Toužíte se stát tajným agentem 007, prožít románek s Bradem Pittem nebo si jen tak vystoupat na vrcholky Himalájí? Není prý nic jednoduššího, než si o tom všem nechat zdát. Nový přístroj umožňující naprogramování snů údajně dokáže vytvořit sen přesně podle vašich přání.
Stačí jen sestavit požadovaný scénář a jít spát. Dobrou noc a sladké sny!
Japonským vynálezcům se prý zase jednou podařil pěkný kousek. Takara, společnost na výrobu hraček, představila mašinku, která údajně umí vpravit do hlavy sen podle přání. Od nynějška tak možná nenajdete lepšího společníka do ložnice, než je tento přístroj.
REŽISÉREM NOČNÍCH PŘÍBĚHŮ
Do přístroje prý stačí zadat například hudbu, hlasy nebo vůně. Poté se naprogramuje scénář snu a vše je připraveno na spaní. Stáváte se tak vlastně režiséry svých vlastních snů. Jak se ale následně dostane sen do hlavy spáče?
Propojení nezajišťují žádné kabely, které by byly elektrodami připojené k hlavě. Přístroj se spícím člověkem údajně komunikuje především zvuky a světlem.

TICHÝ ŠEPOT PO CELOU NOC
Spací program trvá 8 hodin. Jako první se z přístroje line měkké světlo a relaxační hudba, která má usínajícího zklidnit a uspat. Během noci pak přístroj stále dokola hraje vámi vybranou hudbu, vypouští zadané vůně a tiše opakuje fráze, které jste předem nahráli jako požadovaný scénář snu.
Mozek funguje nepřetržitě, takže i během spánku vše vnímá. Ve spánkové fázi REM, kdy dochází k rychlým pohybům oční bulvy pod zavřenými víčky, se spícímu člověku honí hlavou sny. Fáze REM se během spánku opakuje několikrát a právě v tomto okamžiku může mozek zpracovat zachycené informace vysílané přístrojem a zobrazit je v podobě snu.
NESTAČIL BY OBYČEJNÝ PŘEHRÁVAČ?
Celý proces vypadá celkem jednoduše. Proč by se tedy nemohl namísto japonského přístroje použít třeba obyčejný přehrávač s předem nahranou páskou? Přehrávač by údajně nemohl hrát po celou noc a také by nedokázal navodit příjemné a pomalé probuzení.
To je prý velice důležité, aby si člověk později pamatoval vše, co se mu zdálo. Probouzení ve společnosti japonského přístroje je tak opět doprovázeno relaxační hudbou a simulovaným slunečním svítáním zpříjemňujícím návrat ze snové říše.
A nakolik je vlastně tato mašinka spolehlivá? „Někteří lidé si stěžovali, že jejich sen se držel námětu, ale dějová linie se rozpadla,“říká vedoucí marketingového oddělení firmy Takara KANDŽI HATTORI.
Ovšem ihned dodává: „Ale na poměrně velkém počtu lidí snový stroj fungoval.“ Že by přístroj potřeboval ještě nějaké další úpravy a doladění?
KDO CHCE ZABÍT JESSII?
Nakolik bezpečné může být zahrávání si se sny? Podle výrobců japonské hračičky je prý používání snového přístroje zcela neškodné. Co když se ale jednou podobné experimenty vymknou vědcům z rukou? Se stejným námětem si už kdysi pohrávali i scenárista MILOŠ MACOUREK (1926 – 2002) a režisér VÁCLAV VORLÍČEK (*1930) v zápletce českého filmu Kdo chce zabít Jessii?
Původní záměr vyvinout preparát, který by dokázal zbavit lidi nočních můr a navodit příjemné sny, se stává nebezpečným ve chvíli, kdy se po požití látky sny začínají zhmotňovat v reálném světě. Nemůže se stát jednoho dne podobné sci-fi skutečností?