28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Neobjasněné události
Upíři napříč Evropou. Kdo byli slavní krvesajové?
Filip Appl
od Filip Appl 7.4.2021
6.5tis
Pověsti o upírech provází lidstvo už po staletí. Foto: F.W. Murnau/Creative Commons/Volné dílo
493
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

Vlad Tepes Dracula (1431–1476), transylvánský kníže, krutý vladař a nekompromisní bojovník proti Turkům. A také muž, ze kterého udělaly lidové pověry v kombinaci se slavným literárním dílem toho nejslavnějšího upíra. Není však zdaleka jediný.

Pověsti o upírech provází lidstvo už po staletí. Foto: F.W. Murnau/Creative Commons/Volné dílo Vlad III. Dracula. Foto: Creative commons/Volné dílo Alžběta Báthory. Foto: Creative Commons/Volné dílo Hrob Mercy Brownové. Foto: Cbarry123 /Creative Commons/Volné dílo

Drákula není zdaleka jediným upírem z východní a jihovýchodní Evropy, o kterém se vypráví legendy. Kupříkladu v Srbsku jsou příběhy o upírech tak rozšířené, že tam na ně mnozí lidé věří dodnes. Dnes je nejslavnějším upírem ze srbských legend muž jménem Sava Savanovič, který se po své násilné smrti vrátil jako upír a napadal obyvatele z okolí.

Že mají na Balkáně upíři velkou „tradici“ dokládají i další jména. Třeba Jure Grando, slavný chorvatský krvesaj řádící ve vesnici Kringa. Nebo další srbský upír Petar Blagojevič (?–1725) z obce Kisilevo, jehož případ rozpoutal v Evropě poslední velkou vlnu obav z upírů.

Tu nakonec zastavuje až rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780), která nechává případ prošetřit svým osobním lékařem a následně vydává zákon, který zakazuje veškeré protiupírské zásahy, jako je otevírání hrobů a propichování srdcí kůly.

Vlad III. Dracula. Foto: Creative commons/Volné dílo

BYLI I U NÁS?

A postupně míříme na západ. Na upíry se po staletí věřilo i ve střední Evropě. Ostatně říká se, že upírem byla i nechvalně proslulá hraběnka Alžběta Báthoryová (1560–1614), která prokazatelně zavraždila stovky mladých žen.

Přímo v Čechách pak máme například legendu o zámeckém správci ze Žďárku nad Sázavou jménem Johann Alois Ulrich. Ten prý po své smrti napadal obyvatele dokud přivolaný kat neprovedl na pohřbeném těle protivampyrická opatření.

Upíři měli řádit také v údolí ve Vraclavi u Vysokého Mýta nebo v Českém Krumlově, kde dodnes koluje příběh o upíří kněžně Eleonoře Amálii ze Schwarzenberka (1682–1741). Ta totiž začala po smrti svého manžela strádat a blednout a mnozí lidé tvrdili, že se v jejím okolí dějou velmi divné věci.

Z jejího stavu byl údajně bezradný i osobní lékař tehdejšího císaře, který dokonce konstatoval, že rozeznává příznaky vampyrismu. Je právě to důvodem, proč jí bylo po smrti z těla vyjmuto srdce?

Alžběta Báthory. Foto: Creative Commons/Volné dílo

POUHÁ POVĚRČIVOST?

Upíři jsou obávanými monstry i v anglosaských zemích. Potvrzuje to kupříkladu legenda z Croglin Range, která se v Anglii vypráví od konce 19. století. Příběh vypráví o urozené dámě Amelii Cranwell, která i se svými dvěma bratry čelí opakovaným útokům upíra.

Vše nakonec končí objevením jeho hrobky a spálením ostatků. Pouhá fikce? Podle některých badatelů nikoliv. „Historik Francis Clive-Ross dlouho hovořil s obyvateli oblasti a ti mu potvrdili, že se takový příběh opravdu odehrál.

Pouze mnohem dříve, v 80. letech 17. století,“ píše americký záhadolog MJ Wayland. O upírské příběhy není nouze ani na území Spojených států. Když v roce 1892 umírá ve svém domě mladá dívka Mercy Brownová, mnozí věří, že za vším stojí kletba.

Místní lidé záhy začínají tvrdit, že je dívka po smrti navštívila a po čase se ukáže, že se její tělo v hrobě nerozkládá. Zaúřadovala v tomto případě jen pověrčivost obyčejných lidí?

Hrob Mercy Brownové. Foto: Cbarry123 /Creative Commons/Volné dílo
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 1.1tis
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.6tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.4tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.7tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.7tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]