Domů     Neobjasněné události
Upíři napříč Evropou. Kdo byli slavní krvesajové?
Filip Appl
od Filip Appl 7.4.2021
6.5tis
Upíři napříč Evropou. Kdo byli slavní krvesajové?
Pověsti o upírech provází lidstvo už po staletí. Foto: F.W. Murnau/Creative Commons/Volné dílo
493
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

Vlad Tepes Dracula (1431–1476), transylvánský kníže, krutý vladař a nekompromisní bojovník proti Turkům. A také muž, ze kterého udělaly lidové pověry v kombinaci se slavným literárním dílem toho nejslavnějšího upíra. Není však zdaleka jediný.

Pověsti o upírech provází lidstvo už po staletí. Foto: F.W. Murnau/Creative Commons/Volné dílo Vlad III. Dracula. Foto: Creative commons/Volné dílo Alžběta Báthory. Foto: Creative Commons/Volné dílo Hrob Mercy Brownové. Foto: Cbarry123 /Creative Commons/Volné dílo

Drákula není zdaleka jediným upírem z východní a jihovýchodní Evropy, o kterém se vypráví legendy. Kupříkladu v Srbsku jsou příběhy o upírech tak rozšířené, že tam na ně mnozí lidé věří dodnes. Dnes je nejslavnějším upírem ze srbských legend muž jménem Sava Savanovič, který se po své násilné smrti vrátil jako upír a napadal obyvatele z okolí.

Že mají na Balkáně upíři velkou „tradici“ dokládají i další jména. Třeba Jure Grando, slavný chorvatský krvesaj řádící ve vesnici Kringa. Nebo další srbský upír Petar Blagojevič (?–1725) z obce Kisilevo, jehož případ rozpoutal v Evropě poslední velkou vlnu obav z upírů.

Tu nakonec zastavuje až rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780), která nechává případ prošetřit svým osobním lékařem a následně vydává zákon, který zakazuje veškeré protiupírské zásahy, jako je otevírání hrobů a propichování srdcí kůly.

Vlad III. Dracula. Foto: Creative commons/Volné dílo

BYLI I U NÁS?

A postupně míříme na západ. Na upíry se po staletí věřilo i ve střední Evropě. Ostatně říká se, že upírem byla i nechvalně proslulá hraběnka Alžběta Báthoryová (1560–1614), která prokazatelně zavraždila stovky mladých žen.

Přímo v Čechách pak máme například legendu o zámeckém správci ze Žďárku nad Sázavou jménem Johann Alois Ulrich. Ten prý po své smrti napadal obyvatele dokud přivolaný kat neprovedl na pohřbeném těle protivampyrická opatření.

Upíři měli řádit také v údolí ve Vraclavi u Vysokého Mýta nebo v Českém Krumlově, kde dodnes koluje příběh o upíří kněžně Eleonoře Amálii ze Schwarzenberka (1682–1741). Ta totiž začala po smrti svého manžela strádat a blednout a mnozí lidé tvrdili, že se v jejím okolí dějou velmi divné věci.

Z jejího stavu byl údajně bezradný i osobní lékař tehdejšího císaře, který dokonce konstatoval, že rozeznává příznaky vampyrismu. Je právě to důvodem, proč jí bylo po smrti z těla vyjmuto srdce?

Alžběta Báthory. Foto: Creative Commons/Volné dílo

POUHÁ POVĚRČIVOST?

Upíři jsou obávanými monstry i v anglosaských zemích. Potvrzuje to kupříkladu legenda z Croglin Range, která se v Anglii vypráví od konce 19. století. Příběh vypráví o urozené dámě Amelii Cranwell, která i se svými dvěma bratry čelí opakovaným útokům upíra.

Vše nakonec končí objevením jeho hrobky a spálením ostatků. Pouhá fikce? Podle některých badatelů nikoliv. „Historik Francis Clive-Ross dlouho hovořil s obyvateli oblasti a ti mu potvrdili, že se takový příběh opravdu odehrál.

Pouze mnohem dříve, v 80. letech 17. století,“ píše americký záhadolog MJ Wayland. O upírské příběhy není nouze ani na území Spojených států. Když v roce 1892 umírá ve svém domě mladá dívka Mercy Brownová, mnozí věří, že za vším stojí kletba.

Místní lidé záhy začínají tvrdit, že je dívka po smrti navštívila a po čase se ukáže, že se její tělo v hrobě nerozkládá. Zaúřadovala v tomto případě jen pověrčivost obyčejných lidí?

Hrob Mercy Brownové. Foto: Cbarry123 /Creative Commons/Volné dílo
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021 1.4tis
Podle pověstí se má v jeskynním systému ve střední části Moravského krasu často ozývat kvílení a naříkání. V útrobách skalisek se mají zjevovat tajemné postavy, podivné průvody nebo ohniví koně.     Nechybí ani historky o mladících, kteří za přenocování v jeskyni zaplatili životem. Skutečné události spojené s Býčí skálou jsou ale mnohem zajímavější a […]
od Adriana Vojtíšková 19.10.2021 5.6tis
Vilcacora nebo také Uňa de Gato, tedy kočičí dráp, je popínavá rostlina, která si v posledních letech získala mimořádnou oblibu. Stojí za tím její příznivý vliv na lidský zažívací trakt a také její účinek v boji proti depresím.     Rostlina má vynikající výsledky při léčbě žaludečních vředů, zánětů, oparů nebo astmatu. Nejdůležitější ovšem je, […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 4.9tis
Od roku 2007 mají obyvatelé Vancouveru na západním pobřeží Kanady poměrně obavu z místních pláží. Už několikrát na ně totiž moře vyvrhlo vskutku hrůzné nálezy – lidské nohy. Od onoho roku se ve Vancouveru událo už pět takových případů. Moře přitom nevyvrhlo žádné jiné lidské ostatky – žádná těla ani jejich části, stejně tak žádné […]
od Mirek Brát 17.10.2021 5.4tis
Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven. S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.   Jako Jamašitův poklad je označován souhrn […]
od Matěj Soukup 16.10.2021 5.0tis
Hřbitovy, na kterých údajně straší, všichni poměrně dobře známe. Ale co takhle celý strašidelný ostrov? Jeden byste našli nedaleko pobřeží Finska. Jmenuje se Omenainen. Ostrov Omenainen leží napůl ztracený mezi spousty dalších ostrovů poblíž pobřeží Finska. Je zalesněný, bez zdroje pitné vody a velký jen asi sedm hektarů, proto je neobydlený. Tenhle ostrov má ale […]