14. srpna 1916: V novozélandském Trenthamu dochází k dvojici záhadných, nevysvětlených požárů, které jako kdyby začaly samy od sebe.
Domů     Reportáže
Tajemství Panny Orleánské: Johanka nebyla z Arku a možná ji neupálili
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 7.4.2021
5.7tis
Vážně slyšela hlasy andělů? Foto: Wikimedia commons – volné dílo
132
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Od svých 14 let prý slýchá hlasy shůry a údajně se jí i zjevují andělé. Byla prý Bohem vyvolená zachránit Francii. To se ale nelíbí církevním hodnostářům. Proč si Bůh vybral bezvýznamnou vesničanku a ne některého ze svých věrných služebníků?

Vážně slyšela hlasy andělů? Foto: Wikimedia commons - volné dílo Mnohým lidem leží v žaludku, že nevzdělané děvče získává takové  pocty. Foto: Wikimedia commons - volné dílo Johanky život v kostce. Velká sláva předchází tvrdý pád... Foto: Wikimedia commons - volné dílo Je možné, že by na hranici stál někdo jiný? Upálené děvče nebylo ve skutečnosti prostovlasé - a tak nemuselo být poznat, o koho jde...? Foto: Wikimedia commons - volné dílo

Stále více se začíná mluvit o tom, že Johanka si jen vymýšlí, a pokud nějaké hlasy opravdu slyší, pak to není Bůh, ale ďábel. Archanděl Michael, svatá Kateřina a svatá Markéta – tato trojice se má zjevit v jasném světle prosté třináctileté dívce jménem Johanka Darc (1412–1431) z francouzské vesnice Domrémy (její příjmení bylo někdy chybně chápáno jako „d´Arc“, tedy „z Arku“ – pozn.

red.). Hlasy světců jí sdělí, že je Bohem vyvolená, aby zachránila Francii, která v té době trpí pod nadvládou Angličanů.

Právě zuří tzv. stoletá válka (1337–1453) a Johanka vyráží do Chinonu za dauphinem (následník trůnu – pozn. red.) Karlem VII. (1403–1461), aby mu předala vzkaz od samotného Boha a pomohla mu získat jeho trůn.

Její cesta však nebude jednoduchá a na konci už čekají její nepřátelé s hořícími pochodněmi, aby pod Johankou zapálili hranici.

Mnohým lidem leží v žaludku, že nevzdělané děvče získává takové pocty. Foto: Wikimedia commons – volné dílo

ĎÁBLOVA DĚVKA

Když v roce 1429 dostane od Karla VII. vlastní vojsko, jako by jí už nic nestálo v cestě. Vydává se na tažení do Orléansu, dobude pevnost Tourelles a padnou před ní i další města: Jargeau, Beaugency, Auxerres, Troyes, Chalons i tehdejší hlavní město Francie – Meungu.

Kde prostá mladá dívka získala válečné schopnosti? Nebo snad opravdu byla pod ochranou samotného Boha?

V té době sedmnáctiletá Johanka, známá již také jako Panna orleánská, osvobodí Francii, a dauphin Karel tak může být 17. července 1429 v Remeši korunován.

Angličané se však odmítají vzdát tak snadno a Johance spílají do „ďáblových děvek“ a vidí v ní kacířku a čarodějnici.

A nejsou to jen Angličané. Dokonce i některým francouzským duchovním se příčí, že obyčejná vesničanka bez vzdělání má slýchat hlasy světců, zatímco jim, věrným služebníkům božím, se takové cti nedostalo. Je snad Johanka něco víc než oni?

Johanky život v kostce. Velká sláva předchází tvrdý pád… Foto: Wikimedia commons – volné dílo

ZRADIL JI KRÁL?

Burgunďanům, kteří jsou spojenci Anglie, se podaří 23. května 1430 Johanku zajmout v Compiégne. Objevují se ovšem i domněnky, že šlo o zradu a že za zajetí Johanky může možná sám král Karel VII., který se obával stále sílící Johančiny popularity.

Také Burgunďané vidí v Johance kacířku, víc než její potrestání je ale zajímají peníze. Proto když Angličané projeví o zajatou dívku zájem, prodají ji za 10 000 liber. Prodali by ji i francouzskému králi, ten ale o Johanku zájem neprojevil. Proč nechal svou věrnou bojovnici padnout do rukou nepřátel a nepokusil se ji zachránit?

Johanka tak nakonec v Rouenu stane před inkvizičním soudem, který vede biskup z Beauvais Pierre Cauchon (1371–1442). Po rok trvajícím procesu je prohlášena za kacířku a čarodějku a 30. května 1431 na náměstí Virus-Marché v Rouenu upálena.

Je možné, že by na hranici stál někdo jiný? Upálené děvče nebylo ve skutečnosti prostovlasé – a tak nemuselo být poznat, o koho jde…? Foto: Wikimedia commons – volné dílo

NEBYLA TO ONA?

S upálením Johanky z Arku se však začínají objevovat i jisté spekulace, že možná na hranici vůbec neshořela ona. Hranice prý byla neobvykle vysoko a dívka navíc měla tvář zahalenou kapucí. Navíc se údajně má 5 let pro vykonání exekuce objevit ve francouzském Grange-aux-Ormes mladá žena, která je oděná v brnění a tvrdí, že je Pannou orleánskou.

Pozná ji prý její matka i její dva bratři Jean a Pierre. Podivný je i postoj samotné církve.

Katolická církev totiž Johanku nikdy neexkomunikuje (nevyloučí) a ještě za svého života ji francouzský král Karel VII. prohlásí za oběť justičního omylu.

Poté už následují jen samé rehabilitace. Po 25 letech, 7. července 1456, zruší papež Calixtus III. (1378–1458) pro Johanku obvinění z kacířství, 18. dubna 1909 ji papež Pius X. (1835–1914) prohlásí za blahoslavenou.

16. května 1920 ji Benedikt XV. (1854–1922) svatořečí.

Ve vzduchu však stále zůstává viset několik otázek: Skutečně Johanka komunikovala s anděly a svatými? Anebo měli pravdu ti, kteří tvrdili, že onen tajemný hlas, který dívka slýchala, patřil ďáblu? Proč se král Karel VII. nepokusil Johanku zachránit? A opravdu to byla ona, kdo byl nakonec upálen na hranici?

Autorka: Jana Trnobranská

Foto: Wikimedia commons - volné dílo
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]