Lysá nad Labem leží, co by kamenem dohodil od Čelákovic, kde byl před lety odkryt nejznámější upírský hřbitov střední Evropy. Důkazů není mnoho, ale indicie a různé pověsti napovídají, že se s upíry potýkala právě i sousední Lysá.
Kolik toho o tamních nemrtvých víme?
Hlouček odvážných zvědavců a zastupitelé místních úřadů se opatrně schází u jednoho hrobu. V jejich tvářích se zračí strach smíšený s podivným mrazivým vzrušením. Není divu, přihlížející si v hloučku šuškají, že v noci v obci zase řádil upír.
Nebožtík před několika týdny pochovaný údajně v noci vstává z hrobu a škodí ostatním!
Po chvíli na půdu hřbitova vstupuje také povolaný kat. Zastaví se před hrobem podezřelého a odhodlaně zaboří rýč do ještě čerstvé hlíny. Je třeba provést nezbytné úkony a nočním výletům mrtvého učinit přítrž.
Netrvá dlouho a rýč s tupým zaduněním narazí na víko rakve.

Když se schránka s mrtvým tělem otevírá, všichni přihlížející včetně zkušeného kata opatrně ustupují a krok zpět. Uvnitř leží zcela neporušené tělo, bez jediné známky rozkladu. Jako by dotyčný pouze spal.
Verdikt zní jasně: Je to upír! Kat hbitě přiskočí, jedinou ranou utne nebožtíkovi hlavu, umístí ji mezi kolena a ústa mu ještě zacpe hlínou. To by jej mělo v hrobě udržet.
K takovým situacím v minulých staletích čas od času docházelo na území Česka tam, kde lidé dospěli k názoru, že kdosi již zesnulý se mění v upíra a vylézá z hrobu, aby škodil živým. Co vedlo naše středověké předky k takovým opatřením?
Byli snad upíři skuteční?
PODIVNÝ POHŘEB V LYSÉ
Lysá nad Labem je známá díky četným nálezům dávných kosterních pozůstatků a celých pohřebišť. K jejich objevení často dochází náhodně při stavbě či opravě místní komunikace. Podle vyprávění byl takto někdy v 90.
letech v Lysé odkryt hrob, který lze také zařadit mezi upírské. V tomto případě byl nebožtík přibit silnými kovovými hřeby k mohutnému trámu. Právě vrážení hřebů do nohou dříve bývalo jedním z obvyklých protivampýrských opatření.
Podobný zásah byl zaznamenán například Lochenici. Svědkové dokonce tvrdí, že na lebce mrtvého z Lysé byly znatelné výrazné špičáky. Důkazy pro to však neexistují.

SLEDOVAL SVŮJ POHŘEB
Existuje ale legenda, která popisuje skutečné řádění nemrtvého. Na počátku 19. století umírá v Lysé zámecký úředník Skuhrovský, který trápil lidi před svou smrtí a nechce přestat ani po ní. Ještě než se jeho tělo dočká pohřbu, zjeví se Skuhrovský mnoha svědkům.
„O půlnoci, když u jeho rakve drželi lidé stráž, pojednou přišel do místnosti, odkryl víko rakve a lehl si pod něj. Přátelé se rozutekli a zůstala tam je jeho žena,“ uvádí český spisovatel Martin Stejskal (*1944). „Několikrát ho spatřili na rynku sedět na lavičce a mluvil dokonce k lidem.“
Pohřeb se koná třetí den po smrti Skuhrovského, a když pohřební průvod vynáší jeho rakev, několik smutečních hostů jej spatřuje, jak se na průvod dívá vikýřem. Ani po pohřbu jeho tělo nespočine v pokoji a lidé na hřbitově vždy nacházejí nějaký otevřený hrob.
Nakonec je Skuhrovský vykopán a kat mu setne hlavu rýčem. Mohl být Skuhrovský nějak svázán s nálezem z 90. let?
UPÍR NOVOROZENEC
Také v roce 2011 se na zdejším náměstí podaří nevídaný objev. Rozsáhlý středověký hřbitov po odkrytí první třetiny vydává více než stovku těl. Jedním z nejfantastičtějších nálezů je kostra ženy s nenarozeným dítětem.
Dětské kostry se totiž během výkopů často ztratí. V tomto případě se ale podařilo část kostry zachránit. Žena prý zemřela těsně před porodem, nebo během něj. Dítě přitom bylo pohřbeno čelem dolů, což je jedno z nejčastějších protivampýrských opatření.
Proč bylo dítě pohřbeno jinak, než ostatní? Mohlo snad jít o mladistvého upíra? Možná právě tomu dávali pozůstalí za vinu úmrtí jeho matky.