6. února 1564: Narodil se anglický básník Christopher Marlowe. Údajně je autorem některých děl připisovaných Williamu Shakespearovi.
Domů     Utajovaná fotka skotského UFO zveřejněna po více než 30 letech
Utajovaná fotka skotského UFO zveřejněna po více než 30 letech
od 11.1.2023
3.4tis
336
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1990 dva mladí kuchaři na skotské obloze vyfotí cosi podivného a snímky předají tisku. Ten ale fotografie odevzdá ministerstvu obrany a po další tři desetiletí o snímcích ani dvojici kuchařů nikdo neuslyší.

Navzdory úpěnlivým snahám ministerstva držet vše pod pokličkou se jedna z fotografií nyní dostává do světa.

Vyšetřovatelé spojují skotské UFO s tajným americkým projektem Aurora. Craig Lindsay porušil protokol a ukryl fotografii ve své kanceláři. Britská organizace pro UFO uvádí, že neidentifikovatelné létajíci objekty jsou na skotské obloze stále aktivní.

Dva mladí muži zaměstnaní jako hoteloví kuchaři v malebném skotském městečku Pitlochry, jen kousek od národního parku Cairngorms, se 4. srpna 1990 po dlouhém horkém dni v kuchyni rozhodnou vyrazit na večerní procházku.

reklama

Kolem deváté hodiny se vydávají do kopců národního parku, aby si užili poslední paprsky denního světla. Zakrátko na stále ještě jasné obloze spatřují obrovský objekt ve tvaru kosočtverce, který se tiše vznáší nad nimi.

Je asi 30 metrů dlouhý a nepodobá se ničemu, co kdy viděli. Muže objekt vyděsí natolik, že se raději ukryjí do blízkého křoví a s obavami vzhlížejí vzhůru.

O několik minut později hrobové ticho protne charakteristické dunění stíhačky Panavia Tornado z nedaleké základny Britského královského letectva Leuchars. Letoun neznámý objekt obletí kolem dokola a pak pokračuje v původním kurzu.

To naznačuje, že se o něj zajímá také armáda. Dvojice kuchařů nakonec najde dost odvahy na to, aby vyšla z úkrytu a objekt vyfotila. V rychlosti stihnou pořídit šest snímků a pak těleso vystřelí kolmo vzhůru a zmizí v dáli. Co tehdy vlastně viděli?

Vyšetřovatelé spojují skotské UFO s tajným americkým projektem Aurora.
Vyšetřovatelé spojují skotské UFO s tajným americkým projektem Aurora.

Zmizelé fotografie

V přesvědčení, že onoho večera spatřili UFO, odnášejí muži pořízené fotografie do redakce Daily Record, jednoho z předních skotských deníků. Ten ale žádný článek o UFO nad Skotskem neotiskne a snímky předá ministerstvu obrany.

reklama

Fotografie následně mizí a s nimi i oba mladí kuchaři. Následující více než tři desetiletí se ministerstvo obrany a Národní archiv ze všech sil snaží udržet svědectví mužů a jejich pozoruhodné fotografie v tajnosti.

Z důvodu „ochrany soukromí“ mají být zpřístupněny až v roce 2076. Před nedávnem však jedna z utajovaných fotografií spatřila světlo světa díky tomu, že nyní 83letý důstojník RAF ve výslužbě Craig Lindsay tehdy porušil protokol a kopii jednoho z obrázků ukryl ve svém pracovním stole.

O 32 let později muže vypátrá britský novinář a ufolog David Clarke (*1967), který do té doby narážel na hradbu mlčení.

„Co se stalo se spisem, s muži, kteří UFO vyfotografovali, a jak a proč byla jeho existence 32 let potlačována, to byla hádanka, kterou jsem se rozhodl rozlousknout.

reklama

Kdekoli jsem však hledal odpovědi, narazil jsem na zasvěcené osoby, které mé pátrání blokovaly,“ vzpomíná Clarke. Mohlo by být ve hře víc než jen ochrana soukromí?

Craig Lindsay porušil protokol a ukryl fotografii ve své kanceláři.
Craig Lindsay porušil protokol a ukryl fotografii ve své kanceláři.

Tajný projekt Američanů

Lindsay přiznává, že po celou dobu čekal a doufal, že ho v souvislosti s případem z roku 1990 někdo kontaktuje. „Na rozdíl od mnoha jiných snímků UFO se zjevně jedná o strukturované plavidlo neznámého původu.

Vypadá jako z jiného světa a nepodobá se žádnému běžnému letadlu. A je to zdaleka nejlepší fotografie UFO, jakou jsem kdy viděl,“ prohlašuje nadšeně Clarke poté, co se mu fotografie dostane do rukou.

Nelze sice s jistotou říci, co je objekt na snímku zač, existuje ale teorie, podle níž má jít o technologii čistě pozemského původu.

Už od poloviny 80. let kolují zvěsti o přísně tajném průzkumném letadle, které v rámci projektu Aurora měly sestavit a používat Spojené státy.

Ačkoliv dodnes neexistují přesvědčivé důkazy o existenci tohoto nadzvukového, mimořádně tichého, geometricky tvarovaného letadla, v USA i ve Velké Británii je v průběhu let zaznamenáno mnoho nevysvětlitelných pozorování a incidentů, které mýtus o projektu Aurora podporují.

Mohl být objekt nad skotskými horami tajným americkým letounem?

„Zdroj z ministerstva obrany mi řekl, že jakmile si šéfové britských zpravodajských služeb uvědomili, že fotografie zachycují přísně tajný americký projekt, byly okamžitě klasifikovány jako tajné,“ prohlašuje Clarke.

Britská organizace pro UFO uvádí, že neidentifikovatelné létajíci objekty jsou na skotské obloze stále aktivní.
Britská organizace pro UFO uvádí, že neidentifikovatelné létajíci objekty jsou na skotské obloze stále aktivní.

Nárůst pozorování UFO ve Skotsku

Údaje zveřejněné britskou organizací pro výzkum UFO odhalují, že neidentifikované létající objekty jsou na skotské obloze stále aktivní. V roce 2021 byl dokonce zaznamenán nárůst pozorování UFO oproti předchozím letům.

Konkrétně bylo v roce 2021 zaznamenáno celkem 47 pozorování UFO, což je o 9 více než v předchozím roce. Čtyři incidenty byly pro svědky natolik znepokojivé, že je raději nahlásili přímo na policii.

Nejvíce pozorování je již druhý rok po sobě hlášeno z hrabství Lanarkshire, kde se UFO vloni objevilo celkem devatenáctkrát. Skotské neidentifikované objekty mají jako jinde ve světě různé tvary, barvy i velikosti.

Z Fort William například přichází hlášení o přeletu dlouhého tenkého objektu zlaté barvy, zatímco ve zhruba 250 kilometrů vzdáleném Moray stíhačky pronásledovaly kruhové UFO a v Cumbernauldu lidé spatřují létající kouli.

„Existují určité náznaky celkového nárůstu pozorování během pandemie.

Mohlo by to být způsobeno tím, že z historického hlediska máme v dobách stresu tendenci hledat odpovědi na místech, kde jsme je předtím možná nehledali, a existuje teorie, že to, co se děje nad námi, odráží to, co se děje na zemi,“ zamýšlí se britský ufolog Ash Ellis.

Foto: pixabay.com, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 6.2.2023 1.2tis
Takzvané prokleté filmy milovníky záhad nepřestávají fascinovat. Jak je možné, že jsou některé příběhy či postavy magnetem na tragédie? Podezřelá neštěstí a nevysvětlitelné jevy nejčastěji provází horory, které zlo přitahují možná už ze své podstaty. Jenže proč něco takového zažívá i Superman? Proč kolem nejkladnějšího a nejčestnějšího hrdiny všech dob pravidelně přibývá sebevražd a dalších bo
od 5.2.2023 2.4tis
Strach, bezmoc a mnohdy i nepředstavitelné utrpení. To byla v dřívějších dobách realita mnoha psychiatrických léčeben. Často šlo o místa, kde se experimentovalo s novými postupy a kde pacient rozhodně nebyl na prvním místě. Těžko se divit, že mnohé – dnes už opuštěné blázince – mají pověst lokalit, kde se dějí nevysvětlitelné úkazy. Představujeme sedm ústavů s tou nejstrašidelnější pověstí.
od 3.2.2023 2.5tis
Prožitky blízké smrti jsou ve všech případech téměř totožné. Odborníci proto hledají odpověď na palčivou otázku: Jsou tato svědectví důkazem existence onoho světa, nebo jde jen o poslední signály umírajícího mozku?     Levitace nad vlastním tělem, tunel, jasné světlo na jeho konci, zemřelí příbuzní a uklidňující hudba. To jsou vzpomínky, k
od 3.2.2023 3.1tis
Hospodu ve velšském Cardiffu údajně obývá ženský duch, který o sobě dává vědět strašidelnými zvuky či přesouváním objektů, a to i přímo před očima překvapených svědků. Dva z takových incidentů zachytila bezpečnostní kamera umístěná v baru. Bar Lansdowne na jižním pobřeží Walesu se do povědomí milovníků záhad a paranormálních jevů dostává v létě rok
od 2.2.2023 3.3tis
Vyšetřovatel paranormálních jevů Colin Waterman se nedávno rozhodl s týmem lovců duchů Ghost Hunter Tours strávit noc v notoricky známé strašidelné pevnosti Fort Horsted v Anglii. Během nočního průzkumu potemnělých chodeb se z jedné z nich ozval podivný šustivý zvuk, pročež Waterman popadl fotoaparát, namířil ho směrem ke zdroji zvuku, něko
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obalů na květiny není nikdy dost
panidomu.cz
Obalů na květiny není nikdy dost
A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte sami. Mohou být například z betonu nebo ze zbytků silnějších větví. Chce to jen trpělivost a návod, jak na to. Někdo si kytičky sází přímo do záhonu, jiný je raději dává do různých nádob a další oboje střídá. Něco do záhonku, něco do květináče. Udělejte si obaly na
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh