Skip to content

Utrpení šamonických vrahů: Možná nejstrašnější poprava historie

Nelidský řev se rozléhá do všech stran. Kat právě rozžhavenými kleštěmi uštípává ženě jeden prst z ruky za druhým. Hrůznou podívanou si nemohou nechat ujít místní zvědavci, z nichž ti s nejsilnějším žaludkem vyprovázejí odsouzenou i na kopec za obcí, kde ji popravčí, ještě předtím než pod ní zapálí hranici, stáhne kůži.

Podobně brutálně skončí i další vrazi pána ze Lkouše.

Obce Šamonice zažila v 16. století nebývale brutální vraždu tamějšího pána a také nebývale krutou odplatu jeho vrahům.

„Léta 1571, 24. dne srpna, v pátek na sobotu, den památky apoštola s. Bartoloměje, stal se zlý a nešlechetný a v tomto království českém neslýchaný skutek, a vražda, ve vsi tak řečené Šamonici…,“ uvádí jeden z nejkrutějších případů hrdelního práva v českých dějinách očitý svědek a kněz Mikuláš Dvorský (žil v 16. století). Na šamonické tvrzi toho času sídlí udatný rytíř Ludvík Lorecký ze Lkouše (†1571) se dvěma malými syny. Na jejich výchovu a starost o panství ale není sám, k ruce má celou armádu poddaných. Podle některých vykladačů dějin je Lorecký na své služebníky nesmírně krutý a nevynechá jedinou příležitost, aby jim ještě nepřitížil.

Dle jiných byl přesným opakem, což dokládá i Dvorský. Pokud byl ale lidumilem, jak si potom vysvětlit příčinu nadcházejících tragických událostí?

Rychtář se spojí s dalšími šesti spiklenci a vymyslí plán, jak se zbavit nechtěného vládce.
SEDM VŠEHOSCHOPNÝCH

Vůbec nejsilnější zášť k Loreckému cítí místní rychtář Petr Dulík. Do úmyslu odpravit nenáviděného pána zasvětí i svého syna Václava a dva místní čeledíny, Matěje a Ziku Marouškovy. Jednoho dne se proto sejdou a uradí „pod stromem jasanovým, který tu ve vsi před dvorem panským stojí, kterakby pána svého i se syny jeho zamordovali“. Z jejich hovorů je brzy jasné, že k úspěchu celé akce potřebují pomoc „zevnitř“. Mezi sebe tak přiberou i rytířovu děvečku Důru, kuchařku z tvrze Marušku a šafářku Voršilu. Sedmička spiklenců se v rytířově sídle tajně sejde v noci 24.

srpna roku 1571.

Dobový pomník připomíná osud zavražděného rytíře Ludvíka Loreckého ze Lkouše.
PODŘEZANÝ RYTÍŘ

„Právě usnul,“ zašeptá Důra a mávnutím ruky ostatním pokyne, aby jí následovali. Na cestu setmělými chodbami si svítí pouze loučí. „Teď hlavně tiše,“ sykne po chvíli s prstem přitisknutým na rtech a pak pomalu otevře dveře do pánovy ložnice.

Společně obestoupí postel, načež se jeden z pacholků napřáhne. „Nejprve Zika uhodil ho krojidlem od pluhu nad levé oko, po kteréžto ráně pán probudiv se, chtěl vstáti. Tu hned Důra dívka na něho vsedla a jemu po levé straně hrdlo podřezala,“ popisuje krutou vraždu neozbrojeného rytíře Dvorský.

Tím ale jejich dnešní řádění ještě nekončí. V sídle jsou dosud další dvě nebohé duše – Loreckého 12letý syn Adam a o dva roky mladší Zdeněk.

Vyšetřování dlouho nikam nevede, hrabě ze Šternberka si ale všimne podezřelého chování děvečky Důry a ta se nakonec přizná.
VRAZI VE SKŘÍNI

„Alou, je čas spát!“ houkne šafářka na chlapce a vyžene je temnou chodbou do jejich pokojíčku. Zde už na ně ve skříni čeká Dulík s pacholky. S vraždou ale čekají až na příchod ostatních kompliců, kterým zevnitř otevřou dveře.

A podobně jako u otce, i zde potichu obestoupí jejich postýlky. V takové tmě je ale špatně vidět a rychtář tak svou první ranou namísto hlavy udeří chlapce pouze do ramene. Ten se úderem probudí a poznajíc rychtáře údajně praví: „Můj milý Dulíku, nezabíjej mne, nepovím na vás žádnému, dokud jsi živ.

“ Na to ale rozběsnění vrazi nedbají. Šafářka vytasí nůž a malému chlapci doslova rozbodá obličej. Rychtářův syn Václav si vezme na starosti druhého chlapce a kordem mu přeřeže krk.

Vyšetřovatel nabídne Důře milost za to, když prozradí své komplice. Po té ji ale stejně čeká mučení a smrt.

SMYČKA SE UTAHUJE

Jakmile je masakr dokonán, převlečou se mordýři do čistých šatů a ve vsi způsobí ukázkový povyk plný nářků, slz a bědování. Nejen celé Šamonice jsou v tu ránu na nohou. Zprávu o zamordovaném pánovi s dětmi Dulík donese i k uším blízkého příbuzného oběti, Václava Loreckého ze Střížovic, který nevědom si identity pachatelů, pověřuje Dulíka, aby zařídil všechny náležitosti kolem pohřbu.

Ve stejnou dobu se začíná pátrat po strůjcích ohavného činu. Do čela vyšetřování se postaví hrabě ze Šternberka, ale výslechy dlouho nenesou žádné výsledky, neboť pachatelé se navzájem kryjí. Jednoho dne hrabě pošle i pro děvečku Důru.

Zdali ji v tu chvíli už doběhlo svědomí, či nevydržela pocit stahující se smyčky, její chování v hraběti vzbudí podezření. Na oko ji proto nabídne milost výměnou za přiznání a vyzrazení kompliců. Dívka chvíli rozmýšlí, ale pak vše vyklopí.

Když má Šternberk vše pečlivě zapsáno, dá Dulíka i s dalšími vrahy zavřít. „Ji vezměte také,“ přikáže navzdory svému slibu strážným.

Za svou spolupráci je Důra odměněna poměrně rychlou smrtí. Je natažena na skřipec a pak sťata.
NEJVYŠŠÍ UTRPENÍ

Protože se Důra přiznala jako první a byla vyšetřovateli nejvíce nápomocna, je „pouze“ natažena na skřipec a poté sťata. Ostatní pachatele čekají před smrtí neskutečná muka. Na konci září 1571 je na náměstí v Blatné předvedena šafářka Voršila.

Vražedkyni kat nejdříve uštípe prsty rozžhavenými kleštěmi. „Trhali jí články s nehty kleštěmi u obou rukou a u pravé nohy u palce. Potom měli jí zuby trhati, ale nechali ji, aby mohla mluviti,“ píše Dvorský. Odsouzenou pak vyvezou za město, kde jí popravčí udělá tzv. suity po knechtsku, což znamená, že jí nařízne kůži na zádech, kterou poté v kusech strhává. Zkrvavenou ženu následně zaživa upálí. V plamenech ohně skončí i rychtářův syn Václav a kuchařka Maruška, která se přiznala, že jim při činu svítila.

Šafářka Voršila si za svůj podíl na vraždě vysloužila hrůzný trest. Její mučení ukončila až zapálená hranice.
OPÉKÁNÍ ODSOUZENÉHO

Dalšího dne se na popraviště dostane iniciátor vraždy Dulík s bratry Marouškovými. Matěje přivážou na stejné prkno, na němž o den dříve trhali šafářku. Odspoda nahoru mu kůlem projedou skrz tělo – za pár chvil je mrtev.

Velmi bolestivé popravě neujde ani Zika, jemuž kat nejprve rozláme údy a poté ho za ně provleče kolem. Zvláštní „péči“ obdrží Dulík. „Rychtáře svlékli donaha, připoutali k železnému rumpálu a pak ho pomalu opékali na ohni.

Táborský kat Jíra ho přitom kropil a potíral vařící smůlou, kterou, jakmile se přiškvařila, zase struhadlem seškraboval,“ převypravuje Dvorského zápisky český spisovatel Jan Bauer. Asi půlhodinové trápení té největší krutosti ukončí až krajský hejtman, když nařídí hodit pod odsouzence více slámy, aby tak zesílil oheň.

Když tělo posledního ze skupiny vrahů zčerná na uhel, končí tím i příběh šamonického mordu.

Foto: medievalists.net, wikipedia.org, youtube.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Porazit nacisty pomohla mafie! Slavný mafián Lucky Luciano v akci
epochaplus.cz

Porazit nacisty pomohla...

Lucky Luciano se postupně probojoval mezi mafiánské...
LAMAX Sounder2: Bomba hudebního světa
21stoleti.cz

LAMAX Sounder2: Bomba...

Píšete nám různé dopisy. Mezi ně patří i...
Krok za krokem ke krásné postavě
nasehvezdy.cz

Krok za krokem ke krásné...

Pokud chcete chůzí hubnout, bude záležet...
Pro DNA do knihovny
epochaplus.cz

Pro DNA do knihovny

Jak zrychlit a zpřesnit stanovení diagnózy u...
Co pomůže na zalehlé uši?
nasehvezdy.cz

Co pomůže na zalehlé uši?

Nejen při změně tlaku vzduchu, ale i...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko
epochanacestach.cz

Zámek Hradec nad Moravicí:...

Pokud jste milovníky...
Ďábelská věznice v Gloucesteru. Řádí tam duch slavného vraha?
epochalnisvet.cz

Ďábelská věznice v Gloucesteru....

V anglickém Gloucesteru se nachází věznice, kterou mnozí...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...