Na pobřeží Rudého mře byla objeveny pozůstatky pevnosti, která kdysi chránila starověký přístav Berenike.
Tato jedinečná stavba byla postavena za vlády Ptolemaiovců a věří se, že je součástí řetězce přístavů, jež byly v oblasti postaveny, aby se pomohly přepravovat válečné slony, které si Ptolemaiovci přivezli z Eritreje a východní Afriky.
Na západní straně byla pevnost chráněna dvojitou linií zdí, zatímco na východní a severní straně stačila jedna. To naznačuje, že obránci se obávali zejména útoku ze západní strany.
Na rozích a dalších strategických místech, kde jsou spárované úseky, byly postaveny věže se čtvercovým půdorysem. Největší a nejopevněnější části pevnosti je komplex skládající se ze tří velkých nádvoří a několika přidružených staveb.
Archeologové uvnitř našli skalní studnu a řadu odtokových žlabů a nádrží, které pomáhaly s distribucí podzemní a dešťové vody. „Dvě největší nádrže mohly mít kapacitu přes 17 000 litrů,“ píše se ve zveřejněné studii americko-polských archeologů.
Na jižní straně pevnosti pak byly nalezeny terakotové figurky, mince a kus sloní lebky.
Poté, co převzal nadvládu nad Egyptem Řím, se v Berenike rozšířil obchod a přístav se tak stal hlavním obchodním centrem.
V období od prvního do šestého století našeho letopočtu Berenike čile obchodoval s Řeckem, Itálií, jižní Arábií, Indií, Malajských poloostrovem, Etiopií a východní Afrikou.