24. května 1665: Umírá Marie od Ježíše z Agredy, známá pro svou schopnost bilokace.
Domů     Zázraky
Vánoční zázrak z Panamy: Druhá šance pro dvanáctiletou přeživší tragického letu
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 10.6.2020
6.4tis
Francesca Lewis se v roce 2007 podruhé narodila. Foto: cbsnews.com
518
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Doslova o znovuzrození může hovořit dnes už čtyřiadvacetiletá Američanka Francesca Lewis. V roce 2007 se totiž připletla do tragické letecké nehody. Pro ni však nakonec celé neštěstí, jehož hrůza je umocněna ještě tím, že se odehrálo těsně před Vánocemi, skončilo až překvapivě dobře.

Francesca Lewis se v roce 2007 podruhé narodila. Foto: cbsnews.com Francesca prožila chvíle hrůzy. Foto: latimes.com Michael Klein a jeho dcera Talia (uprostřed) nehodu nepřežijí. Foto: independent.com Zachránil Francescu zázrak? Foto: cbsnews.com
Francesca prožila chvíle hrůzy. Foto: latimes.com

23. prosince 2007 se Francesca Lewis se svou o rok starší kamarádkou Talií Klein a jejím sedmatřicetiletým otcem, úspěšným podnikatelem Michaelem Kleinem rozhodnou, že se vydají letadlem na krátký vyhlídkový let.

Vánoce se kvapem blíží, atmosféra je uvolněná a nad panamským turistickým resortem, odkud vzlétají, svítí slunce. Jen o několik málo okamžiků později však pilot Edwin Lasoo (1984–2007), Talia ani Michael nebudou mezi živými.

Letadlo totiž nedlouho po startu narazí do boku sopky Baru (asi 300 mil od Panama City), padá do divoké džungle pod ní a láme se na dvě části.

Michael Klein a jeho dcera Talia (uprostřed) nehodu nepřežijí. Foto: independent.com

PŘÍRODA HRAJE PROTI NIM

Jako by nestačila samotná nehoda, ani doba pádu letadla nenahrává šťastnému konci příběhu. Brzy po havárii se totiž nad Panamou začne stmívat a ve tmě je zcela nemožné proniknout zdejší nebezpečnou džunglí.

Pátrači tak musejí čekat se začátkem akce až do rozednění. Celou nekonečnu noc padá mrznoucí déšť, kraj svírá bouře a počasí zadupává naděje Kleinových i Lewisových na přežití jejich milovaných do země.

S východem slunce se záchranáři konečně vydávají do neprostupného pralesa. Ani světlo však neučiní jejich úkol jednoduchým. Pátrání po troskách malého letadla probíhá na ploše více než 200 kilometrů čtverečních, což je téměř polovina rozlohy Prahy.

Terén je navíc těžko schůdný a mimořádně nebezpečný. Není tak velkým překvapením, když se první den pátrací akce nesetká s úspěchem.

Zachránil Francescu zázrak? Foto: cbsnews.com

STAL SE ZÁZRAK?

Na Boží hod vánoční, druhý den po ztroskotání vyhlídkového letu, však dobrovolníci nalézají kus skla z letadla. Když navíc uslyší slabý hlas volat o pomoc, je jasné, že jejich cíl je na dosah. Konečně dosahují hledaného vraku.

V jeho útrobách je však čeká smutný nález, Talia i její otec jsou mrtví. Záchranné týmy nemohou uvěřit svým očím, když po 52 hodinách od nehody nacházejí silně podchlazenou a vyčerpanou dvanáctiletou Francescu!

Je téměř nezraněná, a dokonce je schopná mluvit. Dívka po celou dobu visela ve vraku zaklíněná hlavou dolů. Nikdo z přítomných nechápe, jak mohla něco takového přežít. „Viděla jsem, jak se stromy ohýbají ve větru, a slyšela jsem burácení.

Bála jsem se, že na mě spadne nějaký strom,“ popisuje Francesca chvíle hrůzy po nehodě. Dívčin ošetřující lékař Manuel de la Cruz k jejímu stavu řekl: „Má jen nějaké zlomeniny, ale je stabilní a mluví.“ Jak je možné, že Francesca vyvázla z děsivé letecké nehody tak dobře, a ještě navíc přežila uvězněná v troskách letadla v děsivých podmínkách až do té doby, než ji nalezli záchranáři?

Je to dílo nějaké vyšší moci, nebo prostě tentokrát nad smrtí zvítězila síla vůle? Zachránil dívku jeden ze vzácných vánočních zázraků? Její rodina je o tom dodnes přesvědčena.

Jitka Krulcová

Foto: cbsnews.com, latimes.com, independent.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 358
11. září 2001 dochází v USA k teroristickým útokům, při nichž zemře 3000 lidí. Mohlo jich být ale mnohem víc, někteří ovšem unikli smrti jako zázrakem. Něco ten den bylo v jejich životě jinak, a proto tu dnes mohou ještě být. Holly Winter chce spolu s nejlepší kamarádkou překvapit jejich společného kamaráda pracujícího ve věži […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z amerického Colorado Springs prochází peklem. Ze dne na den začne být nevysvětlitelně nemocný. Ze všeho nejvíc trpí žaludečními a zažívacími problémy. Ale když už se všichni obávají nejhorší, stane se něco, co si nikdo nedovede vysvětlit. Luke tehdy mívá po dobu půl roku až desetkrát denně silný […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Dalibor Vrána 17.5.2022 1.8tis
Papež František (*1936) bývá nazýván papežem plným překvapení, ale může být také papežem zázraků? Rodák z argentinského Buenos Aires vzbuzuje pozornost v březnu 2015. Při návštěvě italského města Neapol totiž údajně dokáže přeměnit usušenou krev svatého Januária (asi 272–305) zpět na kapalinu! To ale není vše. Svatý Januárius je patronem Neapole, jeho krev se uchovává […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]