Skip to content

Vánoční zázrak z Panamy: Druhá šance pro dvanáctiletou přeživší tragického letu

Doslova o znovuzrození může hovořit dnes už čtyřiadvacetiletá Američanka Francesca Lewis. V roce 2007 se totiž připletla do tragické letecké nehody. Pro ni však nakonec celé neštěstí, jehož hrůza je umocněna ještě tím, že se odehrálo těsně před Vánocemi, skončilo až překvapivě dobře.

Francesca prožila chvíle hrůzy. Foto: latimes.com

23. prosince 2007 se Francesca Lewis se svou o rok starší kamarádkou Talií Klein a jejím sedmatřicetiletým otcem, úspěšným podnikatelem Michaelem Kleinem rozhodnou, že se vydají letadlem na krátký vyhlídkový let.

Vánoce se kvapem blíží, atmosféra je uvolněná a nad panamským turistickým resortem, odkud vzlétají, svítí slunce. Jen o několik málo okamžiků později však pilot Edwin Lasoo (1984–2007), Talia ani Michael nebudou mezi živými.

Letadlo totiž nedlouho po startu narazí do boku sopky Baru (asi 300 mil od Panama City), padá do divoké džungle pod ní a láme se na dvě části.

Michael Klein a jeho dcera Talia (uprostřed) nehodu nepřežijí. Foto: independent.com
PŘÍRODA HRAJE PROTI NIM

Jako by nestačila samotná nehoda, ani doba pádu letadla nenahrává šťastnému konci příběhu. Brzy po havárii se totiž nad Panamou začne stmívat a ve tmě je zcela nemožné proniknout zdejší nebezpečnou džunglí.

Pátrači tak musejí čekat se začátkem akce až do rozednění. Celou nekonečnu noc padá mrznoucí déšť, kraj svírá bouře a počasí zadupává naděje Kleinových i Lewisových na přežití jejich milovaných do země.

S východem slunce se záchranáři konečně vydávají do neprostupného pralesa. Ani světlo však neučiní jejich úkol jednoduchým. Pátrání po troskách malého letadla probíhá na ploše více než 200 kilometrů čtverečních, což je téměř polovina rozlohy Prahy.

Terén je navíc těžko schůdný a mimořádně nebezpečný. Není tak velkým překvapením, když se první den pátrací akce nesetká s úspěchem.

Zachránil Francescu zázrak? Foto: cbsnews.com
STAL SE ZÁZRAK?

Na Boží hod vánoční, druhý den po ztroskotání vyhlídkového letu, však dobrovolníci nalézají kus skla z letadla. Když navíc uslyší slabý hlas volat o pomoc, je jasné, že jejich cíl je na dosah. Konečně dosahují hledaného vraku.

V jeho útrobách je však čeká smutný nález, Talia i její otec jsou mrtví. Záchranné týmy nemohou uvěřit svým očím, když po 52 hodinách od nehody nacházejí silně podchlazenou a vyčerpanou dvanáctiletou Francescu!

Je téměř nezraněná, a dokonce je schopná mluvit. Dívka po celou dobu visela ve vraku zaklíněná hlavou dolů. Nikdo z přítomných nechápe, jak mohla něco takového přežít. „Viděla jsem, jak se stromy ohýbají ve větru, a slyšela jsem burácení.

Bála jsem se, že na mě spadne nějaký strom,“ popisuje Francesca chvíle hrůzy po nehodě. Dívčin ošetřující lékař Manuel de la Cruz k jejímu stavu řekl: „Má jen nějaké zlomeniny, ale je stabilní a mluví.

“ Jak je možné, že Francesca vyvázla z děsivé letecké nehody tak dobře, a ještě navíc přežila uvězněná v troskách letadla v děsivých podmínkách až do té doby, než ji nalezli záchranáři? Je to dílo nějaké vyšší moci, nebo prostě tentokrát nad smrtí zvítězila síla vůle?

Zachránil dívku jeden ze vzácných vánočních zázraků? Její rodina je o tom dodnes přesvědčena.

Jitka Krulcová

Foto: cbsnews.com, latimes.com, independent.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články