15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Záhady historie
Vědci objevili v Cheopsově pyramidě neznámý tajemný prostor!
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 5.11.2020
5.8tis
589106050
535
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Velká pyramida v Egyptě má další záhadu. Mezinárodní vědecký tým oznámil, že se v ní nacházejí doposud neobjevené dutiny. Experti studovali pyramidu dva roky pomocí metody, která je schopná rozeznat rozdíly v hustotě kamenů, z nichž je pyramida postavená. Co se v těchto prostorách skrývá?

Za objevem stojí ScanPyramids – tým japonských a francouzských vědců, kteří k mapování slavné pyramidy použili nejmodernější vědecké metody. Zatím ale nejsou schopní říci, zda je prostor zcela prázdný, anebo v něm leží nějaké cennosti.

Místo totiž není přístupné. „Nevíme, jestli je horizontální, nebo nakloněné, nevíme, jestli je toto prázdno jen jedna struktura nebo více struktur, které na sebe navazují,“ uvedl Mehdi Tayoubi, který se na výzkumu podílel. „Jsme si ale jistí, že tam to velké prázdno je a že je velmi působivé.“

Vědci pyramidu zkoumají pomocí nejnovější technologie.

NOVÁ „VELKÁ GALERIE“

Cheopsova pyramida obsahuje řadu místností, které jsou velmi dobře zmapované: tři velké komory (královu, královninu a spodní pohřební komoru), sérii chodeb a slavnou 47 metrů dlouhou a 8 metrů vysokou „Velkou galerii“.

Nová, zatím neprozkoumaná struktura by měla ležet těsně nad ní a také má podobné rozměry jako ona. Cheopsova pyramida obsahuje podobných prázdných míst více; podle expertů vznikly proto, aby stavbu odlehčily.

HROZÍ ZŘÍCENÍ PYRAMIDY?

Myslí si to například známý americký archeolog Mark Lehner. „Mohl by to být jen jakýsi prostor, který stavitelé vybudovali, aby zabránili zřícení tak mohutné stavby,“ vysvětlil. Například Královská komora má nad sebou pět takových míst.

Je tedy možné, že tento nový prostor má ochránit úzký strop Velké galerie před hmotností pyramidy.

Podle amerického archeologa hrozí pyramidě zřícení.

ODSTŘELIT KUS PYRAMIDY

Podle archeologů zatím jde o pouhou anomálii a vědci budou potřebovat více času, aby ji prozkoumali – dnes už není možné se prokopávat do nitra unikátní stavby střelným prachem, jako to udělal britský egyptolog Howard Vyse v 19.

století. Vědci z týmu ScanPyramids našli prostor pomocí hledání tzv. mionů. To jsou částice, které procházejí pevnými předměty, ale prvky s hustými jádry a velkým množstvím protonů je vychylují. Výzkumníci použili rovnou tři různé technologie, založené na tomto principu.

LÉTAJÍCÍ DRON V ÚZKÉ ŠACHTĚ

Vědci už přišli i s nápadem, jak tento prostor dále zkoumat. Nejlepší cestou by mělo být vyvrtání velmi uzoučké díry ze stropu Velké galerie. Měla by být široká maximálně tři centimetry, tímto otvorem by se do neznáma měl vydat robot nebo dron, ideálně létající. Takový výzkum však budou muset schválit egyptské úřady.

Do pyramidy poslali dron.

CO PROZRADIL PRŮZKUM TEPLOT

Už dříve se spekulovalo, že Cheopsova pyramida ukrývá neznámá místa. Například roku 2015 ukázal výzkum velké teplotní odchylky. Vědci je tehdy našli u všech pyramid v Gíze, ale nejvýraznější anomálii vykazovala právě největší Cheopsova pyramida, uvedlo ministerstvo pro památky. Již tehdy se spekulovalo, že by mohlo jít o důkaz existence skrytých komor.

PROSTOR, NEBO JINÝ STAVEBNÍ MATERIÁL?

U některých kamenných bloků vědci naměřili teploty až o 6 °C vyšší než u kvádrů sousedních. „Obzvlášť působivou“ teplotní anomálii zaznamenali u tří sousedních kamenů u paty východní části Cheopsovy pyramidy.

Odlišná teplota kamenů by podle vědců mohla naznačovat existenci skrytých prostor, ale mohla by být i důkazem zvláštního způsobu vnitřního proudění vzduchu či rozdílných materiálů, použitých při výstavbě hrobek faraonů.

Termální průzkum pyramid se konal dva týdny během všech částí dne, kdy slunce stavební kameny pyramid různě ohřívá.

Vědci zkoumali i teplotní rozdíly pyramidy.

PROČ CHYBÁ DESKA SARKOFÁGU?

Účel tajemného prostoru zatím není jasný. Nikdo neví, co v něm je ani jakou měl funkci. Může skrývat pravý hrob faraona Cheopse. Vědci vycházejí z toho, že v pohřební komoře chybí od jejího objevení obří vrchní kamenná deska sarkofágu.

I když pyramida byla mnohokrát vyloupena, těžko si představit důvod, proč by se zloději tahali s pár tun vážícím kusem bezcenného kamene. Spekulacím nahrává, že v komoře schází obvyklá bohatá výzdoba stěn.

NEJVĚTŠÍ OBJEV HISTORIE

Není tu žádný hieroglyf, ale ani mumie či zbytky látek, které by dokazovaly, že tam byl někdo pochován. Mnoho historiků se domnívá, že Cheops věděl o nebezpečí ze strany vykradačů a pojistil se. Pravý hrob proto umístil tam, kde nemohl být nikdy nalezen.

Kdyby měli pravdu, šlo by o největší objev historie. Stačí si připomenout poklady, jež odhalila Tutanchamonova hrobka v roce 1921. A Tutanchamon zemřel jako mladík. Těžko si můžeme představit, co mohl nashromáždit faraon mnohokrát význačnější a bohatší. Navíc panoval v éře, kdy byl Egypt daleko mocnější říší.

V pyramidě se mohla nacházet chodba. Ta byla ale zasypána.

ZNALI FARAONI ELEKTŘINU?

Mnozí archeologové této teorii příliš nevěří. Sami ovšem vědí jenom to, že jde o jednu či více propojených komor. Nenalezl se ani žádný tunel – a ten musel existovat. Mohl být ovšem zasypán, nebo se ještě objeví.

„Jisté je, že místnosti byly postaveny současně s pyramidou a pečlivě ukryty, aby se po nich nenašla ani stopa,“ dodal Mehdi Tayoubi. Pak jsou tu méně přijímané teorie. Turecký badatel Erdogan Ercivan (*1962) například tvrdí, že nejvzdělanější jedinci z dob faraonů znali elektřinu, a dokonce těžili uranovou rudu.

Nitro pyramidy podle něj skrývá s velkou pravděpodobností energii, odpovídající síle atomové bomby.

JEDINÁ CHEOPSOVA PODOBIZNA

Většina egyptologů se domnívá, že Velká pyramida byla pravděpodobně postavena pro faraona jménem Cheops (Chufu). S tímto panovníkem ale není něco v pořádku. Teprve roku 1903 objevil W. M. F. Petrie na jihu Egypta, ve starém Usírově chrámu v Abydu, portrét tohoto slavného faraona.

Jedná se o jedinou dochovanou Cheopsovu sochu. Je zhotovená ze slonoviny a pouze pět centimetrů vysoká. Navíc na ní není nápis „Chufu“, ale „Meddu“.

Jediná podobizna panovníka je znázorněna v pěticentimetrové sošce.

PROČ CHYBÍ DVOJITÁ KORUNA?

Experti pokládají výraz „Meddu“ za Horovo jméno faraona Cheopse a podle Ercivana se ze všech sil snaží, aby byla tato nepatrná plastika uznána jako podoba stavitele Velké pyramidy. Ani jim nijak zvlášť nevadí, že faraon nemá na hlavě egyptskou dvojitou korunu, která vždy byla symbolem vlády na Horním a Dolním Egyptem, ale pouze červenou korunu. Komu tedy byla určena pohřební komora ve Velké pyramidě?

OCHRÁNÍ PŘED VYKRADAČI?

Vnitřní chodby Cheopsovy pyramidy sloužily podle egyptologů pouze k dopravě zesnulého faraona do sarkofágu v pohřební komoře a k tomu, aby dělníci mohli poté pyramidu opustit. Nanejvýš připouštějí, že soustava chodeb měla zmást případné vykradače hrobů.

Mohutná stavba byla již ve starověku pokládána za jeden ze sedmi divů světa a egyptologové tvrdí, že byla budována jen proto, aby ochránila hrob mrtvého faraona před loupeživými nájezdy.

Stavba možná měla zmást zloděje.

NEBYLA TO HROBKA!

Tento požadavek však nesplnila žádná egyptská pyramida, ani ta Cheopsova. Podle názoru Erdogana Ercivana nebyly egyptské pyramidy nikdy budovány jako hrobky. Sarkofág ve Velké pyramidě v Gíze do ní musel být umístěn ještě předtím, než byla komora zakryta devíti plochými, 45 tun těžkými žulovými deskami. Soustavou chodeb by totiž sarkofág nemohl projít.

NEROZBITNÉ SKLO A NEREZAVĚJÍCÍ KOV

Příběhy o otevření pyramidy arabským chalífem Abdallahem al-Mamúnem v roce 813 po Kristu klasická egyptologie odmítá. Nevěří příběhům o „nerozbitném skle“ a „nerezavějícím kovu“ či „prastarých mapách hvězdné oblohy“.

Tyto a další záhadné předměty Arabové údajně nalezli v tajných komorách pyramidy, do nichž se údajně dostali přes žulovou desku nad královskou komorou.

Podle všeho našli Arabové záhadné předměty.

DOKONALÝ ÚKRYT BOHA THOVTA

Mohou být zmínky o tajných komorách Velké pyramidy plné podivných „mimozemských“ technologií pravdivé? Ve starých hermetických spisech se můžeme dočíst, že egyptský bůh Thovt znal tajemství nebes a sepsal posvátné knihy, které uschoval v tajné komoře, aby je tak zachoval budoucím pokolením. Úkryt vymyslel tak dokonale, že ho mohou nalézt pouze skuteční zasvěcenci.

KAM VEDE PODZEMNÍ CHODBA?

Už mnohé dřívější výzkumy naznačovaly, že ve Velké pyramidě se kromě těch známých nacházejí nejméně tři další komory a také další chodby. Jejich existenci, a také podzemní chodbu od severovýchodního rohu Velké pyramidy ke Sfinze, potvrdil v roce 1996 francouzský stavební inženýr Jean Kerisél.

Ovšem egyptologové tyto výzkumy zatajují a podobné teorie zlehčují a zesměšňují. Ale proč?

Pyramidou vede více chodeb, než se doposud zdálo.

KLETBA FARAONŮ, MAGIE A FYZIKÁLNÍ ZÁKONY

Možná proto, že egyptské pyramidy ve skutečnosti ochraňují obrovské tajemství, které souvisí se skrytými komorami. „Můžeme tomu říkat, jak chceme – okultismus, kletba faraonů, kouzelnictví nebo magie. Síly působící uvnitř pyramidy odporují všem známým fyzikálním zákonům,“ uvedl egyptolog Arm Goneid z Americké univerzity v Káhiře.

RADIOAKTIVITA V NITRU PYRAMIDY

Helmut Berner, archeolog univerzity v Saarbrückenu, údajně v dubnu 1998 zkoumal vnitřek Velké pyramidy. Byl vybaven seismografickými senzory, infračervenými přístroji a zařízením na měření radioaktivity.

„Zavedli jsme sondy do nám známých otvůrků na vnějších stěnách pyramidy. Ukazatele sebou škubaly jako šílené. Naše počítače spočítaly s pravděpodobností 86,3 %, že v centru Cheopsovy pyramidy je ukryta radioaktivní energie, která se svou silou vyrovná ničivé síle atomové bomby,“ popsal Berner.

Uvnitř se nalezli stopy radioaktivity.

SMRTÍCÍ PASTI I NEZNÁMÉ BAKTERIE

Ve své fantasticky působící výpovědi z února 1999 Helmut Berner pokračoval: „Egypťané dokázali svá tajemství chránit před cizími vetřelci. Do labyrintu chodeb a komor zabudovali bezpočet smrtících pastí, které dodnes perfektně fungují.“ Německý fyzik Gert Bernard zase naznačoval, že v roce 1998 prováděla NASA v pyramidě tajný výzkum bakterií odolných vůči radioaktivnímu záření.

KDO PROJDE NEBESKOU BRANOU

Velké pozdvižení vzbudilo prohlášení profesora archeoastronomie polytechnického institutu v Miláně Giulia Magliho, který se domnívá, že objevená dutina by mohla skrývat faraonův trůn. A to ne zrovna obyčejný.

Má jít o stolec obložený meteorickým železem. „Odpovídalo by to starobylým egyptským textům. Ty uvádějí, že faraon ještě předtím, než doputuje ke hvězdám severu, musí projít nebeskou branou a usadit se na svém železném trůnu,“ vysvětlil Magli.

Podle něj si navíc můžeme udělat představu o tom, jak trůn vypadá, pokud se podíváme na ten, který byl vyroben pro Cheopsovu matku, královnu Hetepheres I. Byl nalezen v jednotlivých kusech a později jej zrekonstruovali odborníci z Harvardu.

Foto: Shutterstock.com, WIkimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 2.5tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.0tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.8tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 3.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]