reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Neobjasněné události
Maják na ostrově Faros: Div světa zůstává dodnes rekordmanem
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 5.11.2020
5.3tis
Rekonstrukce podoby majáku na základě důkladné studie. Foto: Wikimedia Commons
331
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Dlouhých 1600 let má vydržet maják na egyptském ostrově Faros. Tento monument je některými zařazován spíše do říše fantazie, mnozí však v jeho existenci věří a různými způsoby ji dokládají. Měli ho prý dosvědčovat lidé jak ve starověku, tak středověku.

Rekonstrukce podoby majáku na základě důkladné studie. Foto: Wikimedia Commons Předpokládaná podoba majáku na kresbě z roku 1909. Foto: Wikimedia Commons Mince zobrazující podobu majáku. Foto: Wikimedia Commons Trosky majáku byly nalezeny na dně Středozemního moře. Foto: Wikimedia Commons
Předpokládaná podoba majáku na kresbě z roku 1909. Foto: Wikimedia Commons

Hodnověrná svědectví v podobě písemných dokumentů sice k dispozici nemáme, odkaz na ostrov Faros však přežil do dnešní doby v řeči některých národů. „Francouzi nazývají maják phare, Španělé a Italové faro, Řekové faros, angličtí básníci pharos,“ popisuje český badatel Vojtěch Zamarovský.

Co byla zač stavba, která po sobě zanechala takové nesmazatelné stopy? Abychom si o ní dokázali vytvořit obrázek, musíme zapátrat v záznamech římského filozofa Plinia staršího (23–79). Právě jeho svědectví totiž přináší poměrně podrobný popis.

Jak vypadal monument, který se mezi mořskými majáky zapsal, co do své výšky, jako rekordman?

Mince zobrazující podobu majáku. Foto: Wikimedia Commons

OTAZNÍKY KOLEM VZHLEDU

Svědectví týkající se výšky majáku uvádějí různé hodnoty. Obecně lze říci, že byl vysoký něco mezi 135–190 metry. Podle Plinia má stavba čtvercový půdorys, na němž stojí palác obklopený čtyřmi věžemi. Teprve uprostřed něj je umístěna věž, jež může mít něco kolem 80 metrů.

Údajně se postupně zužuje a je ukončena cimbuřím. „Ze středu této věže vystupovala další, užší a pravděpodobně osmiboká věž, zakončená několikavrstvovou kamennou plošinou. Na této plošině stála okrouhlá sloupová síň, na všechny strany otevřená, v ní se zapalovala v noci hranice dříví,“ líčí dále historik Zamarovský.

Zcela nahoře na pyramidové věži pak má být umístěna socha Poseidóna, řeckého boha moře a vodního živlu. Maják má být zářivě bílý, z dosud neznámého materiálu. Svoji funkci, tedy upozorňovat na úskalí divokého moře, prý plní dokonale.

Ještě bližší představu o jeho podobě si pak lze udělat z nalezené ptolemaiovské mince (z období vlády Ptolemaia I. Sótéra, 367–283 př. n. l.). Zde je však znázorněn jen zhruba, jeho přesnou podobu je proto těžké určit.

Trosky majáku byly nalezeny na dně Středozemního moře. Foto: Wikimedia Commons

ZMIZEL NEVRATNĚ

Mistrem, jenž dostává od vladaře za úkol zřídit na ostrově toto velkolepé dílo, je řecký architekt Sóstrat z Knidu. Technika, kterou zvolí k výstavbě, však zůstane neznámá. O památce nemají odborníci podrobnější zprávy, a dokonce dlouhou dobu ani neznají jeho přesnou polohu.

V průběhu dějin je totiž několikrát poškozen. Poprvé se tak stane po dobytí Alexandrie Juliem Caesarem v roce 48 př. n. l. Fatální je pak pro něj 13. století, kdy je zčásti rozebrán a použit pro další stavby.

Roku 1326 pak dokončí zkázu zemětřesení. Po velkolepém majáku tedy nezůstane ani stopy. Pátrání archeologů po jakýchkoliv pozůstatcích je dlouhou dobu liché. Ostrov Faros se totiž postupně spojuje s pevninou a získává jiný tvar.

Až v 60. letech minulého století přichází jistý italský potápěč se zprávou o mramorových sloupech na dně moře. Pocházejí z legendárního majáku? Odborníci se domnívají, že kdysi mohl stát na místě, na němž dnes ční Kaitbajova pevnost.

Údajně je při její stavbě dokonce použita část materiálu pocházejícího přímo ze zaniknuvšího sedmého divu světa! Podaří se někdy zrekonstruovat alespoň jeho přibližnou podobu?

Michaela Vondrušková

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 278
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.0tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.7tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]
od Dalibor Vrána 2.8.2022 2.7tis
Ropná plošina Deepwater Horizon je chloubou jihokorejské lodní stavbařské firmy Hyundai Heavy Industries. Zakázka pro těžařskou korporaci Transocean dopadne na výbornou, dlouhé roky je Horizon oslavována jako jedna z nejvýkonnějších plošin na světě, kterou provází až zázračná úspěšnost. Jenže ne nadarmo se říká, že žádné štěstí netrvá věčně… 20. dubna 2010 provádí Gordon Jones (1982–2010) […]