Domů     Záhady historie
Vědci oživili 32 000 let staré semeno, ale netuší jak
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.8.2020
5.3tis
Vědci oživili 32 000 let staré semeno, ale netuší jak
Vědci v laboratoři oživili pravěké silenky, foto Lisi Niesner /VCG
48
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Semena, která byla ve věčném ledu uvězněna desítky tisíc let, v laboratořích vyklíčila a vyrostla z nich rostlina podobná své moderní verzi. Nyní se vědci pokoušejí zjistit, jak je vůbec možné, že si i po 32 000 letech v ledu zachovala svou životaschopnost.

Vědci v laboratoři oživili pravěké silenky, foto Lisi Niesner /VCG Profesorka Margit Laimer s 32000 let starou rostlinou, foto Lisi Niesner /VCG 32000 let stará semena z ruského permafrostu, foto pnas.org

Začíná být nepsaným pravidlem, že se organismy, které předtím strávily desítky tisíc let zamrzlé v v sibiřském permafrostu, v laboratořích vědců probírají zpět k životu. Již dříve se podařilo oživit pravěký virus a před časem pro změnu překvapila zpráva o 42 000 let starých hlísticích, které se po rozmrazení měly čile k světu.

Nyní se vědci zaměřují na několik semen rostliny z rodu silenek s latinským názvem silene stenophylla. Tento konkrétní druh roste v polární tundře dalekého východu na Sibiři a v horách severního Japonska a podle všeho se zde vyskytuje už od pravěku.

V sibiřském permafrostu v hloubce asi 38 metrů pod povrchem byla před časem nalezena zmrzlá semena této rostliny stará 32 000 let. Když vědci semena převezli do laboratoře a pokusili se je vzkřísit, úspěch překvapil i je samotné.

Z pravěkých semen, která strávila v ledu desítky tisíc let, vyrostly zdravé silenky jen lehce odlišné od těch současných.

Profesorka Margit Laimer s 32000 let starou rostlinou, foto Lisi Niesner /VCG

ODOLAJÍ KLIMATICKÝM ZMĚNÁM?

Oživení rostlin bylo zaznamenáno už v roce 2012, ale doteď nebylo jasné, jak k tomu vlastně došlo. Nyní se oživením rostlin začínají znovu zabývat odborníci z Rakouska, kteří chtějí prozkoumat genom rostlin a zjistit z něj, jak je možné, že přežily tak dlouho.

Profesorka Margit Laimer, rostlinná biotechnoložka na Univerzitě přírodních zdrojů a věd o živé přírodě ve Vídni, uvedla, že věčně zmrzlá půda Sibiře nyní rozmrzá, což otevírá možnosti dalšího výzkumu.

Primárním cílem nové vědecké mise je zjistit, zda existují změny v rostlinných genech, které jim umožní přizpůsobit se velmi suchým a horkým nebo naopak chladným podmínkám, což by mohlo být užitečné při řešení klimatických změn.

„Myslím, že by lidstvo mělo být vděčné za každý kus znalostí, které jsme schopni získat, abychom ochránili naši úrodu,“ říká Laimer. Její prohlášení naznačuje, že by nový výzkum pravěkých silenek mohl vést k pěstování geneticky upravených rostlin, které budou odolnější vůči rostoucímu suchu zvyšujícím se teplotám. Mohou být 32 000 let staré rostliny odpovědí na klimatické změny?

32000 let stará semena z ruského permafrostu, foto pnas.org
reklama
Související články
od Jan Šedivý 23.10.2021 1.2tis
Během života vladaře Karla IV. se odehraje mnoho výjimečných událostí. Má mezi ně patřit i působení slepého věštce na jeho pražském dvoře. Tento nevidomý muž měl totiž spatřit děsivou budoucnost českých zemí! Jezdci na koních vjíždějí do pražských uliček. Kolem roku 1360 přivážejí k římskému císaři a českému králi Karlu IV. (1316–1378) slepého muže přezdívaného Tartar. Hoch pocházející z Domažlicka […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.1tis
Příběh odvážné Francouzky, která zahynula krutou smrtí na hranici, přitahuje i po staletích. Byla a zůstala ojedinělým zjevením, symbolem hrdosti a statečnosti. Johanka se Francií prohnala jak vítr, který nepřináší jen svěží vzduch, ale především vytoužené spasení. Johanka (1412–1431) se pravděpodobně narodila 6. ledna roku 1412 Jakubovi d´Arcovi a jeho ženě Isabele, kteří žili v lotrinské vesnici Domrémy. […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.9tis
Na břehu řeky Boyne, necelou hodinu cesty od hlavního irského města Dublinu, stojí v přírodě něco, co na první pohled připomíná obrovský pecen chleba, který si tu odložil nějaký pravěký obr. Kamenná mohyla je však velice zajímavá. Už jen samotný fakt, kdy byla postavena, stojí za povšimnutí. Newgrange bylo podle odhadu vytvořeno přibližně okolo roku […]
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.2tis
Zajíc s parožím, který umí napodobit lidskou řeč, rád si pochutná na whisky a páří se jenom za nevlídných, bouřlivých nocí. Myslíte si, že jde jen o výplod fantazie? Možná ano, možná ne. Vědci si myslí, že aspoň zčásti může mít americká legenda pravdivý základ. Zajdalen se vyskytuje hlavně v západním cípu USA. Je tady […]
od Mirek Brát 21.10.2021 3.1tis
Podmořská archeologie přichází stále s novými objevy. Památky dochované na mořském dně jsou v některých případech staré až několik tisíc let. Nedávno například podvodní archeologové ohlásili nález „bulharské Atlantidy“. Je opravdu „vymalováno, uklizeno“, pátrání po Atlantidě tím končí?   Nálezy byly učiněné jen několik metrů pod hladinou řeky Ropotamo nedaleko bulharského černomořského letoviska Primorsko. Mluví […]