9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Záhady historie
Vědci oživili 32 000 let staré semeno, ale netuší jak
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.8.2020
5.3tis
Vědci v laboratoři oživili pravěké silenky, foto Lisi Niesner /VCG
48
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Semena, která byla ve věčném ledu uvězněna desítky tisíc let, v laboratořích vyklíčila a vyrostla z nich rostlina podobná své moderní verzi. Nyní se vědci pokoušejí zjistit, jak je vůbec možné, že si i po 32 000 letech v ledu zachovala svou životaschopnost.

Vědci v laboratoři oživili pravěké silenky, foto Lisi Niesner /VCG Profesorka Margit Laimer s 32000 let starou rostlinou, foto Lisi Niesner /VCG 32000 let stará semena z ruského permafrostu, foto pnas.org

Začíná být nepsaným pravidlem, že se organismy, které předtím strávily desítky tisíc let zamrzlé v v sibiřském permafrostu, v laboratořích vědců probírají zpět k životu. Již dříve se podařilo oživit pravěký virus a před časem pro změnu překvapila zpráva o 42 000 let starých hlísticích, které se po rozmrazení měly čile k světu.

Nyní se vědci zaměřují na několik semen rostliny z rodu silenek s latinským názvem silene stenophylla. Tento konkrétní druh roste v polární tundře dalekého východu na Sibiři a v horách severního Japonska a podle všeho se zde vyskytuje už od pravěku.

V sibiřském permafrostu v hloubce asi 38 metrů pod povrchem byla před časem nalezena zmrzlá semena této rostliny stará 32 000 let. Když vědci semena převezli do laboratoře a pokusili se je vzkřísit, úspěch překvapil i je samotné.

Z pravěkých semen, která strávila v ledu desítky tisíc let, vyrostly zdravé silenky jen lehce odlišné od těch současných.

Profesorka Margit Laimer s 32000 let starou rostlinou, foto Lisi Niesner /VCG

ODOLAJÍ KLIMATICKÝM ZMĚNÁM?

Oživení rostlin bylo zaznamenáno už v roce 2012, ale doteď nebylo jasné, jak k tomu vlastně došlo. Nyní se oživením rostlin začínají znovu zabývat odborníci z Rakouska, kteří chtějí prozkoumat genom rostlin a zjistit z něj, jak je možné, že přežily tak dlouho.

Profesorka Margit Laimer, rostlinná biotechnoložka na Univerzitě přírodních zdrojů a věd o živé přírodě ve Vídni, uvedla, že věčně zmrzlá půda Sibiře nyní rozmrzá, což otevírá možnosti dalšího výzkumu.

Primárním cílem nové vědecké mise je zjistit, zda existují změny v rostlinných genech, které jim umožní přizpůsobit se velmi suchým a horkým nebo naopak chladným podmínkám, což by mohlo být užitečné při řešení klimatických změn.

„Myslím, že by lidstvo mělo být vděčné za každý kus znalostí, které jsme schopni získat, abychom ochránili naši úrodu,“ říká Laimer. Její prohlášení naznačuje, že by nový výzkum pravěkých silenek mohl vést k pěstování geneticky upravených rostlin, které budou odolnější vůči rostoucímu suchu zvyšujícím se teplotám. Mohou být 32 000 let staré rostliny odpovědí na klimatické změny?

32000 let stará semena z ruského permafrostu, foto pnas.org
Foto: Lisi Niesner /VCG, pnas.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Michaela Holubová 8.8.2022 1.6tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 2.1tis
Ostrov McNabs v přístavu Halifax je dnes krásnou přírodní rezervací, ale ve své historii měl řadu zvěrstev, které vedly k pověstem o přízracích strašících jeho písečné pláže a bujné parky. McNabs byl v roce 1866 použit k přepravě nákladu britských cholerou trpících, z nichž mnozí zemřeli a skončili pohřbeni v hromadných hrobech na ostrově. Mrtví […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.7tis
Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro méně než 800 obyvatel – a jeden strašidelný příběh o upírech. V roce 1725 zemřel obyvatel jménem Petar Plogojowitz a v následujících osmi dnech došlo k devíti úmrtím. Vrahem je mrtvola Devět zemřelých na smrtelné posteli řeklo, že je napadla Plogojowitzova mrtvola. Kněží a úředníci se shromáždili do Kisiljeva, […]
od Mirek Brát 6.8.2022 3.2tis
Kamikaze bylo jméno legendárního tajfunu, který ve třináctém století údajně hned dvakrát rozmetal mongolskou flotilu a zachránil Japonsko před invazí. Byla to jen legenda, nebo takový tajfun opravdu v minulosti vznikl? Jméno božské bouře bylo ve druhé světové válce propagandisticky využito v zoufalé snaze japonského císařství odvrátit vojenskou porážku. Sebevražedné útoky pilotů měly být právě tím božským […]
od Mirek Brát 5.8.2022 3.1tis
Křížové výpravy do Svaté země nebyly jen prostou vojenskou akcí. Jejich účastníci se dostávali do kontaktu s poznatky jiného civilizačního okruhu. Z křížových výprav si tak rytíři mohli přivézt nejen kořist hmotnou, ale i bohatství představované nově nabytými vědomostmi. Jedna stopa vede i do Českého ráje. Místem, kde bychom možná narazili i na stopy křížových výprav, je […]