27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Neobjasněné události
Vedla z tvrze v Hlinsku tajná chodba?
Mirek Brát
od Mirek Brát 9.8.2021
5.1tis
Pojmenování „U tvrze“ spojuje hlinskou minulost se současností.
522
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Nejstarší dochovanou budovou v Hlinsku v Čechách je objekt v základech středověké tvrze. Nachází se přímo ve městě. Nejstarší zmínka o tvrzi pochází z roku 1413. Nově se objevují informace, že by pověst o tajné chodbě vedoucí z tvrze, nemusela být jen legendou.

Tvrz se nachází nedaleko městského centra Hlinska v Čechách. Pojmenování „U tvrze“ spojuje hlinskou minulost se současností.  Takto vypadá ve 21. století tvrz z 15. století.

Ctižádost zemanů

Pátrání po tajných únikových chodbách se v současnosti již neomezuju pouze na velká feudální sídla předních šlechtických rodů. Samotní badatelé přiznávají, že poněkud zapomněli například na zemanské tvrze i touhu jejich majitelů vyrovnat se větším feudálům.

Smysl únikové chodby je stejný u velkého i malého sídla: je cestou poslední záchrany při obléhání, které by nemuselo pro obléhané dobře skončit. Pokud šlechtické sídlo neleželo přímo na hoře žuly, nic nebránilo tomu, pokusit se v kooperaci s přičinlivými a diskrétními havíři, o nějakou tu tajnou únikovou štolu.

To může být právě příklad tvrze v Hlinsku v Čechách, objektu, který již jednou dokázal překvapit. Psal se rok 1873, kdy zde byl objeven poklad: nádoba plná grošů z éry krále Václava III.

Tvrz se nachází nedaleko městského centra Hlinska v Čechách.

Tajná chodba

Do roku 1549 sloužila budova tvrze jako královská celnice. Na konci 16. století se dočkala přestavby. Další stavební úpravy proběhly ještě v 17., 18. a 20. století. Dnes objekt patří farnímu sboru Českobratrské církve evangelické.

Podle pověsti vede z hlinské tvrze tajná chodba na Hradiště u Studnic. Připomeňme, že oblast, kam měla chodba vyústit, patří k nejstarším osídleným oblastem Českomoravské vrchoviny.

Takto vypadá ve 21. století tvrz z 15. století.

Studnický kopec byl již od 11. století využíván jako strážní a pozorovatelské stanoviště. Hradiště zde vybudované chránilo středověkou kupeckou stezku na spojnici Čech a Moravy. Stezka procházela i Hlinskem. Logiku a správnou geografickou orientaci by tajná chodba z hlinské tvrze určitě měla.

Foto: autor
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 1.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.4tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.1tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.6tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.8tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]