reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Neobjasněné události
Vedla z tvrze v Hlinsku tajná chodba?
Mirek Brát
od Mirek Brát 9.8.2021
5.1tis
Pojmenování „U tvrze“ spojuje hlinskou minulost se současností.
522
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Nejstarší dochovanou budovou v Hlinsku v Čechách je objekt v základech středověké tvrze. Nachází se přímo ve městě. Nejstarší zmínka o tvrzi pochází z roku 1413. Nově se objevují informace, že by pověst o tajné chodbě vedoucí z tvrze, nemusela být jen legendou.

Tvrz se nachází nedaleko městského centra Hlinska v Čechách. Pojmenování „U tvrze“ spojuje hlinskou minulost se současností.  Takto vypadá ve 21. století tvrz z 15. století.

Ctižádost zemanů

Pátrání po tajných únikových chodbách se v současnosti již neomezuju pouze na velká feudální sídla předních šlechtických rodů. Samotní badatelé přiznávají, že poněkud zapomněli například na zemanské tvrze i touhu jejich majitelů vyrovnat se větším feudálům.

Smysl únikové chodby je stejný u velkého i malého sídla: je cestou poslední záchrany při obléhání, které by nemuselo pro obléhané dobře skončit. Pokud šlechtické sídlo neleželo přímo na hoře žuly, nic nebránilo tomu, pokusit se v kooperaci s přičinlivými a diskrétními havíři, o nějakou tu tajnou únikovou štolu.

To může být právě příklad tvrze v Hlinsku v Čechách, objektu, který již jednou dokázal překvapit. Psal se rok 1873, kdy zde byl objeven poklad: nádoba plná grošů z éry krále Václava III.

Tvrz se nachází nedaleko městského centra Hlinska v Čechách.

Tajná chodba

Do roku 1549 sloužila budova tvrze jako královská celnice. Na konci 16. století se dočkala přestavby. Další stavební úpravy proběhly ještě v 17., 18. a 20. století. Dnes objekt patří farnímu sboru Českobratrské církve evangelické.

Podle pověsti vede z hlinské tvrze tajná chodba na Hradiště u Studnic. Připomeňme, že oblast, kam měla chodba vyústit, patří k nejstarším osídleným oblastem Českomoravské vrchoviny.

Takto vypadá ve 21. století tvrz z 15. století.

Studnický kopec byl již od 11. století využíván jako strážní a pozorovatelské stanoviště. Hradiště zde vybudované chránilo středověkou kupeckou stezku na spojnici Čech a Moravy. Stezka procházela i Hlinskem. Logiku a správnou geografickou orientaci by tajná chodba z hlinské tvrze určitě měla.

Foto: autor
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 96
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 1.8tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 1.0tis
Bermudský trojúhelník, známý také jako Ďáblův trojúhelník, je shodou okolností jedním z nejzáhadnějších míst na této planetě. Nachází se u jihovýchodního pobřeží USA v Atlantském oceánu, mezi Bermudami, Floridou a Portorikem, region se stal Centrem nevyřešených záhad. Zvláštní název, pro zvláštní místo Termín „Bermudský trojúhelník“ poprvé použil Vincent Gaddis v roce 1964 ve svém článku […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 620
Jednou ze znervózňujících záhad trojúhelník je ta spojená s americkým škunerem z bílého dubu Ellen Austinovou. V roce 1881 se 210 stop dlouhá Ellen Austinová chystala z Londýna do New Yorku, když poblíž Bermudského trojúhelníku narazila na opuštěnou loď. Posádka chyběla Všechno se zdálo v pořádku, protože neznámý škuner byl unášen severně od Sargasového moře, […]
od Filip Appl 23.6.2022 2.5tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]