20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Neobjasněné události
Vedla z tvrze v Hlinsku tajná chodba?
Mirek Brát
od Mirek Brát 9.8.2021
5.1tis
Pojmenování „U tvrze“ spojuje hlinskou minulost se současností.
522
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Nejstarší dochovanou budovou v Hlinsku v Čechách je objekt v základech středověké tvrze. Nachází se přímo ve městě. Nejstarší zmínka o tvrzi pochází z roku 1413. Nově se objevují informace, že by pověst o tajné chodbě vedoucí z tvrze, nemusela být jen legendou.

Tvrz se nachází nedaleko městského centra Hlinska v Čechách. Pojmenování „U tvrze“ spojuje hlinskou minulost se současností.  Takto vypadá ve 21. století tvrz z 15. století.

Ctižádost zemanů

Pátrání po tajných únikových chodbách se v současnosti již neomezuju pouze na velká feudální sídla předních šlechtických rodů. Samotní badatelé přiznávají, že poněkud zapomněli například na zemanské tvrze i touhu jejich majitelů vyrovnat se větším feudálům.

Smysl únikové chodby je stejný u velkého i malého sídla: je cestou poslední záchrany při obléhání, které by nemuselo pro obléhané dobře skončit. Pokud šlechtické sídlo neleželo přímo na hoře žuly, nic nebránilo tomu, pokusit se v kooperaci s přičinlivými a diskrétními havíři, o nějakou tu tajnou únikovou štolu.

To může být právě příklad tvrze v Hlinsku v Čechách, objektu, který již jednou dokázal překvapit. Psal se rok 1873, kdy zde byl objeven poklad: nádoba plná grošů z éry krále Václava III.

Tvrz se nachází nedaleko městského centra Hlinska v Čechách.

Tajná chodba

Do roku 1549 sloužila budova tvrze jako královská celnice. Na konci 16. století se dočkala přestavby. Další stavební úpravy proběhly ještě v 17., 18. a 20. století. Dnes objekt patří farnímu sboru Českobratrské církve evangelické.

Podle pověsti vede z hlinské tvrze tajná chodba na Hradiště u Studnic. Připomeňme, že oblast, kam měla chodba vyústit, patří k nejstarším osídleným oblastem Českomoravské vrchoviny.

Takto vypadá ve 21. století tvrz z 15. století.

Studnický kopec byl již od 11. století využíván jako strážní a pozorovatelské stanoviště. Hradiště zde vybudované chránilo středověkou kupeckou stezku na spojnici Čech a Moravy. Stezka procházela i Hlinskem. Logiku a správnou geografickou orientaci by tajná chodba z hlinské tvrze určitě měla.

Foto: autor
reklama
Související články
od Eva Soukupová 19.1.2022 946
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.4tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]