Skip to content

Vesmír: Věčné lákadlo lidstva?

Zastává myšlenku nekonečného vesmíru a ideu existence jiných světů na zářících hvězdách. Proto je italský myslitel Giordano Bruno 17. února roku 1600 upálen. Ačkoli konečný astronomický důkaz o formách inteligentního života mimo naši Zemi zatím podán nebyl, dnes už víme, že Bruno měl v zásadě pravdu.

Nebyly však tyto názory známé už kdysi, na úsvitu prvních lidských civilizací? Neobjevujeme vlastně už dávno objevené?

Aktivní pozorování vesmíru sahá ve skutečnosti celá tisíciletí zpět do minulosti. Například řecký učenec Diogenés Laertský ve 3. století před Kristem tvrdí ve svých spisech, že staří Egypťané zaznamenali téměř 400 zatmění Slunce a přes 800 zatmění Měsíce.

Sečteno a podtrženo, Egypťané museli svá pozorování provádět asi 10 000 let! To je ale podle egyptologů nemožné. Vždyť podle nich vznikla tato civilizace teprve zhruba počátkem 4. tisíciletí př. n. l.

Pokud tedy máme řeckému učenci věřit, pak musel starověký Egypt navazovat na astronomické poznatky mnohem starší provenience. Lze vůbec zjistit, od kdy jsou lidé fascinováni vesmírem?

Kam až sahaly znalosti starých Egypťanů?
CO VĚDĚLI EGYPŤANÉ?

Staří Egypťané znají řadu planet naší sluneční soustavy: Venuši, Merkur, Mars i Saturn. Svědčí to o tom, že ke svým pozorováním musí používat dalekohled. Ten však vzniká až ve druhé polovině 2. tisíciletí!

Mohli snad mít v Egyptě nějaký podobný vynález? Na druhé straně přitom netuší, že Slunce je hvězdou – stálicí.

Domnívají se, že jde o pohybující se těleso, které nazývají „koulí, jež pluje v hlubinách bohyně Nút“ (Nút je bohyně nebes – pozn. red.). Názor, že Země je nehybným středem vesmíru a vše se točí okolo ní (geocentrismus), je však rovněž pozdějšího data.

Jako první měl tuto myšlenku vyslovit až ve 2. století řecký astronom Klaudios Ptolemaios. V tzv. Leidenském papyru (3.–4. stol.) se zase objevuje informace o kulatosti Země. Ačkoli se pro tehdejší pozorovatele naše planeta jeví navenek jako plochá mísa, v Leidenském papyru se praví, že ,,bůh Země je ve skutečnosti kulatým míčem“. Jak staří Egypťané dospěli k závěrům, s nimiž přicházejí učení vědci až o mnoho století později?

Žijeme jen v jednom z nekonečna světů?
CHAOS JE ZÁKLAD VŠEHO!

Ve staroindické a tibetské mytologii objevujeme ideu nekonečnosti vesmírných světů. Například v sanskrtském náboženském textu Višnu purána se hovoří o tom, že Země je pouze jedním z milionů podobných světů.

Řecký učenec Leukippos z Milétu (500–440 př. n. l.) je rovněž přesvědčen o nekonečnosti vesmíru. Podle jeho názoru se oddělením od nekonečna ve vesmírném prostoru pohybuje veliké množství těles. Ta se čas od času shlukují, zanikají a z nich pak vznikají tělesa nová.

Řekové to nazývají procesem chaosu a vznikem nového řádu. Podobnou představu má i starořecký filozof Herakleitos z Efesu (asi 540–480 př. n. l.). Podle jeho názoru se svět a vesmír rozvíjí z ohně, aby se po uplynutí dlouhého věku zase zpět do ohně navrátil.

I Herakleitos je přesvědčen, že se tato proměna ve vesmíru cyklicky opakuje. Pokud bychom přitom za jeho pojem „oheň“ dosadili pojem „energie“, vystupuje před námi idea, která si nezadá s představami moderních astrofyziků.

Energie je ve vesmíru všudypřítomná a lze ji skutečně pokládat za základ veškerého jsoucna!

Mikuláš Koperník se nebojí nahlas říkat na svou dobu velmi odvážné teorie.
TOČÍME SE V KRUZÍCH?

Anglický filozof Roger Bacon (1214–1294), francouzský myslitel Pierre Abélard (1079–1142), italský génius Leonardo da Vinci (1452–1519), známý astronom a mAtematik Mikuláš Koperník (1473–1543) a další velcí myslitelé – ti všichni dávají všanc své životy pod hrozbou obvinění z kacířství.

Ti všichni určitým způsobem dokázali navázat na tisíce let starý myšlenkový odkaz. Epocha humanismu a renesance pak uvolňuje stavidla do té doby zakázaného myšlení a vědění a rodí se moderní věda. A je to právě matematika, astronomie a filozofie, kdo tvoří katalyzátory mezi starým a novým.

Tehdy se dojde k závěru, že starověká mytologie i exaktní poznatky dávných civilizací obsahují informace, k nimž se moderní lidstvo dopracovalo teprve nedávno. Což není právě toto svědectvím toho, že se dějiny neustále točí v kruhu a stoupají po spirále kamsi vzhůru za dalším novým poznáním?

Autor článku: Vladimír Liška. Pro web upravil: Jan Kukrál.

Foto: bbc.co.uk, ancient-code.com, youtube.com, missedinhistory.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Místo, kde se veselil sám král: Skanzen Veselý kopec
epochanacestach.cz

Místo, kde se veselil sám...

Chtěli byste se...
Rychlá mrkvová polévka
panidomu.cz

Rychlá mrkvová polévka

Ve variantě pro děti zvažte přidání kari a...
Vybere synovi partnerku sama?
nasehvezdy.cz

Vybere synovi partnerku sama?

Žádná milující matka se...
Ztroskotá její vztah na závisti?
nasehvezdy.cz

Ztroskotá její vztah na...

ALICE BENDOVÁ (47)...
Dobývání Matterhornu: Za prvenství zaplatí životem čtyři lidé!
epochaplus.cz

Dobývání Matterhornu: Za...

Dlouho všem dobrodruhům odolává. Za žádnou cenu...
Model tokijského vodního kanálu z Fakulty stavební na Olympijském festivalu v Praze
21stoleti.cz

Model tokijského vodního...

V den zahájení Olympijských her v Tokiu se...
V obýváku pohledově krásné i funkční
rezidenceonline.cz

V obýváku pohledově krásné i...

Hlavní společenský prostor by měl upoutat...
Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
Jako u moře: Do Hliněné bašty na skvělé ryby a mořské plody
iluxus.cz

Jako u moře: Do Hliněné bašty...

Zdaleka ne všichni si letos užijí pořádnou dovolenou u...
Salát s chřestem, ředkvičkami a kozím sýrem
tisicereceptu.cz

Salát s chřestem, ředkvičkami...

K přípravě tohoto svěžího a křupavého salátu se nejlépe...
Porostou solární panely?
epochaplus.cz

Porostou solární panely?

Jak získávat obnovitelnou energii snadno a...
Osudové náhody
skutecnepribehy.cz

Osudové náhody

Dlouho jsem nemohla...