Skip to content

Krvavý masakr v Moně: Proč Římané vyvraždili britské druidy?

V 1. století dochází v posvátném centru Mona na velšském ostrově Anglesey ke krutému krveprolití, při němž jsou pozabíjeni všichni zdejší kněží – mocná kasta keltských druidů. Římští legionáři je údajně vybíjejí do posledního a nešetří dokonce ani ženy a děti!

Proč Římané tolik usilovali o jejich likvidaci? Báli se jejich domnělé magické moci?

U rozlehlého ostrova Ynys Môn u severozápadního pobřeží Walesu, známého dnes pod jménem Anglesey, přistávají roku 61 plavidla vezoucí početné vojenské jednotky. Římští legionáři vedení guvernérem Británie, generálem Suetoniem Paulinem, se právě chystají dobýt posvátné centrum Mona, obývané mocnými druidy – kastou keltských kněží.

Na břehu už je očekávají řady ozbrojených mužů, mezi nimiž pobíhají ženy, jež povzbuzují bojovníky divokým řevem. V bojových liniích je možné rozeznat i běsnící druidy s rukama vztyčenýma k nebesům, kteří vypouštějí na římské vojáky ty nejstrašlivější kletby!

Římanům při průniku na břeh tuhne strachem krev v žilách, zůstávají stát jako zkamenělí a stávají se snadným terčem útočících Keltů.

Situace začíná vypadat zoufale, generál Paulinus však hromovým pokřikem vlévá mužům odvahu do žil – v bojovém amoku se vrhají na Kelty a kosí je hlava nehlava! Záhy je zatlačují do středu ostrova, kde je vybijí do posledního, nešetříce ani ženy a děti!

Zapalují zdejší posvátné háje a z Mony se stávají jen doutnající trosky. Proč Římané připravili Keltům tak krvavou lázeň?

Čím si druidové vysloužili tak krutý osud?
NEZŮSTALA ANI ŽIVÁ DUŠE?

Tragický boj Keltů proti Římanům, usilujícím dobýt a zničit druidské centrum Mona, popisuje proslulý římský dějepisec Publius Cornelius Tacitus (asi 55–asi 120), který uvádí:

„Na pobřeží stála nepřátelská armáda, neproniknutelná formace mužů a zbraní. Ženy v černém oblečení jako fúrie běhaly mezi řadami. Divoce rozcuchané, mávaly pochodněmi. Kolem nich stáli druidové, zdvíhající ruce k nebesům a křičící strašlivé kletby na naše vyděšené vojáky.

Ti stáli nehybně a bezbranně jako ochrnutí.“

Velitel Paulinus přesto dokáže udržet panikařící jednotky na uzdě a povzbuzuje je, aby se nenechaly zastrašit armádou ženských a fanatiků. „Nesouce korouhve, vyrazili vojáci vpřed, potlačili odpor a zahalili je v plameny.

Když byla posádka poražena, zničili posvátné háje, místa barbarských pověr,“ líčí Tacitus.

Mona je totálně zničena a po útoku Římanů tu prý nezůstává ani jediná živá duše! Ale v pověstech se traduje, že pár druidů stihlo před masakrem uprchnout do Irska, kde ukryli své tajné znalosti. „Je lákavé si představit, že druidové našli útočiště v Irsku, a že přežili brutalitu Říma, ale neexistuje žádný důkaz, že tomu tak skutečně bylo,“ tvrdí však britský odborník na keltskou problematiku Kristopher Hudgess. Ale proč chtěli Římané zničit druidy za každou cenu?

Ostrov Mona, který se stal dějištěm masakru Keltů.
CHTĚLI VYMÝTIT TERORISTY?

Římané se poprvé snaží dobýt Britské ostrovy už v roce 55 př. n. l., ale prvního významného vítězství dosahují až zhruba o 100 let později, roku 43 po Kristu. I poté ovšem musí s Kelty bojovat o každou píď území.

Dokonce i po obsazení země propukají stále nové vzpoury, které mají být podněcovány právě druidy.

„Řím by neměl zájem o dobytí ostrova Anglesey, kdyby to nebyla poslední bašta povstání. Římané tvrdě bojovali proti druidům, jež nevnímali jako zbožné kněží, ale jako zuřivé bojovníky za svobodu – teroristy.

Druidové se totiž neustále pokoušeli vyburcovat obyvatelstvo, aby se chopilo zbraní a povstalo,“ tvrdí britský spisovatel Phillip Coppens (*1971). Aby středisko odporu v Moně zničili, stahují prý Římané legionáře z celé Británie.

To se jim ovšem málem vymstí. Situace využívá královna britského kmene Icénů Boudica, která vede povstání, do nějž se má zapojit na 100 tisíc bojovníků z různých kmenů. Vzbouřenci nejprve ničí město Camulodunum (dnešní Colchester) a potom táhnou přímo na Londinium (dnešní Londýn), který jejich náporu také podléhá!

Později je však povstání krutě potlačeno a Římané se na Britských ostrovech ujímají nadvlády na dalších téměř 400 let. Dosáhli toho díky krvavému masakru druidů v Moně?

Autor článku: Lenka Kabeláčová. Pro web upravil: Jan Kukrál.

Foto: historyextra.com, pinterest.com, acampapr.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Duch za mě dopsal povídku
nasehvezdy.cz

Duch za mě dopsal povídku

Neměla jsem tehdy žádnou inspiraci,...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Transformace hotelu Queen Elizabeth
rezidenceonline.cz

Transformace hotelu Queen...

Královna Alžběta byla otevřena už v roce 1958, stala se...
Karel IV.: Měl zkušenosti s nevysvětlitelnými jevy?
epochaplus.cz

Karel IV.: Měl zkušenosti s...

Dnes si připomínáme 700 let od narození českého krále...
Putováním Českým lesem
epochanacestach.cz

Putováním Českým lesem

Vítejte v krajině...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
Švestkový závin z listového těsta
nasehvezdy.cz

Švestkový závin z listového...

Závin se švestkami zvládnete připravit...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
VIDEO: Kuličková dráha, od které neodtrhnete oči!
epochaplus.cz

VIDEO: Kuličková dráha, od...

Dřívka, magnety, pružinky a...