Vzácné knihovny palmových listů vyrůstají ve starověké Indii. Podle legendy je zakládá sedm indických guru, kteří údajně dokáží nahlédnou za oponu času. Tam spatří osudy všech lidí, kteří tyto knihovny kdy navštíví. Co ale tamější fascinující spisy říkají o osudu celého našeho světa?
V knihovnách totiž nejsou zapsány jen osudy jednotlivců. Německý spisovatel Thomas Ritter (*1968) vydává v roce 2006 knihu Proroctví o Evropě z knihoven palmových listů a nejde o úplně veselé vyhlídky. „Zavládne všeobecná deziluze.
Lidé si zvolí nové vůdce, ale ti nebudou o nic lepší než ti předchozí,“ píše Ritter ve své knize a pokračuje:
„Řadoví občané si toho budou moci dovolovat stále méně a budou se muset spokojit s tím, co jim nabídnou instituce zaměřené na masovou zábavu cílící na uspokojení nejnižších lidských pudů.
Budou tak žít v jakési náhradní realitě, aby zapomněli, jak bezútěšný je pro ně ve skutečnosti svět.“ V letech 2029 – 2034 máme podle něj očekávat silný vliv změn klimatu.
USA postihne zničující sucho, Čínu extrémní záplavy, Skandinávie se promění v ledovou poušť. Stále můžeme doufat, že se podobné katastrofické vize nenaplní.
Lidstvo se snaží zařadit pomyslnou zpátečku a chránit životní prostředí navzdory zájmům nejrůznějších průmyslových korporací čím dál tím víc. Bude to stačit, pokud je toto proroctví pravdivé?
Blíží se asteroid!
Skutečný problém má nastat roku 2046, kdy prý Zemi těsně mine obrovské vesmírné těleso. Svou gravitací však způsobí naší planetě četné problémy, zejména zemětřesení a záplavové vlny. V Čechách se probudí sopky, výbuchy zdevastují okolí.
Má jít o velkou zkoušku lidstva, kterou prý přežijeme, a vše zničené se začne budovat znovu. Máme se bát, nebo Ritter maluje budoucnost v příliš černých barvách? Víme, že ani předpovědi pro jednotlivce nesedí vždy. Ne vše se do detailu přesně vyplní.
Nikdo neví, zda-li jsme slepé figurky na hrací ploše osudu, nebo člověk svými činy a rozhodováním ovlivňuje to, co ho potká. A dá se vůbec celé legendě o vševědoucích Maharišiích věřit?