Mnoho lidí je přesvědčeno, že prakticky každý sen v sobě skrývá nějaké poselství. Zatímco u některých je dobře skryté, u jiných je zcela zřejmé a vyjde najevo velmi brzy. To byl údajně i případ věšteckého snu amerického novináře Edwarda Samsona z roku 1883.
Opravdu spatřil blížící se zkázu?
V redakci bostonského deníku Globe je nezvyklé ticho. Většina zaměstnanců už je pryč a nad městem se pomalu sklání večer. Edward Samson si protře ospalé oči. Je jasné, že domů už to nestihne a bude muset přespat přímo v redakci.
Ostatně jako už mnohokrát v minulosti. Jeho spánek je tentokrát neklidný a kolem třetí ráno se v jeho hlavě odehrává podivný a velmi živý sen, během kterého se muž několikrát probudí. Druhého dne nemůže myslet na nic jiného a svůj sen proto rychle zapisuje.
Píše o tisících zoufalých lidech z ostrova Pralape poblíž Jávy, kteří prchají před proudy rozžhavené lávy. O obrovské přílivové vlně, která zaplavuje pobřeží, o utrpení a naprosté hrůze z bezmoci. Sepsaný příběh nechává ležet na stole, kde ho nachází jeho nadřízený, který ho v přesvědčení, že jde o hotový článek, nechává vytisknout.
To odstartuje sérii událostí, které se zapíšou do dějin. Předpověděl Samson skutečnou tragédii?

SEN O BUDOUCNOSTI?
Článek se záhy po svém vydání stává senzací. Zprávu o strašlivé pohromě kdesi na nějakém tropickém ostrově přetiskují i některé další noviny a veřejnost se začíná ptát: Jak to všechno dopadlo? Jsou k tomu nějaké podrobnosti?
Jenže žádné další zprávy nepřichází a začíná být jasné, že šlo pouze o novinářskou kachnu. Samson vedení Boston Globe marně vysvětluje, že šlo pouze o zápis snu. Okamžitě dostává vyhazov a noviny otiskují omluvu.
Jenže o několik dní později, 29. srpna 1883, od západního pobřeží Spojených států zavane prudký vítr a tiskové agentury i některé noviny píšou o tom výbuchu sopky na ostrově Krakatoa. A všichni si začínají všímat podobností se zprávou, která se před časem objevila v Boston Globe.
Jde snad o nějaký hloupý vtip? Nebo dosud neznámý redaktor skutečně uviděl ve snu budoucnost?
STRAŠLIVÁ KATASTROFA
Jisté je pouze to, že k tragédii skutečně došlo. Sopka se během výbuchu změnila v děsivé monstrum chrlící obrovské množství lávy a prachu. Tisíce vesnic v Malajsii a Indii smetla obrovská přílivová vlna a událost se tak stala vůbec nejhorší tragédií svého druhu v historii.
Ostatně na Jávě a v jejím okolí mají dodnes tento strašlivý výbuch v paměti. „O život při něm přišlo 36 000 lidí. Po explozi zbylo z původní sopky jen několik malých ostrůvků,“ uvádí český autor a záhadolog Karel Kýr, který o případu Edwarda Samsona píše v jedné ze svých knih.
Vlna tsunami, kterou výbuch sopky odstartoval, byla prý tak silná, že se v menším dostala prakticky ke všem světovým kontinentům. Ačkoliv se tato tragédie prokazatelně stala a opravdu otřásla celým světem, případ Edwarda Samsona už tak jasný není.
Co se s ním podle tohoto příběhu stalo dál?

JDE O VÝMYSL?
Americký spisovatel a záhadolog Frank Edwards (1908–1967) uvádí, že po zmíněné tragédii se sopkou Krakatoa přijal majitel bostonských novin Samsona zpátky a v novinách dokonce otiskl jeho velkou fotografii.
Později navíc dostal novinář od Nizozemské historické společnosti starou mapu, ve které je Krakatoa pojmenována svým starým domorodým názvem – Pralape. Jenže když se někteří badatelé pokusili v archivech bostonských novin najít nějaký důkaz, který by tuto historku potvrzoval, neuspěli.
„Pátrali jsme v online archivech obsahujících vydání až do roku 1872 a je zvláštní, že jsme žádný článek o erupci nenašli,“ uvádí kupříkladu zástupci facebookové stránky The Hidden World, která sdružuje různé zájemce o záhady.
Znamená to, že je celá tato záležitost vymyšlená? Jenže proč o ní tedy hovoří autoři po celém světě už několik desítek let?
