Skip to content

Victor Hugo: Možná se snažil vyvolat ducha své dcery

Spiritismus. Mystická disciplína, při které se lidé snaží navázat kontakt se záhrobím. V 19. století mu propadali všemožní lidé často z řad společenské smetánky. Svou zkušenost měl údajně i slavný francouzský spisovatel Victor Hugo.

Po ulici kráčející muž v kabátu a s kloboukem naraženým hluboko do čela je zahloubaný do myšlenek, ze kterých ho vytrhne až vykřikování kamelota – pouličního prodavače novin. Jeho vychvalování článků nakonec cizince přesvědčí, aby si jeden výtisk koupil a v nedaleké kavárně se dal do čtení.

Když ale narazí na krátkou zprávu v jednom sloupku, srdce se mu rozbuší a oči rozšíří hrůzou. Temná předtucha, která před časem zasáhla jeho mysl, je tedy pravdivá. Rozklepaným prstem přejíždí slovo od slova, aby se ujistil, že ho nešálí zrak.

Je to pravda, milovaná dcera francouzského spisovatele Victora Huga (1802–1885), Léopoldine, tragicky zahynula krátce po své svatbě, když se utopila při projížďce na lodi. Následující dny, týdny a měsíce jsou pro spisovatele opravdovým utrpením.

Smířit se se smrtí svého dítěte dokáže až po deseti letech. Skutečně se to podaří jen díky komunikaci s jejím duchem?

Léopoldine Hugo.
OSUDOVÁ SEANCE

Když v roce 1855 navštěvuje francouzský pedagog Allan Kardec (1804–1869) v Paříži spiritistickou seanci, nevědomky tím startuje jednu velkou kapitolu nejen svého života, ale celého spiritistického hnutí.

Právě Kardec totiž po tomto zážitku začíná svět duchů zkoumat a stává se zřejmě nejvýznamnější osobností spiritismu. Není proto divu, že právě Francie patří k zemím s největším počtem těch, kteří se pokouší o komunikaci se záhrobím.

V září 1853 se k nim přidává i Victor Hugo, ke kterému však zprávy o této nové zábavě elit doputují na ostrov Jersey v Lamanšském průlivu, kde z politických důvodů setrvává. Seance, které se autor zúčastní, změní jeho život.

„Stále ještě truchlil pro svou dceru, která tragicky zemřela před deseti lety. Sedl si ke kulatému stolu, přičemž s ním duchové navázali kontakt boucháním do stolu skrze jeho přítele Delphine de Girardina,“ popisuje průběh tohoto prvního setkání britský záhadolog Tom Ruffles. Co následovalo dál?

Spiritistické seance se staly ve Francii hitem.
PŘIVOLAL DUCHY SLAVNÝCH

Pro Huga přesvědčeného, že se stal svědkem skutečného rozmlouvání s duchy zemřelých, a co víc, že se mu při jedné z prvních seancí ozvala právě jeho zemřelá dcera, se stala komunikace se záhrobím téměř posedlostí.

V následujících letech se stává pravidelným účastníkem a později také pořadatelem seancí, při kterých údajně komunikuje s řadou slavných osobností, mezi kterými nechybí například francouzský revolucionář a politik Maximilien Robespierre (1758–1794) nebo anglický básník George Gordon Byron (1788–1824). Hugově skupině se údajně daří vyvolat také duchy mnoha biblických postav i prapodivných abstraktních bytostí. Později spisovatele dokonce kontaktuje duch francouzského básníka André Céniera (1762–1794), popraveného právě Robespierrem, a spisovateli diktuje verše své poslední nedokončené básně.

Skutečně Hugo následně propadl i okultismu, a to hlavně studiu židovské kabaly? Někteří badatelé jsou přesvědčení, že dokonce vyzkoušel řadu magických rituálů. Jaký byl jejich účel, ale nevíme.

Během svého života se prý Hugo snažil vyvolat mnoho slavných osob. Po jeho smrti se zase mnozí pokoušeli přivolat jeho.

Foto: www.biography.com, cdn.radiofrance.fr, ionandbob.blogspot.com, www.keywordbasket.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články