18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Záhady historie
Victor Hugo: Možná se snažil vyvolat ducha své dcery
Filip Appl
od Filip Appl 13.8.2019
6.8tis
589
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Spiritismus. Mystická disciplína, při které se lidé snaží navázat kontakt se záhrobím. V 19. století mu propadali všemožní lidé často z řad společenské smetánky. Svou zkušenost měl údajně i slavný francouzský spisovatel Victor Hugo.

Po ulici kráčející muž v kabátu a s kloboukem naraženým hluboko do čela je zahloubaný do myšlenek, ze kterých ho vytrhne až vykřikování kamelota – pouličního prodavače novin. Jeho vychvalování článků nakonec cizince přesvědčí, aby si jeden výtisk koupil a v nedaleké kavárně se dal do čtení.

Když ale narazí na krátkou zprávu v jednom sloupku, srdce se mu rozbuší a oči rozšíří hrůzou. Temná předtucha, která před časem zasáhla jeho mysl, je tedy pravdivá. Rozklepaným prstem přejíždí slovo od slova, aby se ujistil, že ho nešálí zrak.

Je to pravda, milovaná dcera francouzského spisovatele Victora Huga (1802–1885), Léopoldine, tragicky zahynula krátce po své svatbě, když se utopila při projížďce na lodi.

Následující dny, týdny a měsíce jsou pro spisovatele opravdovým utrpením. Smířit se se smrtí svého dítěte dokáže až po deseti letech. Skutečně se to podaří jen díky komunikaci s jejím duchem?

Léopoldine Hugo.

OSUDOVÁ SEANCE

Když v roce 1855 navštěvuje francouzský pedagog Allan Kardec (1804–1869) v Paříži spiritistickou seanci, nevědomky tím startuje jednu velkou kapitolu nejen svého života, ale celého spiritistického hnutí.

Právě Kardec totiž po tomto zážitku začíná svět duchů zkoumat a stává se zřejmě nejvýznamnější osobností spiritismu. Není proto divu, že právě Francie patří k zemím s největším počtem těch, kteří se pokouší o komunikaci se záhrobím.

V září 1853 se k nim přidává i Victor Hugo, ke kterému však zprávy o této nové zábavě elit doputují na ostrov Jersey v Lamanšském průlivu, kde z politických důvodů setrvává. Seance, které se autor zúčastní, změní jeho život.

„Stále ještě truchlil pro svou dceru, která tragicky zemřela před deseti lety. Sedl si ke kulatému stolu, přičemž s ním duchové navázali kontakt boucháním do stolu skrze jeho přítele Delphine de Girardina,“ popisuje průběh tohoto prvního setkání britský záhadolog Tom Ruffles. Co následovalo dál?

Spiritistické seance se staly ve Francii hitem.

PŘIVOLAL DUCHY SLAVNÝCH

Pro Huga přesvědčeného, že se stal svědkem skutečného rozmlouvání s duchy zemřelých, a co víc, že se mu při jedné z prvních seancí ozvala právě jeho zemřelá dcera, se stala komunikace se záhrobím téměř posedlostí.

V následujících letech se stává pravidelným účastníkem a později také pořadatelem seancí, při kterých údajně komunikuje s řadou slavných osobností, mezi kterými nechybí například francouzský revolucionář a politik Maximilien Robespierre (1758–1794) nebo anglický básník George Gordon Byron (1788–1824).

Hugově skupině se údajně daří vyvolat také duchy mnoha biblických postav i prapodivných abstraktních bytostí. Později spisovatele dokonce kontaktuje duch francouzského básníka André Céniera (1762–1794), popraveného právě Robespierrem, a spisovateli diktuje verše své poslední nedokončené básně.

Skutečně Hugo následně propadl i okultismu, a to hlavně studiu židovské kabaly? Někteří badatelé jsou přesvědčení, že dokonce vyzkoušel řadu magických rituálů. Jaký byl jejich účel, ale nevíme.

Během svého života se prý Hugo snažil vyvolat mnoho slavných osob. Po jeho smrti se zase mnozí pokoušeli přivolat jeho.
Foto: www.biography.com, cdn.radiofrance.fr, ionandbob.blogspot.com, www.keywordbasket.com
Lokalita:
Předchozí článek
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 813
Když před pár lety přišla informace, že na malém skalnatém ostrůvku u pobřeží ostrova Guernsey v Lamanšském průlivu objevili archeologové rituálně pohřbenou sviňuchu (kytovec vypadající jako malý delfín – pozn. redakce), šlo o nenápadnou a dosti podivnou zprávu. Už tehdy bylo jasné, že tento ostrov musel být něčím zvláštní. Později se to potvrdilo. Ostrůvek se jmenuje […]
od Eva Soukupová 17.8.2022 1.6tis
Egyptské pyramidy jsou již dlouhá léta pod drobnohledem archeologů, historiků a mnoha dalších vědců, přesto toho o ní víme s určitostí jen málo. A to, co víme, bývá mnohdy zastřeno řadou více či méně fantastických teorií. Může se některá z nich ukázat jako pravdivá?     Pyramidy v egyptské Gíze jsou nejstaršími stavbami a zároveň […]
od Mirek Brát 15.8.2022 2.1tis
Nedaleko řeckých Athén se v zátoce Kiladha nachází archeologické naleziště, které má šanci zasáhnout do legendárního příběhu o Atlantidě. Možná právě toto místo inspirovalo vznik slavné legendy… Lokalitu potopeného města, které pravděpodobně zničilo zemětřesení, objevili potápěči z výzkumného projektu Ženevské univerzity. Jejich pozornost upoutaly nejprve úlomky keramiky. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že tam dole, pod […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.9tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.4tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]