Archeologové objevili potopené ruiny 7000 let staré cesty, která kdysi spojovala starověkou umělou pevninu s chorvatským ostrovem Korčula.
Potopená cesta je spolu s několika dalšími artefakty pozůstatkem ztracené námořní kultuře známé jako Hvar, která tuto oblast obývala v období neolitu.
Za objevem, který Zadarská univerzita ohlásila na začátku května, stojí vědecký pracovník katedry archeologie Igor Borzić.
Ten původně zkoumal lokality na souši, když spatřil podivné struktury v hloubce asi 4.5 metru pod hladinou ve vodách Gradinského zálivu u chorvatského ostrova Korčula.
Tyto struktury, jak následně vychází najevo, jsou pozůstatky neolitické cesty, která spojovala umělou pevninu s ostrovem Korčula. Cesta je 4 metry široká a tvoří ji pečlivě naskládané kamenné desky.
Archeologové zatím netuší, jak přesně byla vybudována a k čemu sloužila, doufají ale, že další výzkum na tyto otázky odpoví. Prozatím je známo, že vznikla před asi 7000 let a vybudována byla ztracenou neolitickou námořní kulturou známou jako Hvarská kultura.