Hlubokomořská výzkumná loď objevila u Tasmánie podmořské hory plné života. Nález se uskutečnil ve spolupráci s Vědeckou a průmyslovou výzkumnou organizací Commonwealthu během pokusů o mapování mořského dna mimo pobřeží Tasmánie.
Podmořské plochy vznikly sopečnou činností před miliony let a stále zůstávají dva tisíce metrů pod hladinou oceánu. „Naše mapování poprvé odhalilo řetězec sopečných vrcholků vystupujících z planiny, která je dva tisíce metrů hluboko.
Pahorky se liší jak velikostí, tak tvarem, přičemž některé mají ostré vrcholy, zatímco jiné končí širokými plošinami a kuželovitými kopci,“ popsala doktorka Tara Martin. To, co dělá celý nález zvláště zajímavým, je množství mořského života.
Předpokládá se, že podmořské hory jsou důležitým zastávkovým bodem pro několik stěhovavých druhů zvířat. „Z lodě jsme viděli obrovská hejna keporkaků a velryb.
Odhadujeme, že během jednoho dne se tam objevilo nejméně osmadvacet jednotlivých druhů,“ doplnil Eric Woehler z organizace BirdLife Tasmania. Podle oceánologů mohou tyto podmořské vody sloužit jako důležitá stěhovací dálnice pro velryby, které se přesouvají ze zimního krmného místa do letního.
https://www.youtube.com/watch?v=Wu9I4BNy2TA