26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Neobjasněné události
Vlkodlak z Louisiany: Proč si pochutnává na katolících?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 30.8.2022
2.7tis
Netvor připomínající vlkodlaka byl v Louisianě spatřen ještě ve 20. století, foto Pixabay
274
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Obrovské chlupaté tělo, ostré drápy, zlověstně vyhlížející tlama plná dlouhých zubů a především silná touha po lidském masu. Tak jsou nejčastěji popisováni vlkodlaci. Jeden takový se prý před mnoha lety usadil v močálech na jihu USA, kde napadal neposlušné děti a věřící.

Netvor připomínající vlkodlaka byl v Louisianě spatřen ještě ve 20. století, foto Pixabay V močálech prý číhá na věřící, kteří nedodržují půst, a na děti pobývající venku po setmění, foto Pixabay Vlkodlaka údajně stvořila kněžka voodoo Marie Laveau, foto Frank Schneider / Creative Commons / Volné dílo

Měsíc v úplňku se vyšvihne vysoko nad bažinatou oblastí amerického státu Louisiana. Jeho stříbřitá zář prosvítá skrze koruny stromů a odráží se o kapky rosy v trávě, kde se překřikuje vábení žab, vrzání cvrčků a neúnavné bzučení komárů.

Noční život zdejší přírody je v plném proudu. Zvuky močálů protne blízké táhlé zavytí podobné vlčímu a pak vše zlověstně utichne. Ze stínu stromů vystoupí tvor, kterého by za vlka neoznačilo ani malé dítě.

Jeho tělo je sice porostlé tmavou srstí, má psí hlavu a jeho vrčící tlama odhaluje zakrvácené ostré zuby. Jeho tělo je však spíš lidské a tvor se také jako člověk pohybuje po dvou! Je to agresivní neveliká příšera, kterou obvykle doprovází nesnesitelný zápach, a tam, kde se objeví, rozsévá teror a hrůzu.

Už jen jeho vytí dokáže toho, kdo ho uslyší, paralyzovat strachem. S jeho pronikavým vytím totiž přichází také jistá smrt! Jaké zvíře saje krev tamním obyvatelům?

JE TU OD SAMÉHO ZAČÁTKU

Popis tvora plně odpovídá tomu, jak si společnost běžně představuje vlkodlaka. Obyvatelé Louisiany pro něj mají i odpovídající jméno. Říkají mu rougarou, což ve francouzštině doslovně znamená „muž, který se mění ve vlka“.

Původ příběhů o rougarou sahá do počátků 18. století, kdy Louisianu obývá zejména komunita francouzských přistěhovalců. Jeho výskyt je zaznamenáván převážně v okolí města New Orleans. Existují však o něm zprávy dokonce i z pohoří jižního Quebecu v Kanadě.

Jak přesně se tvor v Louisianě objevil, není známo. Jedna verze tvrdí, že ho nechtěně vytvořila zdejší voodoo kněžka Marie Laveau (1801–1881), když kastrovala jakousi nadpřirozenou entitu nazvanou Ďáblovo dítě.

Odříznutá varlata entity se prý proměnila v ženskou a mužskou verzi vlkodlaka a napadla kněžku, načež uprchla do divočiny. Jiná verze hovoří o tom, že je rougarou dílem vyznavačů ďábla, kteří mu upsali svou duši za to, aby stvořil toto monstrum jako jejich ochránce. Může se příběh o krvelačném netvoru zakládat na pravdě?

V močálech prý číhá na věřící, kteří nedodržují půst, a na děti pobývající venku po setmění, foto Pixabay

KŘÍŽENEC UPÍRA S VÝCHOVNÝMI PRVKY

V popisu záhadného tvora lze narazit na několik atributů obvykle připisovaných spíše upírům. Podle legendy se například rougarouem stává člověk, kterého kousl jiný rougarou. Jakmile se promění v bestii s vlčí hlavou, je odsouzen s touto kletbou žít přesně 101 dnů.

Jeho prokletí se přenese na dalšího člověka ve chvíli, kdy z něj saje krev. Vyhráno ale pořád nemá. Takovýto „vyléčený“ rougarou, jemuž se vrátila lidská podoba, vypadá velice nezdravě. Zpravidla ale ve strachu ze zabití nepřizná, co se mu přihodilo.

Rougarou v sobě nese i jisté výchovné prvky. Netvor prý napadá děti, které se zdržují venku po setmění, anebo katolíky, kteří se nedrží postních pravidel. Několik lidí v močálech skutečně zmizelo. Farmáři také jedincům rougarou přičítají úmrtí dobytka, který tu a tam potrhá neznámá šelma. Může za tyto incidenty skutečně vlčí muž z Louisiany?

PŘEŽÍVÁ V MOČÁLECH DODNES?

Vyprávění o monstru sajícím krev bychom mohli smést jako pouhou vybájenou součást tamního folkloru. Jenže tvora odpovídajícího popisu rougarou se podařilo několikrát spatřit i ve 20. století. A to věrohodnými svědky!

Bývalý kontrolor letového provozu v důchodu Harlan Ford a jeho společník Billy Mills ho údajně potkali hned dvakrát. Poprvé v roce 1963 a podruhé nepřímo v roce 1974, když nedaleko řeky Pearl River objevili těla divokých prasat s brutálně rozdrásaným krkem.

Tehdy se oba domnívali, že musí jít o dílo neznámé šelmy. Poblíž nich byly dokonce i otisky stop, které se nepodobaly žádnému známému zvířeti. Brzy nato se ozve další svědek, muž jménem Ted Williams, který tvrdil, že tvora několikrát viděl na vlastní oči.

„Viděl jsem dva z nich plavat na řece. Jeden byl větší a rychlejší než ten druhý. Plavali jako lidé,“ tvrdí Williams a přiznává, že jejich lidská podoba je také důvodem, proč se nepokusil tvory polapit. „Mohl jsem vystřelit, ale neudělal jsem to.

Vypadalo to příliš jako člověk. Měl široká ramena, ruce visely pod kolena a dlaně vypadaly téměř jako lidské.“ Bylo to, co viděl na řece skutečně rougarou? Nebo snad seskveč, jak navrhují druzí? Nemohl by nakonec seskveč a rougarou být totéž?

Vlkodlaka údajně stvořila kněžka voodoo Marie Laveau, foto Frank Schneider / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 357
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.4tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.9tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]