Ve středověku panuje tajemná víra v existenci tzv. revenantů, tedy mrtvých-nemrtvých, kteří se po své smrti vracejí mezi živé.
Podle dochovaných záznamů lidových vyprávění a pověstí se revenanti objevují nejčastěji o nedělích, nebo v období svátků. Jejich příchod má navíc probíhat výhradně tehdy, když zemi zahalí tma a nastane noc. Kdo tyto bytosti vlastně jsou?
Říká se, že v nemrtvé se obrací lidé, kteří za života hřešili, nebo například ti, již zemřeli sebevraždou či byli očarováni!
Přestože se církev k podobným pověrám staví ve středověku spíše odmítavě, je známo, že v mnoha případech se podílí na vyšetřování údajné existence nemrtvého.
Archeologové nalézají mnoho hrobů, v nichž měla mrtvola prokazatelně srdce probodnuté kůlem, či jí bylo jinak zabráněno, aby vstala z mrtvých.
TŘI KŘÍŽE NA DVEŘE
Revenanti jsou širokým pojmem, který odráží dobovou víru v posmrtný život a jeho různé podoby. Podle některých pověstí se například mohou zjevovat jen ve snech nebo vizích. A to navíc pouze lidé svatí. Jak je to tedy s nebezpečím, které lidem hrozí, když je navštíví nemrtvý?
Názorů na skutečnou hrozbu nemrtvých je mnoho. Někteří tvrdí, že zemřelý nemohou živým škodit. Jiní však mají za to, že ano. Ti pak praktikují různá opatření, jež je mají ochránit. Obrana před revenanty je například takováto:
Při úmrtí jedince je třeba otevřít okno, aby jeho duše mohla vyletět ven, na dveře domu se mají namalovat tři kříže a také je dobré mít vždy po ruce svěcené předměty nebo svěcenou vodu. Toho se nemrtví údajně zaleknou.
V existenci revenantů věří ve středověku řada vzdělanců a ochranné rituály jsou na denním pořádku. Postupně však z povědomí lidí vymizí, nebo získají jinou podobu. V současnosti se rituály spjaté s revenanty nepraktikují. Můžeme je však považovat za zbytečné?