5. prosince 1945: V oblasti bermudského trojúhelníku mizí pětičlenná letka amerických torpédových bombardérů Avenger.
Domů     Vracejí se zemřelí na zem?
Vracejí se zemřelí na zem?
od 10.9.2021
5.2tis
Nejsou to zombie – uvažují, vypadají jako živí … ale prý je s nimi něco v nepořádku. Foto: Pixabay
258
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Ve středověku panuje tajemná víra v existenci tzv. revenantů, tedy mrtvých-nemrtvých, kteří se po své smrti vracejí mezi živé.

Nejsou to zombie - uvažují, vypadají jako živí ... ale prý je s nimi něco v nepořádku. Foto: Pixabay Jsou mrtví. Ale vážně musí mrtví i zůstat? Foto: Pixabay Silné znamení tří křížů vás ochrání. Foto: Pixabay

Podle dochovaných záznamů lidových vyprávění a pověstí se revenanti objevují nejčastěji o nedělích, nebo v období svátků. Jejich příchod má navíc probíhat výhradně tehdy, když zemi zahalí tma a nastane noc. Kdo tyto bytosti vlastně jsou?

reklama

Říká se, že v nemrtvé se obrací lidé, kteří za života hřešili, nebo například ti, již zemřeli sebevraždou či byli očarováni!

Přestože se církev k podobným pověrám staví ve středověku spíše odmítavě, je známo, že v mnoha případech se podílí na vyšetřování údajné existence nemrtvého.

Archeologové nalézají mnoho hrobů, v nichž měla mrtvola prokazatelně srdce probodnuté kůlem, či jí bylo jinak zabráněno, aby vstala z mrtvých.

Jsou mrtví. Ale vážně musí mrtví i zůstat? Foto: Pixabay
Jsou mrtví. Ale vážně musí mrtví i zůstat? Foto: Pixabay

TŘI KŘÍŽE NA DVEŘE

Revenanti jsou širokým pojmem, který odráží dobovou víru v posmrtný život a jeho různé podoby. Podle některých pověstí se například mohou zjevovat jen ve snech nebo vizích. A to navíc pouze lidé svatí. Jak je to tedy s nebezpečím, které lidem hrozí, když je navštíví nemrtvý?

reklama

Názorů na skutečnou hrozbu nemrtvých je mnoho. Někteří tvrdí, že zemřelý nemohou živým škodit. Jiní však mají za to, že ano. Ti pak praktikují různá opatření, jež je mají ochránit. Obrana před revenanty je například takováto:

Při úmrtí jedince je třeba otevřít okno, aby jeho duše mohla vyletět ven, na dveře domu se mají namalovat tři kříže a také je dobré mít vždy po ruce svěcené předměty nebo svěcenou vodu. Toho se nemrtví údajně zaleknou.

V existenci revenantů věří ve středověku řada vzdělanců a ochranné rituály jsou na denním pořádku. Postupně však z povědomí lidí vymizí, nebo získají jinou podobu. V současnosti se rituály spjaté s revenanty nepraktikují. Můžeme je však považovat za zbytečné?

Silné znamení tří křížů vás ochrání. Foto: Pixabay
Silné znamení tří křížů vás ochrání. Foto: Pixabay
Foto: pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 5.12.2022 230
Když byl Josh ještě na střední škole, často si s přáteli hráli nejrůznější hry. Jednou v noci však jejich pozornost upoutala deska Ouija.  „Zkoušeli jsme to už dříve a nikdy se nic pozoruhodného nestalo,“ popsal mladík. Obvykle měla hra pouze postrašit kamarády. Onehdy v noci ale nebyl nikdo krom sedmi přátel doma. A tehdy deska „promluvila“… M
od 3.12.2022 2.1tis
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t
od 2.12.2022 2.6tis
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 3.1tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.8tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím