3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Vražda Bridget Cleary. Zemřela kvůli vílám?
Vražda Bridget Cleary. Zemřela kvůli vílám?
od 12.10.2023
3.3tis
341
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1895 zemře Irka Bridget Cleary rukou svého manžela poté, co se muž začne domnívat, že není člověkem, nýbrž vílou.

Je přesvědčen, že jeho skutečnou manželku víly unesly a za ženu, která s ním v roce 1895 žije, mu podstrčily jednu z vlastních řad. Když Bridget zabije, čeká na okamžik, kdy mu víly jeho manželku vrátí. To se ale nikdy nestane.

Bridget s Michaelem jsou považováni za šťastný pár, přesto se v jejich životě něco zvrtne. Proč Michael svou ženu zabil? Mohly víly Bridget nějak proklít proto, že chodila do blízkosti jejich posvátného místa? Byla Bridget vílou odjakživa? Nebo se Michael zkrátka ošklivě spletl? Michael Bridget zabije přímo v domě, který předtím oba s láskou opečovávají. Věřil doopravdy, že je jeho manželka víla? Hrad Pennard.

V domě Clearyových v irském hrabství Tipperary se v březnu roku 1895 odehrává děsivá scéna, která nemá ve světě kriminalistiky v podstatě obdoby. Šest mužů drží na jedné z postelí v tomto domě paní domu, švadlenu Bridget Cleary (1869–1895). Její manžel, tesař Michael, na ni křičí:

„Jsi Bridget Cleary, manželka Michaela Clearyho, ve jménu Božím?“ a nutí ji polknout mléko smíchané s bylinkami. Přestože mu žena opakovaně odpovídá, že jeho manželkou je, on na ni křičet nepřestává.

Je si jistý, že má před sebou podvodnici, zlomyslnou vílu, která se za jeho manželku jen vydává. Kde se ale toto jeho přesvědčení vzalo a jak celá tato hrůzná situace dopadla?

Bridget s Michaelem jsou považováni za šťastný pár, přesto se v jejich životě něco zvrtne. Proč Michael svou ženu zabil?
Bridget s Michaelem jsou považováni za šťastný pár, přesto se v jejich životě něco zvrtne. Proč Michael svou ženu zabil?

Byla měňavec?

Konec tohoto příběhu je tragický. Za necelých 24 hodin je totiž už Bridget

mrtvá a vyprávění o jejím konci obletí doslova celý svět. Její spálené tělo je nalezené v mělkém hrobě poté, co je několik dní pohřešovaná.

Při následném soudu se ukáže, že se na její smrti podílel nejen její manžel, ale také několik dalších příbuzných.

Všechny údajně pohánělo přesvědčení, že Bridget je „měňavec“, víla, která skutečnou Bridget unesla a sama zaujala její místo.

V té době je víra ve víly v Irsku stále velmi silná a často jsou tyto lidem podobné nadpřirozené bytosti obviňovány ze špatného počasí, z únosů lidí či ze zničení úrody. Byla taková víra opodstatněná?

Mohly víly Bridget nějak proklít proto, že chodila do blízkosti jejich posvátného místa?
Mohly víly Bridget nějak proklít proto, že chodila do blízkosti jejich posvátného místa?

Upálí ji vlastní manžel

K vraždě Bridget dojde poté, co Michael ztratí nervy během jednoho z pokusů Bridget vyslechnout. Podle jeho výpovědi Bridget začne odmítat bylinkové mléko, což má údajně naznačovat, že vílou opravdu je.

Když se ji následně pokusí vystrašit kusem hořícího dřeva, na ženě omylem vzplane oblečení. Rozrušený Michael ztratí kontrolu a na již hořící ženu vylije olej ze stolní lampy.

V ten moment všemu přihlíží otec Bridget a několik dalších lidí, nikdo ale nezakročí. Všichni věří, že dělají správnou věc a nebohé ženě už tak není pomoci. Soud je odsoudí k nucené práci, Michael pak skončí ve vězení.

V té době je už ale údajně nešťastným a zlomeným mužem, který si uvědomuje, jakou chybu udělal. Stála za vraždou Bridget skutečně jen pevná víra?

Byla Bridget vílou odjakživa? Nebo se Michael zkrátka ošklivě spletl?
Byla Bridget vílou odjakživa? Nebo se Michael zkrátka ošklivě spletl?

Osudná trasa procházky

Bridget a Michael jsou přitom podle přátel a sousedů výjimečně šťastným párem. Bridget si sama vydělává a přispívá do rodinného rozpočtu, navíc jsou oba vzdělaní a zruční.

Společně si postaví krásný dům a žijí spokojeně, ačkoliv nemají děti, což je na tehdejší dobu poměrně neobvyklé. Pak se ale stane cosi, co rodinnou idylku nenávratně naruší.

Podle drbů, které kolují mezi místními, za vše může oblíbená trasa Bridgetiných procházek. Vede totiž kolem staré „vílí pevnosti“, kamenného kruhu na kopci Kylenagranagh.

Bridget k němu údajně ráda chodí sbírat bylinky a na pověry hovořící o vílách chránících kruh nevěří. Udělala chybu? Měla se raději místu vyhýbat?

Michael Bridget zabije přímo v domě, který předtím oba s láskou opečovávají. Věřil doopravdy, že je jeho manželka víla?
Michael Bridget zabije přímo v domě, který předtím oba s láskou opečovávají. Věřil doopravdy, že je jeho manželka víla?

Vílí pevnosti

Kamenných kruhů, vílích pevností, bychom na území Irska nalezli obrovské množství, původně ale s vílami údajně vůbec nesouvisely. Ve středověku je lidé obvykle budovali proto, aby chránili své domy či hrobky významných osobností.

Většina takového osídlení ale postupně zanikla a v krajině zůstaly právě jen ty strašidelné kruhy.

Legendy jim pak prý postupně přisoudily magický význam a dodnes někteří Irové věří, že se skrz ně lze dostat do jiných světů. Jedna z pověr údajně vypráví i o tom, že když se někdo ke kruhu dostane moc blízko, může být vílami do jejich světa unesen. Může na ní být něco pravdy?

Nemoc jako důkaz

Zatímco Bridget se pověrami nezabývá, její manžel jim alespoň částečně věří. Když se Bridget jednoho jde vrátí z procházky ke kruhu a necítí se dobře, má Michael jasno. Jeho ženu unesly víly a místo ní mu podstrčily jednu z nich!

Jeho příbuzní mu dávají za pravdu, vždyť se říká, že víly často kradou lidské děti či mladé ženy… Poradí Michaelovi, že nejspolehlivějším znakem je náhlé vážné nachlazení, prý způsobené tím, že víla není zvyklá na lidskou stravu a prostředí.

A Bridget se po procházce údajně skutečně necítí dobře. Nemůže se zahřát a už druhý den se vzbudí v horečkách. Michael k ní společně s jejím otcem sice zavolá doktora, v hlavě se mu už ale rozvíjí vlastní plán. Odehrál se příběh takto? Nebo byly víly jen výmluvou?

Čekání je marné

Když nakonec Bridget ve svém šílenství zavraždí, dlouhé tři dny a tři noci pak čeká na kopci Kylenagranagh u kamenného kruhu. Věří, že poté, co se zbavil „měňavce“, mu víly vrátí jeho skutečnou manželku.

V každé vteřině dlouhého čekání si je jistý, že se jeho žena náhle v kruhu objeví, sedící na bílém koni, a on si ji konečně odvede domů.

Než se ale něco takového stihne stát, dojdou si pro Michaela policisté. Už za pár dní je obviněn z vraždy a stráví 15 let ve vězení. Již během procesu si údajně uvědomí, jakého zločinu se ve své víře dopustil, a to jej zlomí.

Po propuštění emigruje do Kanady a jeho stopa se ztratí. Proč zavraždil svou ženu?

Poslední čarodějnice?

O Bridget dnes historici mluví také jako o „poslední upálené čarodějnici v Irsku“. Jsou totiž přesvědčeni, že nezemřela kvůli víře ve víly, ale spíše kvůli své osobnosti.

Na tehdejší dobu byla pokrokovou ženou, s vlastními penězi i názorem, a to se lidem v jejím okolí údajně nelíbilo.

Jedním z důkazů má být fakt, že Michael byl vzdělaný muž, který na nadpřirozeno nevěřil a jen jej měl využít jako důvod k vraždě manželky.

Mnoho detailů ale v příběhu poté nesedí, někteří odborníci proto uvažují i o tom, že jej postihla krátkodobá psychická příhoda. Zjistíme někdy, co vlastně k vraždě Bridget vedlo? Mohly za ni nějak skutečně víly?

Hrad Pennard.
Hrad Pennard.

Hrad Pennard a prokletí víl

Hrad Pennard v jižním Walesu provází po celou existenci údajné prokletí způsobené vílami. Kde mají být jeho kořeny?

Baron, který hrad postaví, pomůže tehdejšímu králi k moci a za odměnu si má vzít za ženu jeho dceru. O té se povídá, že se přátelí s vílami, baron tomu ale moc nevěří.

V noc jejich svatby se přiřítí voják, který křičí, že na hrad táhne armáda. Rozlícený baron vyběhne před hrad, kde spatří mnoho malých poskakujících světélek. Domnívá se, že jde o lucerny nepřátel a bez rozmyšlení se vrhne do boje.

Až poté, co vysílením padne na kolena, si uvědomí, že na něj vlastně nikdo neútočí. Všude kolem ale leží mrtvá těla zvláštních bytostí. Když si s hrůzou uvědomí, že jde o víly, které se vydaly na svatbu své přítelkyně, je už pozdě. Vzápětí jeho samotného i celý hrad smete obří bouře,

po níž zůstanou na místě jen ty trosky, které na něm stojí dodnes.

Víly se ale údajně nespokojí jen s ničivou bouřkou. Na místo sešlou prokletí, které zabrání hrad opravit. V troskách si pak pořádají slavnosti, což lze údajně i dnes na místě někdy zažít. Pro lidi má být ale takový zážitek poměrně nebezpečný. Nikdo, kdo v troskách hradu přespí, se prý již nevzbudí.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2023 1.4tis
První si toho povšimli badatelé z projektu Záře. Kromě zpráv o setkání s neznámými létajícími objekty (UFO), jim lidé popisovali setkání s podivnou průsvitnou, stříbřitě lesklou bytostí. Nejde o blízká setkání 3. druhu, protože při tom nejsou pozorovány žádná UFO. Obecně se takovým setkáním říká zjevení. Někdy jsou tyto jevy považovány za duchy, jindy za návštěvy z jiných vesmírů, patří sem i znám
od 2.12.2023 1.5tis
Roku 1888 došlo v továrně na náboje a střelné zápalky ležící na vrchu Svatého kříže nad pražským Žižkovem k výbuchu, při němž zahynuli dva dělníci. Na tomto kopci se však neumíralo zdaleka poprvé. Kdysi se tu totiž tyčila šibenice. Souvisí temná minulost s tajemnými jevy, které se prý v místě tu a tam odehrávají? Nad pražskou čtv
od 1.12.2023 1.9tis
Po osamělé silnici projíždí vůz, řízený Laverne Marshallovou. Je noc a Longdendalské údolí v Anglii tone ve tmě. Náhle ale Laverne spatří několik světel. „Vezmi tomu dítěti baterku,“ křikne dozadu, kde sedí dcera s malým vnoučátkem. Ti v tom ovšem nemají prsty. Před vozem totiž planou podivné koule. „Co to sakra je?“ bleskne Marshallové hlavou.  
od 30.11.2023 2.5tis
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako je například klepání, bouchání a v některých případech dokonce zvláštní šepot či dokonce hlasy. To všechno lze zahrnout pod slovo poltergeist (v překladu hlučný duch – pozn. red.). Co za ním ale je?
od 30.11.2023 3.2tis
Na jaře 1897 se má těsně nad náměstím Aurory řítit skrz oblohu mimozemský stroj, jehož vesmírná odysea skončí nárazem do větrného mlýna. V troskách se najde i malé tělo humanoidní bytosti, která zřejmě není člověkem… Jaké důkazy a svědectví nasvědčují, že se tento případ skutečně stal?    Mezi lety 1896–1897 se Amerikou šíří zvěsti, které děsí její obyvatele a zároveň plní přední stránk
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Utajený románek s kolegou?
nasehvezdy.cz
Utajený románek s kolegou?
Herečka Hana Holišová (43) je velká tajnůstkářka. Je však přece jen možné, že někoho má. Může být jejím tajným partnerem sympatický kolega ze seriálu Jiří Hána (47), jak se spekuluje? Je až s podivem
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
V zajetí tajemných bytostí!
skutecnepribehy.cz
V zajetí tajemných bytostí!
Ještě dnes mívám záchvaty strachu, když si na to vzpomenu. Když se ke mně začaly ty postavy blížit, loučila jsem se se životem. V současnosti bydlím v poměrně velikém městě, ale dětství a dospívání jsem strávila v menší vesnici. Odstěhovala jsem se až v době, kdy jsem se dostala na vysokou školu, a pak jsem
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
epochaplus.cz
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Malárie a stavba Panamského průplavu
epochaplus.cz
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností