3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Vražedné Čelisti: Proč lidé šíleli při sledování Spielbergova filmu?
Vražedné Čelisti: Proč lidé šíleli při sledování Spielbergova filmu?
od 29.1.2022
3.3tis
Po shlédnutí Čelistí dostává řada lidí fobii z moře. Ilustrační foto: Pixabay
338
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Bílé písečné pláže, blankytně modré moře, sluncem zalitý den. Nikdo netuší, že se pod hladinou skrývá nebezpečí. Číhá tam totiž žralok zabiják! Přesně takovou atmosféru zachycuje film Čelisti.

Po shlédnutí Čelistí dostává řada lidí fobii z moře. Ilustrační foto: Pixabay Snímek trhá rekordy v návštěvnosti a americký režisér Steven Spielberg (*1946) se stane hvězdou světového formátu téměř přes noc. Foto: Gage Skidmore / CC BY-SA 3.0 Mechanický žralok je prý víc v servisu, než na place. Foto: The Making of Jaws - Universal Pictures / Creative Commons Čelisti spustí vlnu fobií. Foto: PosterRevolution - Universal Pictures / Creative Commons

Dnes již legendární snímek natočil Steven Spielberg v polovině 70. let minulého století. Jsou ale žraloci skutečně tak brutální a krvelačné bestie, jak slavný režisér ukazuje? Nebo si tu spíše někdo pohrává se strachem a představivostí diváků?

reklama

Žralok zabiják. Amerického esejistu Petera Benchleyho (1940–2006) zaujme natolik, že se mu rozhodne věnovat pozornost a na počátku roku 1974 dokončí román, který pojmenuje Čelisti.

Dílo se prakticky ihned dostává mezi nejprodávanější knihy a vzápětí jej následuje neméně úspěšné filmové zpracování. Snímek trhá rekordy v návštěvnosti a mladý americký režisér Steven Spielberg (*1946) se stane hvězdou světového formátu téměř přes noc.

Čelisti ale přinášejí nejen úspěch a slávu, ale také velké trápení. Již od prvního uvedení filmu o něm začnou kolovat fantastické pověsti. Mezi lidmi se pomalu šíří zvěsti o jeho hrůzostrašnosti.

Vyprávějí se historky o divácích vystrašených a utíkajících ze sálů a nechybí ani líčení případů, kdy mají lidé omdlít a musí je přímo v kině ošetřovat záchranná služba. Mezi nejdrsnější patří povídky o srdečních kolapsech s následnou smrtí… Co v lidech vyvolává takovou hrůzu?

Snímek trhá rekordy v návštěvnosti a americký režisér Steven Spielberg (*1946) se stane hvězdou světového formátu téměř přes noc. Foto: Gage Skidmore / CC BY-SA 3.0
Snímek trhá rekordy v návštěvnosti a americký režisér Steven Spielberg (*1946) se stane hvězdou světového formátu téměř přes noc. Foto: Gage Skidmore / CC BY-SA 3.0

ŽRALOK V SERVISU

Je skutečně filmové zpracování Čelistí tak děsivé? Anebo jsou historky o omdlívajících lidech v kině jen uměle vytvořené, aby nalákaly více diváků?

reklama

Předloha filmu od Petera Benchleyho čerpá ze skutečných událostí, které se odehrávají v roce 1916 na pobřeží New Jersey (USA). Během 12 dní na 100 kilometrovém úseku východního pobřeží žraloci zaútočí na pět lidí. Jen jeden z napadených nešťastníků přežije.

Nejen v knize, ale také ve filmu jsou ovšem původní informace poupraveny. Ke změnám donutí tvůrce nejen fantazie, ale v případě filmu také technické problémy. Jak píše Spielbergův fanoušek:

„Mechanický žralok dělal během natáčení problémy a byl častěji v servise než před kamerou. To donutilo Spielberga, aby používal častěji kameru z pohledu bestie místo záběru na žraloka.

Většina fanoušků se shodne, že to dělá film ještě děsivějším a napínavějším.“ V podstatě díky technickým problémům tak vznikne film, jehož efekt je nepředstavitelný…

Mechanický žralok je prý víc v servisu, než na place. Foto: The Making of Jaws - Universal Pictures / Creative Commons
Mechanický žralok je prý víc v servisu, než na place. Foto: The Making of Jaws – Universal Pictures / Creative Commons

KDO SE BOJÍ, NESMÍ DO VODY

Nejde jen o příběhy, které se mají odehrát v kině, ale i řadu navazujících událostí. Po shlédnutí Čelistí totiž dostává řada lidí fóbii z moře. Všechny útoky z hlubin jsou od té doby předmětem častého a hlubokého zájmu médií.

reklama

Začne se také zvyšovat zájem o lov žraloků. Peter Benchley si začíná být vědom toho, co provedl a přechází na druhou stranu – stává se z něj velký ochránce žraloků.

Později dokonce prohlásí, že kdyby měl nějaké znalosti o tom, jak se ve skutečnosti žraloci chovají, nikdy by knihu nenapsal! Copak nejsou žraloci krvelačnými bestiemi? Jde snad jen o výmysl umělců?

Čelisti spustí vlnu fobií. Foto: PosterRevolution - Universal Pictures / Creative Commons
Čelisti spustí vlnu fobií. Foto: PosterRevolution – Universal Pictures / Creative Commons

OZUBENÉ NEBEZPEČÍ

Ze 440 známých druhů žraloků jsou pro člověka nebezpečné pouze čtyři. Jde o žraloka bílého, žraloka bělavého, žraloka tygřího a žraloka dlouhoploutvého oceánského.

Agathe Lefranc z vědecké mise Asociace pro výzkum a záchranu příčnoústých včetně žraloků a rejnoků (APECS) dokonce říká:

„V průměru dojde za rok k pěti (smrtícím) útokům na světě, což je dost málo oproti útokům jiných zvířat, jako jsou sloni, krokodýli, včely nebo kobry.“ Jak to tedy je? Jsou žraloci skutečně lidem nebezpeční?

Anebo to jsou lidé a jejich bujná fantazie, kdo ohrožuje poklidný život žraloků?

Foto: Creative commons a Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 9.10.2022 1.7tis
Závěr jeho životní cesty připomíná osud Napoleona Bonaparta. Také on zemřel na vzdáleném ostrově. I v jeho případě to byl zřejmý trest za pokus o návrat na trůn. Blahoslavený Karel I. z habsbursko-lotrinské dynastie, v letech 1916-1918 poslední rakouský císař i král český. Po zániku Rakouska-Uherska je Karel I. nucený od
od 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května
od 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti blízkých do národního parku B
od 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir O
od 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). [gallery ids="102361,102360,102359,1