Měla to být rutinní bezpečnostní zkouška. 26. dubna 1986, přesně v 1 hodinu 23 minut a 45 sekund v noci dochází uvnitř jaderné elektrárny Černobyl k dvojité explozi… Šlo ale opravdu o nehodu?
Následkem výbuchu je odmrštění 2000 tun těžkého betonového krytu položeného na reaktoru, který okamžitě začíná vše v dosahu doslova opékat radioaktivitou.
Vzniklý radioaktivní mrak kontaminuje rozlehlá území na Ukrajině, v Rusku, Bělorusku a dokonce i ve Švédsku. Sovětský svaz zpočátku vážnost celé situaci tutlá, v oficiálních prohlášeních uvádí nepravdivé informace o rozsahu škod a hrůznosti následků.
Evakuace obyvatel začne pozdě, před i po výbuchu udělají odpovědní lidé řadu těžko pochopitelných chyb. Jen nešťastná souhra náhod?
Veleúspěšná minisérie Černobyl z roku 2019 znovu vytáhla na světlo všechny hrůzné okolnosti provázející tuto katastrofu v celé jejich ošklivosti.
A spolu s nimi ožily i konspirační teorie, které „nejhorší tragédii našeho století“, jak ji později nazval ruský vůdce Michail Gorbačov (*1931), obklopují.
Byl hlavním problém chybující personál, podle některých spekulací pracující dokonce pod vlivem alkoholu, a to včetně hlavního inženýra elektrárny Anatolije Ďatlova (1931–1995)?
Nebo vůbec neměli na výběr a nezbylo jim, než sehrát svoji hrůznou úlohu v divadle jménem Černobyl?
Vše jde podle plánu?
Je ale možné, že lidský faktor nakonec přímou zodpovědnost vůbec nenese?
Už sedm let před výbuchem Černobylu v tajné zprávě nazvané O nedostatcích při stavbě černobylské jaderné elektrárny píše tehdejší šéf KGB Jurij Vladimirovič Andropov (1914–1984) následující slova:
„Podle skutečností, které má KGB k dispozici, dochází na stavbě druhého bloku černobylské jaderné elektrárny k odchylkám od projektu a porušování technologie vedení stavebních a montážních prací, což může vést k haváriím a nehodám.“ Téměř přesně popíše možné technické problémy a katastrofické následky, jež mohou vzniknout.
Mocnému muži ale ti ještě mocnější nenaslouchají.
Podle některých konspiračních teorií je totiž výbuch Černobylu plánován, má jít o sovětský experiment v rámci příprav na jadernou válku s USA! Armádní velitelé si tak mohou otestovat veškeré postupy pro případ dopadu atomové bomby, poznají její bezprostřední vliv na okolí, vyzkouší funkčnost ochrany proti radioaktivitě.
Těžko pomyslet, že by tak zrůdná teorie mohla být pravdivá… Protichůdné názory obviňují západ, který podle něj Sovětům úmyslně prodal poškozené vybavení pro elektrárnu, případně že přímo na místě úřadoval americký agent, který reaktor odpálil.
Těžko si vybrat cestu v tomto labyrintu dohadů a spekulací. Musíme hlavně doufat, že ať byla reálná příčina jakákoliv, pro děsivost následků se už nikdy nebude opakovat.