10. srpna 2019: Federální letecká správa USA uzavírá vzdušný prostor nad Oblastí 51, mohlo to souviset s testováním utajovaných technologií?
Domů     Neobjasněné události
Zkáza ponorky Kursk: Mělo ruské jaderné tajemství zůstat na dně moře?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 25.7.2022
1.7tis
Co se stalo s ponorkou Kursk K-141? Foto: Pixabay
174
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Od potopení ponorky jaderné ponorky Kursk příští měsíc uplyne 22 let. Dosud však událost obestírá řada nejasností. Mnoho z nich se točí kolem skutečné příčiny havárie a tajné dohody, kterou bezprostředně poté mělo Rusko uzavřít se Spojenými státy.

Co se stalo s ponorkou Kursk K-141? Foto: Pixabay Vrak ponorky po jeho vyproštění, foto englishrussia.com / Creative Commons / Fair use Zkázu ponorky prý předpověděla Baba Vanga, foto Пакко / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

„Kursk zatopí voda a nikdo nepřežije,“ prohlašuje kdysi známá bulharská věštkyně Baba Vanga (1911–1996) a sklízí za to posměch. Několikatisícové ruské město Kursk totiž leží zhruba 1500 km od moře a prakticky neexistuje možnost, aby ho zalila ničivá povodeň. Pak ale přichází tragický srpen 2000 a nikdo se už nesměje.

Majestátních 155 metrů dlouhá jaderná ponorka K-141 Kursk, která byla poprvé spuštěna na moře v roce 1994, je pro svůj silný dvojitý trup označována za nepotopitelnou. Jenže při námořním cvičení se něco pokazí.

Kursk náhle klesla ke dnu a pohřbívá 118 členů posádky, kteří do posledního dechu doufají v záchranu. Té se jim ale nedostane. Rusko totiž o záchranu námořníků příliš neusiluje, naopak vláda dělá vše proto, aby se pomoc k ponorce nedostala.

Proč k vraku nikoho nechtějí pustit? A kdo se snaží umlčet nepohodlné pozůstalé, kteří chtějí odpovědi?

NEPOTOPITELNÁ POTOPENA

Názory na to, co za havárií Kursku stojí, nejsou dodnes zcela jednotné a Rusko o nich dlouho mlčí. Kursk se brzy ráno 12. srpna 2000 vydává na cvičení. Těsně před nehodou se pohybuje ve vodách Barentsova moře blízko severního pólu a podle plánu vypálí dvě slepá torpéda.

Půl hodiny před polednem ovšem vysoce koncentrovaný peroxid vodíku, sloužící pro pohon torpéda, prosakuje rzí v torpédovém pouzdře. To vede ke dvěma explozím, po nichž zůstává Kursk uvězněn v hloubce 108 metrů pod hladinou.

Tak to alespoň tvrdí oficiálně přijímaná verze události. Podle později zveřejněný tvrzení ve skutečnosti došlo ke srážce s plavidlem NATO. Při ohledávání vraku jsou totiž údajně nalezeny části britské ponorky.

Británie takové nařčení rázně odmítá. Potvrzena ovšem byla přítomnost dvou amerických ponorek. Mohla jedna z nich přispět ke zničení Kursku?

VYKOUPILI SVOU NEVINU

Konkrétně mělo jít o americkou ponorku USS Toledo, s níž se Kursk srazil, a druhá ponorka USS Memphis mu ještě zasadila smrtící úder, když na Kursk vystřelila torpédo. Tento názor zastává například francouzský režisér Jean-Michel Carré (*1948), který o potopení Kursku v roce 2005 zveřejní dokumentární film.

Ze snímku vyplývá, že Rusko s USA krátce po incidentu uzavírají tichou dohodu, aby nebyly narušeny už tak křehké mezinárodní vztahy. Ruský prezident Vladimir Putin (*1952) prý slibuje, že postará o utajení okolností srážky a Spojené státy výměnou za mlčení odpouští Rusku značné finanční dluhy a navíc souhlasí s dalšími půjčkami.

Mohla si americká vláda koupit ruské mlčení o skutečném viníkovi tragédie? Obětovalo Rusko životy 118 mužů výměnou za tučné finanční zdroje? Kritici kontroverzního dokumentu namítají, že obě americké ponorky Kursk sice sledovaly, ale z bezpečné vzdálenosti.

Jsou mnohem méně odolné než jejich ruský protivník a z případné srážky by ani jedna z nich nemohla vyváznout, zatímco Kursk by jistě přežil.

Vrak ponorky po jeho vyproštění, foto englishrussia.com / Creative Commons / Fair use

NA NIC SE NEPTEJTE!

Ať už jsou důvody ruské strany jakékoliv, nelze zpochybnit, že snaží havárii ututlat. S oznámením nehody nepochopitelně otálí, a to i navzdory výzvám Norska, které explozi zaznamenalo. „Velitelé námořnictva nám až tři dny po havárii řekli, že se něco pokazilo.

Ujišťovali nás, že posádka přežila a všechny je zachrání,“ vzpomíná pět let po havárii Irina Cimbalová, jedna z mnoha pozůstalých po obětech neštěstí. A později, když celý svět sleduje neúspěšné pokusy o záchranu námořníků, jsou mezitím odmítány nabídky rychlé a efektivní pomoci ze zahraničí.

Až desátý den po explozi nakonec Rusko kývne na pomoc z Norska. Vyslaný tým do ponorky pronikne během jediného dne, jenže to už je pozdě, všichni jsou mrtví. Nahrávka z tiskové konference, kde se o havárii mluví, navíc ukazují, jak manželce jednoho z mrtvých námořníků kdosi vstříkl injekci se sedativem, aby přestala klást nepohodlné otázky.

Že by ruské snahy o záchranu námořníků nebyly až tak upřímné? Podle hlasů ze zahraničí mohou být důvodem tajemství Ruského jaderného programu, která se nacházela na palubě ponorky.

Zkázu ponorky prý předpověděla Baba Vanga, foto Пакко / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 10.8.2022 361
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 777
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 484
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]
od Eva Soukupová 8.8.2022 2.7tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.3tis
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]