22. února: V egyptském chrámu Abú Simbel je každoročně možné pozorovat sluneční „zázrak“, kdy jsou osvíceny zdejší sochy bohů. Nejdéle pak socha faraona Ramesse II.
Domů     Vytvořili obrazce na planině Nazca mimozemšťané?
Vytvořili obrazce na planině Nazca mimozemšťané?
od 30.1.2024
2.7tis
Planina Nazca je jedním z nejzáhadnějších míst světa!
285
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Obrazce na planině Nazca patří mezi nejznámější geoglyfy na světě. Nikdo nezná jejich přesný počet, neboť badatelé každou chvíli objevují nové. Přednedávnem se jim to mělo podařit znovu!

Tajemné obrazce se rozprostírají v pouštní krajině planiny Nazca na jižním pobřeží Peru. Tvoří je desítky různých motivů. Kdo je vytvořil? Jakým způsobem? A za jakým účelem?

Archeologům se nedávno na peruánské planině podařilo objevit s pomocí dronů přibližně 50 dosud zcela neznámých geoglyfů. Pomůže tento objev s objasněním otázek spjatých se záhadami opředenými obrazci?

Jak mohli dřívější lidé vytvořit tak velkolepá díla? Vždyť neměli potřebnou techniku!

Práce pradávných lidí?

Jako geoglyfy jsou označovány malby vytvořené různými způsoby na zemském povrchu, které jsou často spojeny s celou řadou záhad.

Některé vznikají naaranžováním přírodního materiálu (např. kamenů, štěrku, kamenných fragmentů či hlíny), jiné jsou výsledkem odstraněním přírodního materiálu v krajině tak, aby se odkryl odlišný podklad ležící vespod.

Pravděpodobně nejznámější geoglyfy se nacházejí mezi městy Nazca a Palpa v Peru. „Legendární čáry jsou vlastně basreliéfy vyryté sedm až deset centimetrů hluboko do země.

Archeologové je připisují Nazcanům, domorodému kmeni, který nevysvětlitelně zmizel několik století předtím, než se zde objevila kultura jejich nástupců, Inků,“ uvádí současný italský publicista a badatel Giulio Di Martino.

Záhadné obrazce vznikly někdy mezi lety 500 př. n. l. a 500 našeho letopočtu údajně s pomocí těch nejjednodušších metod a nástrojů.

„Jak ale mohli Nazcané tak přesně vytvořit takto rozměrné obrazce, není jasné a stejně tak nikdo nechápe, jaký byl jejich účel,“ tvrdí Martino. Podaří se to někdy změnit?

Německý záhadolog Lars A. Fischinger
Německý záhadolog Lars A. Fischinger

Výtvor mimozemšťanů?

Z jakého důvodu lidé obrazce na planině Nazca před stovkami let vytvořili, to stále není známo. Možná jim sloužily jako kalendář. Některé dlouhé linie totiž směřují k významným bodům na obloze.

Jiná verze praví, že účel obrazců byl rituální a lidé geoglyfy budovali na počest bohů. Jedna z nejrozporuplnějších teorií je pak založena na přesvědčení, že obrazce mají souvislost s obyvateli cizí planety.

Prý byly využívány jako přistávací dráhy pro mimozemské lodě. Údajně je dokonce možné, že obrazce nevytvořili lidé, ale právě návštěvníci z jiné planety. Tajemné geoglyfy jsou totiž dobře rozpoznatelné pouze při pohledu z výšky, například z letadla.

Jak by něco takového mohli zvládnout dávní obyvatelé Peru, kteří neznali moderní techniku? „Vše se mohlo odehrát také úplně jinak; domorodí obyvatelé pozorovali návštěvníky z hvězd a jejich podivné technické vybavení.

Po jejich odletu se pokoušeli nákresy a dráhami na zemi přimět bohy z vesmíru k návratu,“ uvádí německý záhadolog Lars A. Fischinger (*1974). Jak to tehdy vlastně bylo?

Jak mohli dřívější lidé vytvořit tak velkolepá díla? Vždyť neměli potřebnou techniku!
Jak mohli dřívější lidé vytvořit tak velkolepá díla? Vždyť neměli potřebnou techniku!

Šlo o obětiště?

Někteří historikové tvrdí, že vznik geoglyfů na planině Nazca byl řízen lidmi v jednoduchých horkovzdušných balonech. Je tedy nesmyslné spekulovat o účasti mimozemšťanů?

Asi nejpravděpodobnějším vysvětlením je to, že rytiny, z nichž některé měří až 200 metrů, vytvořili lidé kultury Nazca (100 př. n. l. – 800 n. l.) jako oběti pro své bohy.

Nazcové postavili Cahuachi, posvátné obřadní místo nedaleko města Ventilla, odkud jsou některé linie vidět,“ poznamenává současná britská publicistika a astroložka Sarah Bartlett.

V čele sídla měli stát ti nejlepší z řad kněží, kteří si podle podobizen na dochované keramice zaplétali dredy a konzumovali halucinogeny, po nichž měli záhadné vize.

A právě tito kněží údajně řídili vznik geoglyfů z oblohy, po níž létali ve výše zmíněných balonech. Skutečně se to ale seběhlo právě takto?

Celá řada možností

Ve 4. století došlo ke dvěma katastrofám, které vedly ke zhroucení náboženské hegemonie v Cahuachi.

Nejprve nastaly povodně, které město odřízly od přirozených zásob pitné vody, a poté udeřilo masivní zemětřesení, které rozvrátilo chrámové budovy,“ uvádí Bartlett.

Nazcové měli uvěřit, že hory, obloha, řeky, záplavy i zemětřesení jsou dílem bohů, a proto prý předpokládali, že se svým bohům znelíbili, a rituální centrum kolem roku 500 n. l. opustili.

Na druhou stranu se ozývají i názory, že současné znalosti kultury Nazca jsou poměrně skromné a proto nelze nic takto jednoznačně tvrdit. Jak to tedy je?

Byla planina de facto přistávací dráhou mimozemšťanů?
Byla planina de facto přistávací dráhou mimozemšťanů?

Nové objevy

Profesor antropologie z Illinoiské univerzity v USA William H. Isbell je přesvědčen, že na obrazcích na planině Nazca ve skutečnosti nic záhadného není. Podle jeho názoru na nich práce probíhala jen proto, aby bylo možné kontrolovat růst populace.

„Indiáni, vysílení a unavení úmornou prací na poušti, neměli dostatek síly na to, aby rozmnožovali své řady. Tím byl vyřešen tehdejší nedostatek zdrojů,“ uvádí Isbell. Hledáme v tajemných liniích všemožné významy zcela zbytečně?

Ani tato teorie však není všeobecně přijímána. Badatelé v záhadami opředené lokalitě v současné době nacházejí stále nové a nové obrazce. Před několika měsíci bylo s pomocí dronů odhaleno rovnou několik desítek dosud zcela neznámých geoglyfů!

Planina Nazca je jedním z nejzáhadnějších míst světa!
Planina Nazca je jedním z nejzáhadnějších míst světa!

Blíží se zásadní odhalení?

K unikátnímu objevu prý došlo shodou okolností. Členové mezinárodní ekologické organizace Greenpeace v prosinci roku 2014 na místě protestovali a úřady dostaly strach, aby během toho nebyly obrazce poškozeny.

Peru proto později obdrželo grant od USA, aby mohl být do oblasti vyslán restaurátorský tým. A právě ten nyní svými drony odhalil nové geoglyfy. Ty jsou v mnoha směrech unikátní.

„Většina z vyobrazených postav jsou válečníci,“ uvádí peruánský archeolog Luis Jaime Castillo Butters. Planina je přitom známá obrazci lidských postav, ptáků, ryb, pavouků, opic, lam, rostlin či různých spirál. Jak to vysvětlit? A jaká další zásadní odhalení se badatelům podaří v dalších letech?

Foto: Getty Images
reklama
Související články
od 21.2.2024 1.6tis
Turistické centrum v Lexingtonu v USA se spojilo s týmem vědců a pomocí laserů vyslalo do vesmíru zprávu lákající k návštěvě města. Zpráva míří k hvězdné soustavě TRAPPIST-1, vzdálené 40 světelných let, v níž se nachází několik potenciálně obyvatelných světů. Kdy můžeme očekávat případnou odpověď? Lexington je druhé nejlidnatější město v americkém státě Kentucky a ve světě je známé především dí
od 20.2.2024 1.8tis
Měla to být chlouba japonského námořnictva. Japonská ponorka I-52 má roku 1944 na německou základnu do Francie dovézt platbu za válečný materiál. Záhy však končí na dně Atlantického oceánu. A společně s ní prý i tuny zlata a dalších cenností. Ty prý v hlubinách možná stále čekají na toho, komu se je podaří vyzvednout. Na můstku americké let
od 20.2.2024 2.6tis
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. V říjnu roku 2001 je například mimozemšťany údajně odvlečena do létajícího talíře australská žena Amy, která o tom následně zanechá naprosto šokující svědectví! V dálce jsou slyšet blesky. Zdá se, že se blíží bouře. Dne 4. října roku 2001
od 19.2.2024 2.8tis
První světová válka, zvaná též velkou válkou, se v letech 1914-1918 stala testem i pokroku v technice. Nad jejími bojišti tak probíhaly též první letecké souboje. Během jednoho z nich se údajně stalo, že bylo sestřeleno UFO. Kdo měl stisknout spoušť palubního kulometu? Nikdo jiný než slavný německý stíhač Manfred Freiherr von Richthofen (18
od 19.2.2024 2.9tis
"Čekáme vesmírnou návštěvu. Kosmodrom je slavnostně vyzdoben - pořadatelé však mají starosti. Až se otevřou dveře nepozemského korábu, kdo nebo co z něho vyjde? Nebo snad vypadne? Vyletí? Vyplazí se? Či snad, probůh, dokonce vyteče? Jak vypadají inteligentní nepozemšťané?" Ludvík Souček - Velké otazníky 1967 Existují vůbec? Tahle otázka ne
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se (ne)vyplatí rozmnožovat se pohlavně?
21stoleti.cz
Proč se (ne)vyplatí rozmnožovat se pohlavně?
Evoluce sexu a význam pohlavního rozmnožování se staly možná nejdiskutovanějšími tématy evoluční biologie. Vedou nejen k mnohým rozporům mezi odborníky, ale i k mnoha matematickým modelům. Přesto, že
Jak vyjádřit svou osobnost módou? 3 tipů
panidomu.cz
Jak vyjádřit svou osobnost módou? 3 tipů
V dnešní době se můžete perfektně vyjádřit také za pomoci módy. Svůj charakter totiž můžete promítnou ve stylu vašeho oblékání. Jestliže nevíte jak na to, nevadí! My vám to totiž na následujících řádcích rádi prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi, nebudete litovat! Co na sebe, když máme rádi sportování a cvičení?
Bod Nemo: Místo posledního odpočinku ISS
21stoleti.cz
Bod Nemo: Místo posledního odpočinku ISS
Spadnout přes palubu v bodě Nemo znamená připravit se na urputný plavecký výkon. Z nejizolovanější části oceánu je to vzdušnou čarou 3x blíž na Mezinárodní vesmírnou stanici než k nejbližší pevnině. A
Přiznal myšlenky na sebevraždu!
nasehvezdy.cz
Přiznal myšlenky na sebevraždu!
Legendární herec Alain Delon (88) je zesláblý a už nechce žít. Trápí ho zdraví a rodinné spory. Trpí neutichajícími bolestmi celého těla, myslí na sebevraždu a nemá zájem o okolní svět. Někdejší kr
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
epochaplus.cz
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává
Chcete být podvodníkem?
epochaplus.cz
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že
Gant přichází s novou vůní pro muže
iluxus.cz
Gant přichází s novou vůní pro muže
GANT, kultovní značka klasického amerického sportovního stylu, s hrdostí představuje svoji novou pánskou vůni. Její nadčasová kompozice je inspirovaná východním pobřežím USA, kde značka roku 1949 vzni
Bozkovské dolomitové jeskyně: Procházka kolem Zkamenělého orla
epochanacestach.cz
Bozkovské dolomitové jeskyně: Procházka kolem Zkamenělého orla
Dolomit je usazená hornina vzniklá vysrážením mořské vody a jeskyně s dolomitovou výzdobou nejsou právě obvyklé. Ty u obce Bozkov v Libereckém kraji známe od roku 1947, kdy byla objevena první dutina po odstřelu vápence v místním lomu. Jedinečnou výzdobu tu tvoří krápníky klasické, ale také unikátní vláknité a keříčkovité. Doplňují je křemenné římsy vystupující
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Hrozila hugenotům pokuta za pouhé slovo?
epochalnisvet.cz
Hrozila hugenotům pokuta za pouhé slovo?
Paříží teče krev francouzských protestantů. Masakr bartolomějské noci si v roce 1572 vyžádá v celé Francii od 5000 do 30 000 obětí. Mnohem krušnější časy ovšem hugenoty ještě čekají. Král Jind
Švagrová se zamilovala do souseda
skutecnepribehy.cz
Švagrová se zamilovala do souseda
Lásku jsem jí přála, ale ne s tímto chlapem! Můj soused byl totiž nenapravitelný sukničkář. Jenže ona jeho chyby nechtěla vidět. Mého bratra prý má pořád ráda, ale, když tak náhle tragicky odešel, zůstala sama. A tak se stala možnou obětí našeho souseda. Všimla jsem si mnohokrát, že si můj soused vodí domů spoustu ženských. Vše