16. května 2006: Za neobjasněných okolností umírá americký finanční zpravodaj Rey Rivera (1973–2006).
Domů     Vznikl Karlštejn proto, aby v něm byl uchováván svatý grál?
Vznikl Karlštejn proto, aby v něm byl uchováván svatý grál?
od 16.2.2023
3.4tis
332
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Existuje spojitost mezi největším Čechem a nejvýznamnější bájnou církevní relikvií?

Přesně to naznačují některé překvapivé souvislosti i spekulace týkající se hradu Karlštejn, pýchy velice zbožného a schopného krále Karla IV. Měl český vladař k Bohu blíž, než by si kdokoliv pomyslel? Střežily zdi Karlštejna úžasné tajemství?

Mohla být údajná léčivá moc Karlštejna důkazem o přítomnosti biblického svatého grálu? Vlastníkem Kopí osudu byl i Karel IV.

Podoba a význam svatého grálu se v průběhu času mění. Nevíme, co za typ předmětu to bylo původně, traduje se však, že je zářivý, z ryzího zlata a posázený těmi nejvzácnějšími diamanty.

Postupem času se ustálí jeho podoba poháru, z něhož pil Ježíš Kristus při poslední večeři a do kterého je později zachycena jeho krev při ukřižování.

Hodnota takového artefaktu, pokud by existoval, by byla nevyčíslitelná, proto se jej již dlouhá staletí snaží najít dobrodruzi po celém světě.

Takto se o něm dozvídá i budoucí císař Karel (1316–1378), když ještě coby mladý kralevic tráví několik let ve Francii.

Zde se seznamuje s tradičními artušovskými legendami, je okouzlen mýty o rytířích kulatého stolu a jejich putováním za svatým grálem, symbolem těch nejvyšších a nejčistších ideálů.

Začíná právě tady cesta, která vyvrcholí Karlštejnem, stavbou s přízviskem „hrad svatého grálu“?

Mohla být údajná léčivá moc Karlštejna důkazem o přítomnosti biblického svatého grálu?
Mohla být údajná léčivá moc Karlštejna důkazem o přítomnosti biblického svatého grálu?

Má Karlštejn léčivou moc?

Jako první na souvislosti mezi hradem a starými legendami o grálu upozorní německý historik umění Sulpiz Boisserée (1783–1854). Poukazuje přitom na podezřelou vznešenost a okázalost, s jakou byla svěcena kaple sv. Kříže.

Nechával ji snad Karel IV. vystavět s myšlenkou, že zde jednou bude svatý grál opravdu uložen? Jak by ale s něčím takovým mohl počítat? Proto se věří, že císař o něm už ledacos věděl!

Karlův děd, český král Václav II. (1271–1305), údajně vlastní speciální truhlu vyloženou drahými kameny, kterou používá pro své léčení.

Víra v uzdravující moc drahých kamenů je ve středověku naprosto přirozená, jen ve zdech nevelké kaple sv. Kateřiny v Mariánské věži Karlštejna je zasazeno 1132 různých drahokamů. Acháty, safíry, ametysty nebo jaspisy jsou přitom v tehdejších Čechách vzácností.

Ve výrazně větší kapli sv. Kříže ve vedlejší Velké věži jich tedy může být mnohem víc. Nechává Karel vyzdobit hradní prostory s úmyslem, že jich bude využívat pro obnovu a posílení svého zdraví? Byly tyto kameny pod vlivem svatého grálu? Vždyť právě o něm a jeho zázračné moci uzdravovat koluje řada legend!

„Ten, kdo je vlastníkem kopí a je srozuměn s jeho mocí, má ve svých rukou osud tohoto světa a může jej využít k dobru či zlu.“

Tajemství jména

Název hradu Karlštejn se zdá být na první pohled celkem jasný. Vznikl z německého „Karls stein“ neboli „Karlův kámen“. Co když to ale zase tak jednoduché není? O tom, že slovo stein znamená kámen, nemůže být pochyb. Je ale Karl opravdu Karel?

Slovo „kar“ údajně pochází ze severských jazyků a má složitější význam. V češtině by se dalo říct, že jde o kopí nebo meč, spojený ovšem ve své podstatě s Bohem. Svému vlastníkovi prý podle pověstí zaručuje z Boží milosti neporazitelnou vládu.

Dostáváme se tím i na stopu bájného kopí osudu? Legenda praví:

„Ten, kdo je vlastníkem kopí a je srozuměn s jeho mocí, má ve svých rukou osud tohoto světa a může jej využít k dobru či zlu.“ Bylo snad úmyslem Karla IV. propojit v názvu hradu svatý grál, popisovaný jako kámen, a svaté kopí oplývající mocí rozhodnout o budoucnosti světa?

Doufal už při pojmenování Karlštejna, že se mu jednou oba biblické artefakty podaří získat? A odhalíme někdy, jestli to skutečně dokázal?

Vlastníkem Kopí osudu byl i Karel IV.
Vlastníkem Kopí osudu byl i Karel IV.

Karel IV. a kopí osudu?

Svaté kopí, nebo také Longinovo kopí, je podle Bible kopí, jímž bezejmenný římský voják, tradičně nazývaný Longinus, probodl bok ukřižovaného Ježíše Krista. Jde o jednu z nejslavnějších a nejcennějších křesťanských relikvií. A údajně se má nacházet mezi klenoty Karla IV.!

Ve středověku panuje přesvědčení, že majitel svatých relikvií z Ježíšova ukřižování získá vládu nad světem. Vlastníků posvátného kopí se prý v historii vystřídalo několik.

Vedle Karla IV. jsou jimi například římští císaři Konstantin Veliký (272–337), Karel Veliký (748–814) nebo jeho poslední údajný oficiální držitel, německý diktátor Adolf Hitler (1889–1945). Měli v rukou ale skutečné kopí osudu s pravou Kristovou krví?

Známá svatá relikvie je nyní uložena v klenotnici Schatzkammer ve Vídni, avšak výzkumy prováděné moderními technologiemi pravost tohoto kopí zpochybňují. Podobných Longinových kopí se navíc ve světě nachází několik. Je alespoň jedno z nich skutečný originál?

Foto: shutterstock.com
Související články
od 15.5.2025 1.5tis
Tajemný muž v černém plášti s kapucí přes hlavu spěšně odjíždí na koni od Pražského hradu. U pasu se mu přitom houpe objemný váček se šesti sty dukáty. „To se mi vážně povedlo. Naletěl mi krásně,“ usmívá se.  Právě se mu totiž povedlo oklamat římského císaře a českého krále Rudolfa II. a prodat mu tajemně působící rukopis, který ale ve skutečnosti vůbec z
od 15.5.2025 1.7tis
Jeho výsost císař Rudolf II. leží s vysokou horečkou v posteli již dobrých tři a půl týdne. Ačkoli kolem něho běhá nejméně tucet doktorů a další tucet alchymistů, snažících se vynalézt lék, císařův stav se ani trochu nelepší. Jeden z nich se přiřítí k Rudolfově posteli. „Pane, mám to. Vynalezl jsem směs, která by měla vyléčit i sebevětší teplotu! Stačí j
od 15.5.2025 2.3tis
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů. Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polský
od 14.5.2025 2.5tis
Odborníky je označován jako nejvýchodnější stavba řecko-římské civilizace. Tento pohanský chrám najdeme v místě, kde bychom podobnou stavbu asi nečekali – v hornaté oblasti Arménie. Ani po dvou tisících letech není zcela jasné, jakému účelu měl tento antický chrám sloužit.   Chrám, postavený v iónském stavebním slohu, se nachází ve stejnojm
od 14.5.2025 3.0tis
Srdeční pulz je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně Dálného i Blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá? Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s tradiční medicínou sta
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elektrické Toyota bZ4X Touring pro rodinná dobrodružství
iluxus.cz
Elektrické Toyota bZ4X Touring pro rodinná dobrodružství
Toyota odhalila model bZ4X Touring, nový přírůstek do rodiny elektromobilů bZ4X, který zvyšuje atraktivitu modelové nabídky ještě silnějším a všestranněji využitelným výkonem v kombinaci s výrazně vět
Stýská se Pachlové po lásce s cizincem?
nasehvezdy.cz
Stýská se Pachlové po lásce s cizincem?
Dokonalé štěstí Malvíny Pachlové (34) má trhliny. Zatímco by si měla užívat rodiny, stále častěji se jí prý stýská po bývalém milenci. A tenhle návrat by možná nebyl bez šance! Lásku jako z pohádky
Lucrezie Borgia: Příbuzní jí zavraždili manžela i milence
historyplus.cz
Lucrezie Borgia: Příbuzní jí zavraždili manžela i milence
„Smilní se svým bratrem, a dokonce i s otcem!“ špitají si potají pohoršení obyvatelé Říma. „Je to obyčejná děvka!“ přisazují si další. Krásné Lucrezii, dceři samotného papeže, totiž nemůžou přijít na jméno. Někteří ji dokonce označují za vražedkyni. Vzezřením se podobá andělům, v nitru však skrývá ďábla. Takovou pověst si vyslouží dcera hříšného papeže Alexandra VI. (1431–1503),
Za zvířátky do Hluboké
epochanacestach.cz
Za zvířátky do Hluboké
Velmi dlouhou historii má za sebou stále populárnější zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Poprvé byla pro veřejnost otevřena už v květnu roku 1939 jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada. Postupně si prošla sérií vzestupů i pádů až se z ní nakonec stala samostatná instituce. V současnosti jde o skutečně krásný areál, který leží v přírodním prostředí na břehu
Jsem ráda, že jsem se přišla rozloučit
skutecnepribehy.cz
Jsem ráda, že jsem se přišla rozloučit
V lásce jsem bohužel neměla štěstí. Provdala jsem se za agresivního alkoholika, život s ním byl nesmírně těžký a také smutný. S manželem jsme se po dvaadvaceti společných letech nenáviděli na život a na smrt. Po rozvodu jsem přemítala, zdali mám nějakou hezkou vzpomínku, alespoň třeba jedinou, ale mozek mi ji odmítal vydat. Vybavovaly se mi jen samé zlé věci,
Nerezová ocel: Zajímavosti, které možná neznáte!
epochaplus.cz
Nerezová ocel: Zajímavosti, které možná neznáte!
Nerezová ocel se na první pohled může zdát jako běžný materiál. Je přítomná v kuchyních, koupelnách, veřejných prostorách i v dopravě, a získala si pověst odolného a estetického řešení. Ale víte, že skrývá mnoho opravdu zajímavých faktů? Zde je šest zajímavostí o nerezové oceli, které vás mohou překvapit – a všechny jsou založené na skutečných
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Dávná příhoda mě dodnes děsí!
nejsemsama.cz
Dávná příhoda mě dodnes děsí!
Příběh, který jsem slyšela vyprávět od své tety, budí hrůzu i po tolika letech. Stalo se to už kdysi na začátku minulého století a pak se ta děsivá příhoda tradovala napříč generacemi. Tak jsem se o ní dozvěděla i já od své tety. Pohřeb byl dramaticky přerušen Tenkrát ještě bývaly vesnické pohřby prováděny zásadně do
Vitamíny z louky
epochalnisvet.cz
Vitamíny z louky
Vitamínové doplňky a preparáty, kterými se na jaře bráníme proti hrozící chřipce a nachlazení a draze je kupujeme v lékárnách, nám už vzhledem k mírné zimě rostou přímo pod okny anebo na nejbližší louce.   Kopřiva dvoudomá Výhonky mladých kopřiv mají vynikající čisticí účinky pro organismus. Navíc obsahuje velmi mnoho minerálních látek, vitamin C, provitamin A,
Úložné prostory v kuchyni
rezidenceonline.cz
Úložné prostory v kuchyni
Provoz gastronomické zóny v domácnosti je spojen s nepřeberným množstvím předmětů, pro něž je nutno najít adekvátní místo, a to tak, aby jejich uložení bylo nejen přehledné, ale také odpovídalo ergonomickým parametrům. Aktuální uspořádání pak vyplývá jak z konkrétní dispozice kuchyně, tak z toho, pro kolik a jakých uživatelů je určena. Vždy je však žádoucí
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
21stoleti.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje. [caption id="attachment_86710" align="alignnone"
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
panidomu.cz
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz