22. června 1633: Svaté oficium v Římě donutí Galilea Galileiho (1564–1642), aby po bouřlivé polemice odvolal své kacířské názory, že Země není středem vesmíru a je kulatá.
Domů     Vznikl Karlštejn proto, aby v něm byl uchováván svatý grál?
Vznikl Karlštejn proto, aby v něm byl uchováván svatý grál?
od 16.2.2023
3.4tis
332
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Existuje spojitost mezi největším Čechem a nejvýznamnější bájnou církevní relikvií?

Přesně to naznačují některé překvapivé souvislosti i spekulace týkající se hradu Karlštejn, pýchy velice zbožného a schopného krále Karla IV. Měl český vladař k Bohu blíž, než by si kdokoliv pomyslel? Střežily zdi Karlštejna úžasné tajemství?

Mohla být údajná léčivá moc Karlštejna důkazem o přítomnosti biblického svatého grálu? Vlastníkem Kopí osudu byl i Karel IV.

Podoba a význam svatého grálu se v průběhu času mění. Nevíme, co za typ předmětu to bylo původně, traduje se však, že je zářivý, z ryzího zlata a posázený těmi nejvzácnějšími diamanty.

Postupem času se ustálí jeho podoba poháru, z něhož pil Ježíš Kristus při poslední večeři a do kterého je později zachycena jeho krev při ukřižování.

Hodnota takového artefaktu, pokud by existoval, by byla nevyčíslitelná, proto se jej již dlouhá staletí snaží najít dobrodruzi po celém světě.

Takto se o něm dozvídá i budoucí císař Karel (1316–1378), když ještě coby mladý kralevic tráví několik let ve Francii.

Zde se seznamuje s tradičními artušovskými legendami, je okouzlen mýty o rytířích kulatého stolu a jejich putováním za svatým grálem, symbolem těch nejvyšších a nejčistších ideálů.

Začíná právě tady cesta, která vyvrcholí Karlštejnem, stavbou s přízviskem „hrad svatého grálu“?

Mohla být údajná léčivá moc Karlštejna důkazem o přítomnosti biblického svatého grálu?
Mohla být údajná léčivá moc Karlštejna důkazem o přítomnosti biblického svatého grálu?

Má Karlštejn léčivou moc?

Jako první na souvislosti mezi hradem a starými legendami o grálu upozorní německý historik umění Sulpiz Boisserée (1783–1854). Poukazuje přitom na podezřelou vznešenost a okázalost, s jakou byla svěcena kaple sv. Kříže.

Nechával ji snad Karel IV. vystavět s myšlenkou, že zde jednou bude svatý grál opravdu uložen? Jak by ale s něčím takovým mohl počítat? Proto se věří, že císař o něm už ledacos věděl!

Karlův děd, český král Václav II. (1271–1305), údajně vlastní speciální truhlu vyloženou drahými kameny, kterou používá pro své léčení.

Víra v uzdravující moc drahých kamenů je ve středověku naprosto přirozená, jen ve zdech nevelké kaple sv. Kateřiny v Mariánské věži Karlštejna je zasazeno 1132 různých drahokamů. Acháty, safíry, ametysty nebo jaspisy jsou přitom v tehdejších Čechách vzácností.

Ve výrazně větší kapli sv. Kříže ve vedlejší Velké věži jich tedy může být mnohem víc. Nechává Karel vyzdobit hradní prostory s úmyslem, že jich bude využívat pro obnovu a posílení svého zdraví? Byly tyto kameny pod vlivem svatého grálu? Vždyť právě o něm a jeho zázračné moci uzdravovat koluje řada legend!

„Ten, kdo je vlastníkem kopí a je srozuměn s jeho mocí, má ve svých rukou osud tohoto světa a může jej využít k dobru či zlu.“

Tajemství jména

Název hradu Karlštejn se zdá být na první pohled celkem jasný. Vznikl z německého „Karls stein“ neboli „Karlův kámen“. Co když to ale zase tak jednoduché není? O tom, že slovo stein znamená kámen, nemůže být pochyb. Je ale Karl opravdu Karel?

Slovo „kar“ údajně pochází ze severských jazyků a má složitější význam. V češtině by se dalo říct, že jde o kopí nebo meč, spojený ovšem ve své podstatě s Bohem. Svému vlastníkovi prý podle pověstí zaručuje z Boží milosti neporazitelnou vládu.

Dostáváme se tím i na stopu bájného kopí osudu? Legenda praví:

„Ten, kdo je vlastníkem kopí a je srozuměn s jeho mocí, má ve svých rukou osud tohoto světa a může jej využít k dobru či zlu.“ Bylo snad úmyslem Karla IV. propojit v názvu hradu svatý grál, popisovaný jako kámen, a svaté kopí oplývající mocí rozhodnout o budoucnosti světa?

Doufal už při pojmenování Karlštejna, že se mu jednou oba biblické artefakty podaří získat? A odhalíme někdy, jestli to skutečně dokázal?

Vlastníkem Kopí osudu byl i Karel IV.
Vlastníkem Kopí osudu byl i Karel IV.

Karel IV. a kopí osudu?

Svaté kopí, nebo také Longinovo kopí, je podle Bible kopí, jímž bezejmenný římský voják, tradičně nazývaný Longinus, probodl bok ukřižovaného Ježíše Krista. Jde o jednu z nejslavnějších a nejcennějších křesťanských relikvií. A údajně se má nacházet mezi klenoty Karla IV.!

Ve středověku panuje přesvědčení, že majitel svatých relikvií z Ježíšova ukřižování získá vládu nad světem. Vlastníků posvátného kopí se prý v historii vystřídalo několik.

Vedle Karla IV. jsou jimi například římští císaři Konstantin Veliký (272–337), Karel Veliký (748–814) nebo jeho poslední údajný oficiální držitel, německý diktátor Adolf Hitler (1889–1945). Měli v rukou ale skutečné kopí osudu s pravou Kristovou krví?

Známá svatá relikvie je nyní uložena v klenotnici Schatzkammer ve Vídni, avšak výzkumy prováděné moderními technologiemi pravost tohoto kopí zpochybňují. Podobných Longinových kopí se navíc ve světě nachází několik. Je alespoň jedno z nich skutečný originál?

Foto: shutterstock.com
Související články
od 21.6.2024 1.1tis
Anglický filozof Roger Bacon ukazuje překvapeným studentům svůj vynález. „Vidíte, pomocí tohoto skla si lze věci prohlédnout do nejmenšího detailu,“ vysvětluje. Svými znalostmi předběhl tehdejší dobu. A rozhodně nebyl jediný. Měli někteří myslitelé prostě jen velkou představivost, nebo snad dokázali spatřit budoucí dění, či dokonce cestovat v čase? [gallery ids="129354,129355,129356,129357,1293
od 20.6.2024 1.8tis
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec světa? 21. 12. 2012 poskočilo nejvyšší číslo klasického mayského kalendáře ze 12 na 13. To se stane jednou za 144 000 dní, tedy asi za 394 let. Ale neskončí ani za 3100 let, až bude mít na nejvyšš
od 20.6.2024 2.6tis
Z potemnělé místnosti se rozlehne křik narozeného dítěte. Jde o holčičku, kterou na svět přivádí egyptská královna Nefertiti. Ta je již řadu let vdaná za faraona Achnatona. Otcem dítěte přesto podle některých egyptologů může být biblický Mojžíš. Jak je to možné?   Na světě zřejmě není slavnější busty, než je ta Nefertitina. Už něm
od 19.6.2024 2.9tis
Městem se nese líbezný zvuk připomínající zurčící vodopád. Královna Semiramis přivoní  ke květu ibišku a ucítí sladce medovou vůni. „Domov,“ pomyslí si královna a její srdce zaplesá. Král je šťastný: „Odvedli jste vskutku znamenitou práci,“ obrátí se ke skupině zahradníků. Nabukadnezar II. má vše, co si jen může úspěšný panovník přát. Chlubí se jedním vojenským úspěchem za druhým, vládne obrovs
od 18.6.2024 2.6tis
Kalendář se užíval v celé předkolumbovské střední Americe a dodnes udivuje svou sofistikovaností. Vznikl pravděpodobně dlouhodobým pozorováním opakujících se astronomických jevů, jako jsou pohyby planet, fáze měsíce, sluneční zatmění atd. Mayský kalendář - kamenný model Matthewa Bisanze. FOTO: MBisanz / Creative Commons / CC BY-SA 3
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn