O rhodském kolosu toho bylo napsáno hodně. Na otázku, z čeho byla socha vytvořena, odpoví i průměrně pozorný žáček, že samozřejmě z bronzu. Otázku: Za co?ponechá bez komentáře. Ovšem, i ve starověku šlo v první řadě pochopitelně o peníze.
Dnes by to možná řešila crowfundingová kampaň. Chytří Rhoďané na to šli trochu jinak. Doslova přetavili zbraně v umění!
Kolos rhodský byl jeden ze sedmi divů starověkého světa. Představoval sochu boha Hélia. Socha byla vztyčena u vjezdu do rhodského přístavu v letech 304-292 př. n.l. Ve své ideové podstatě byla podobná morovým sloupům na českých náměstích.
Také ona za něco děkovala? Za co? Za božskou pomoc při boji s makedonskou armádou jistého Démétria I. Poliorkéta.
Válečník-mecenáš
Byl to však právě právě Démétrios, který se stal de facto rozhodujícím mecenášem zaslouživším se o vztyčení obří sochy.
Tento válečník a dobyvatel získal velkou proslulost díky svým důmyslně konstruovaným obléhacím strojům, pomocí kterých vojensky obsadil řadu měst.
Ostatně, i samotný jeho přídomek Poliorkétés mnohé naznačoval: znamenal „obléhatel měst“. Mezi technické vychytávky nadaného Makedonce patřilo například beranidlo dlouhé 60 metrů či obléhací věž vysoká 60 metrů .
Zbraně v umění!
Jedna z válečných výprav zavedla Démétria i před hradby města Rhodos. Po celoročním obléhání však odtáhl s nepořízenou. Rhoďané vztyčili svého děkovného kolosa. Stop! Tahle jednoduché to nebylo.
Ukončení obléhání bylo de facto kompromisem a vzájemnou dohodou obléhatelů a obléhaných, kteří si navzájem i vysekli poklony za statečnost a vynalézavost.
Obyvatelé ostrova prý dokonce požádali Démétria, aby jim jako svébytný suvenýr ponechal některé ze svých geniálních obléhacích strojů. Muzeum však pro ně nepostavili.
Určité zdroje naopak hovoří o tom, že materiál z těchto strojů či případný zisk z jejich prodeje, byly rozhodující částkou v rozpočtu, za který byla socha boha Hélia u rhodského přístavu vztyčena.
Za co byl Kolos rhodský postaven? Moderním jazykem řečeno, dost možná za zisk z obchodu se zbraňovými systémy (obléhací věže) i s využitím jejich materiální recyklace (cenný bronz).