Ačkoliv se může zdát, že jsme jako lidé dospěli ke svému finálnímu stádiu, a evoluce je pro nás jen historií, není tomu tak. Lidské tělo se neustále vyvíjí a přizpůsobuje okolnímu prostředí.
Důkazem jsou lidé Bajau, domorodci a původní obyvatelé Malajsie a Filipín, kteří si v průběhu let vyvinuly schopnost vydržet pod vodou déle, než obyčejní lidé.
Proč vůbec tito lidé potřebují pro svůj život schopnost vydržet dlouho pod vodou? Pro lid Bajau je v podstatě jediným zdrojem obživy rybolov a sběr plodů moře. Často se tak pro své úlovky potápějí na mořské dno, kde dokáží vydržet obdivuhodně dlouho.
Byly zaznamenány případy, kdy někteří z rybářů strávily za celý den pod dohromady vodou více než pět hodin.
Takto neuvěřitelné potápěčské výkony umožňuje domorodcům jejich mutace oproti běžným lidem. Lidé Bajau mají abnormálně velkou slezinu. Právě slezina je v těle zodpovědná za tvorbu červených krevních destiček, ty jsou nositelkami kyslíku v těle.
Právě díky vysokému počtu červených krvinek vydrží tito lidé tak dlouho bez nadechnutí.
Odborníci nyní chtějí nově objevenou zvláštnost u těchto lidí dále zkoumat. Věří totiž, že právě tato abnormalita by mohla ostatním lidem pomoci při vývoji léků proti dýchacím potížím a podobně.
https://www.youtube.com/watch?v=MgRpwESWPLM