V pravidelných intervalech budí nadšení kryptozoologů hlášení o pozorování medvědů v Africe. U nezasvěceného takový zájem budí úsměv, ale medvědi skutečně na africkém kontinentu žili, a to relativně nedávno. Celá záhada se týká medvěda atlaského (Ursus crowtheri).
Medvěd atlaský byl dobře známý například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech a dalších krvavých kratochvílích. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde v Africe žít jeho izolovaná populace?
Medvědí teritorium v Africe
Jak dosvědčuje i jeho pojmenování, tento medvěd se hojně vyskytoval především v pohoří Atlas. V antice byste na něho narazili například na území dnešního Maroka, Alžírska, ale i Tuniska nebo Libye.
Zajímavé je, že získaná DNA z jeho dochovaných kostí jej někdy řadí do příbuzenského vztahu s medvědem hnědým, jindy ale i s medvědem ledním.
Poslední atlaský medvěd měl být zastřelen lovci v pohoří Tetouan v v severním Maroku v roce 1870.
Návrat šelem ze záhrobí?
I ve dvacátém století se však objevují zprávy o pozorování medvědů v Africe. Ještě v 50. letech je prý spatřili sběrači oliv v Alžírsku, později se přidávají i podobná hlášení z Maroka.
V tomto ohledu se nabízí analogie s další údajně vyhynulou šelmou této části Afriky. Jde o berberského lva (Panthera leo leo). Ten měl vyhynout v roce 1922.
V šedesátých letech minulého století však byly prokázány malé smečky těchto lvů na území Alžírska a Maroka. Nemohou se atlaský medvěd a berberský lev vrátit „z kryptidního záhrobí“ do našeho světa? Kdoví…