Archou úmluvy se podle biblických popisů rozumí zdobená truhla obsahující především kamenné desky s vytesanými deseti zákony, které Mojžíšovi nadiktoval sám Bůh. Kromě toho v ní má být též Aronova hůl.
Aron, bratr Mojžíše, byl prorokem a prvním židovským veleknězem, který prý dokázal s holí činit zázraky.
Desatero zákonů je v podstatě smluvní ujednání mezi Bohem a lidmi. Pokud budou věřící dodržovat ve svém životě toto desatero, dočkají se po smrti boží milosti.
Archa úmluvy byla brána do různých bitev pro povzbuzení vojska a zahánění nepřítele. Jinak byla uložena v Jeruzalémském chrámu. Ale po jeho zničení se však záhadně ztratila a stala se předmětem usilovného pátrání. Byla zničena, nebo bezpečně uschovávána?
KDE MŮŽE BÝT ULOŽENA?
Existuje řada míst, kde by se dodnes neobjevená archa se vzácným obsahem mohla nacházet. Mezi jinými je uváděna například neznámá jeskyně u Jeruzaléma, ostrov Tana nebo irský posvátný kopec Tara apod.
Ale jasno mají především v Etiopii. Jak uvádí legenda, na tomto území kdysi vládla královna ze Sáby. Z náklonnosti ke králi Šalamounovi se prý narodil syn Menelik. Ten se s otcem poprvé setkal až v dospělosti. A právě při této příležitosti měl Archu úmluvy obdržet jako dar.
Dodnes v mužském klášteře na severu Etiopie ve městě Aksúm stojí přísně střežená kaplička. V této kapličce za zdí kláštera se má nacházet ona Archa úmluvy. Přístup k ní má pouze jeden z vyvolených mnichů.
Problém je v tom, že nedovolený přístup má mít za následek zásah takového odvážlivce prudkým ohněm a jeho spálení na uhel. I z těchto bezpečnostních důvodů není nikomu jinému povolen přístup. Ani četná procesí nemají možnost nahlédnout do útrob svatostánku.
JDE O CELOU PŮVODNÍ ARCHU ÚMLUVY?
Vzhledem k nemožnosti prozkoumat uchovávanou relikvii je zde určitá otázka. V Etiopii se pod pojmem archa rozumí asi jedna zde uchovávaná Mojžíšova kamenná deska. Na ní má být zákon s pěti přikázáními na každé straně.
Zmíněnou kapli nechal pro archu v roce 1965 vybudovat známý Etiopský císař Haile Selassie. Schránka na kamennou desku zřejmě již nebude původní, ta pozlacená se asi nedochovala. Není divu, pokud ji bylo potřeba často uschovávat v nejrůznějších úkrytech.
Před vědci tak zůstává Archa úmluvy stále velkou neznámou. Její obsah je v Etiopii nadále přísně střežen a také zvěst o hrozných následcích případné lidské zvědavosti není pro nikoho povzbuzující.