22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Neobjasněné události
Záhada bahamských balvanů: Jaká síla přemístila tisíce tun?
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 25.7.2020
5.6tis
388
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

Na útesu ostrova Eleuthera ční dvacet metrů nad hladinou moře dvojice ohromných balvanů. Podle všeho vznikly před stovkami tisíc let na dně oceánu. Jak se tedy ohromné skály dostaly na souš? Byla to nějaká obří tsunami?

Malebný bahamský ostrov Eleuthera skrývá tajemství, nad kterým už řadu let hloubají vědci i záhadologové. Foto: bahamasrealestate.com

Dvojice balvanů, které tamní obyvatelé přezdívají Kráva a Býk, jsou součástí celé série sedmi ohromných balvanů rozesetých podél pobřeží bahamského ostrova Eleuthera v Severní Americe. Dvojice největších s výškou přes pět metrů váží přes 1000 tun, to je asi jako 650 osobních automobilů.

Nejzajímavější ale na nich je, že se svým povrchem i chemickým složením naprosto liší od okolních hornin na pobřeží. To jasně znamená, že sem původně nepatřily. Jak se tedy na své místo tyto obří kusy skály dostaly?

Podle geologů Paula Heartyho a Pascala Kindlera z ženevské univerzity jsou balvany daleko starší než okolní terén. Foto: stuff.co.nz Vědci se domnívají, že balvany mohla z mořského dna vyrvat nějaká ohromná vlna tsunami. Foto: tribpub.com Mapa ostrova Eleuthera, který leží v Bahamském souostroví u amerického pobřeží. Foto: wikipedia commons

DĚSIVÁ SÍLA ŽIVLŮ

O otázku umístění balvanů se přou renomovaní vědci i badatelé. Někteří tvrdí, že skála tam byla pořád a balvany vytvořila odlišná rychlost v odvětrávání horniny. Tomu ale odporuje zjištění geologů Paula Heartyho a Pascala Kindlera z ženevské univerzity, kteří zjistili, že balvany jsou daleko starší než okolní terén.

Také jejich nepřirozený sklon prý mohl vzniknout jedině při pohybu. Podle nich sem tedy kusy skály doputovaly odjinud. Jaká síla by je tam mohla dopravit? Vědci se domnívají, že to mohla být nějaká ohromná vlna tsunami!

Kdysi dávno podle nich došlo k masivnímu sesuvu půdy do moře a vzniklá vlna měla dost energie, aby gigantické balvany vyplavila na břeh. Opírají se přitom o studii, podle níž před 73 000 lety zasáhla Kapverdy vlna vysoká 91 m.

Měla dost síly na to, aby na útesy vysoké jako slavná Eiffelovka vynesla podobně velké kusy hornin.

Před 100 tisíci lety měly následky klimatických změn přinést ohromné super bouře, které mohly narušit mořské dno a balvany přenést na souš. Foto: vox.com

ZMĚNA KLIMATU

Bývalý vědec NASA James Hansen zachází ve své teorii ještě dál. Podle něj jde o pozůstatky katastrofických následků klimatických změn, které se na planetě odehrály v nejmladší době meziledové.

Globální oteplování, jaké dnes zažíváme, se podle něj neodehrává poprvé. Podobné nastalo zhruba před 120 000 lety, led na pólech tál a ledovce se hroutily, zvyšování hladiny moří a prudké změny teplot pak vyvolaly zničující superbouře jejichž síla dokázala vyrvat obrovské balvany z mořského dna a vynést je na pobřeží.

Máme se tedy něčeho podobného obávat i dnes? Kritici jeho teorie sice nepopírají možný vliv extrémně silné bouře, ale považují ji jen za ojedinělou živelnou katastrofu. Je totiž prokázané, že například zimní bouře nad Atlantikem dokázaly v roce 2013 a 2014 pohnout balvany o váze přes 400 tun.

Podle pověstí domorodců jsou balvany nazývané Kráva a Býk pozůstatkem dávné bitvy bohů. Foto: stuff.co.nz

VÁLKA BOHŮ

Pověsti domorodců z korálových útesů se zmiňují o válce bohů, kteří po sobě vrhali kusy skal. To by mohlo svým způsobem odkazovat i k řádění rozběsněných živlů. Nebo také poukazovat na nějaký zásah nadpřirozených sil nebo dokonce mimozemských technologií či zbraní.

Záhadologové upozorňují hned na několik podobných nalezišť, kde stojí velké balvany, jež svým složením nemají nic společného s okolní krajinou. Jedno z nich je například na ostrově Santiago v Atlantském oceánu, kde je v ploché krajině dál od pobřeží možné nalézt zvláštní kusy skal s váhou stovek tun.

Ať už to bylo jakkoliv, jedno je jisté, tyto balvany jsou připomínkou, že se na těchto místech kdysi odehrálo něco opravdu dramatického.

Autor článku: Jiří Mareček

Foto: chicagotribune.com, stuff.co.nz,
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.1tis
V srpnu 2016 se v severním Londýně začal 26letý Kennedy Ife chovat divně a agresivně poté, co ho bolelo v krku. Údajně kousl svého otce, vyhrožoval, že si uřízne penis, a stěžoval si na krajtu nebo hada v sobě, než ho jeho rodina připoutala k posteli pomocí kabelových svazků a nadměrné síly. Náhle zemřel Kennedy […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.2tis
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.3tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 3.1tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 3.3tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]