Skip to content

Záhada bahamských balvanů: Jaká síla přemístila tisíce tun?

Na útesu ostrova Eleuthera ční dvacet metrů nad hladinou moře dvojice ohromných balvanů. Podle všeho vznikly před stovkami tisíc let na dně oceánu. Jak se tedy ohromné skály dostaly na souš? Byla to nějaká obří tsunami?

Malebný bahamský ostrov Eleuthera skrývá tajemství, nad kterým už řadu let hloubají vědci i záhadologové. Foto: bahamasrealestate.com

Dvojice balvanů, které tamní obyvatelé přezdívají Kráva a Býk, jsou součástí celé série sedmi ohromných balvanů rozesetých podél pobřeží bahamského ostrova Eleuthera v Severní Americe. Dvojice největších s výškou přes pět metrů váží přes 1000 tun, to je asi jako 650 osobních automobilů.

Nejzajímavější ale na nich je, že se svým povrchem i chemickým složením naprosto liší od okolních hornin na pobřeží. To jasně znamená, že sem původně nepatřily. Jak se tedy na své místo tyto obří kusy skály dostaly?

DĚSIVÁ SÍLA ŽIVLŮ

O otázku umístění balvanů se přou renomovaní vědci i badatelé. Někteří tvrdí, že skála tam byla pořád a balvany vytvořila odlišná rychlost v odvětrávání horniny. Tomu ale odporuje zjištění geologů Paula Heartyho a Pascala Kindlera z ženevské univerzity, kteří zjistili, že balvany jsou daleko starší než okolní terén.

Také jejich nepřirozený sklon prý mohl vzniknout jedině při pohybu. Podle nich sem tedy kusy skály doputovaly odjinud. Jaká síla by je tam mohla dopravit? Vědci se domnívají, že to mohla být nějaká ohromná vlna tsunami!

Kdysi dávno podle nich došlo k masivnímu sesuvu půdy do moře a vzniklá vlna měla dost energie, aby gigantické balvany vyplavila na břeh. Opírají se přitom o studii, podle níž před 73 000 lety zasáhla Kapverdy vlna vysoká 91 m.

Měla dost síly na to, aby na útesy vysoké jako slavná Eiffelovka vynesla podobně velké kusy hornin.

Před 100 tisíci lety měly následky klimatických změn přinést ohromné super bouře, které mohly narušit mořské dno a balvany přenést na souš. Foto: vox.com
ZMĚNA KLIMATU

Bývalý vědec NASA James Hansen zachází ve své teorii ještě dál. Podle něj jde o pozůstatky katastrofických následků klimatických změn, které se na planetě odehrály v nejmladší době meziledové. Globální oteplování, jaké dnes zažíváme, se podle něj neodehrává poprvé.

Podobné nastalo zhruba před 120 000 lety, led na pólech tál a ledovce se hroutily, zvyšování hladiny moří a prudké změny teplot pak vyvolaly zničující superbouře jejichž síla dokázala vyrvat obrovské balvany z mořského dna a vynést je na pobřeží.

Máme se tedy něčeho podobného obávat i dnes? Kritici jeho teorie sice nepopírají možný vliv extrémně silné bouře, ale považují ji jen za ojedinělou živelnou katastrofu. Je totiž prokázané, že například zimní bouře nad Atlantikem dokázaly v roce 2013 a 2014 pohnout balvany o váze přes 400 tun.

Podle pověstí domorodců jsou balvany nazývané Kráva a Býk pozůstatkem dávné bitvy bohů. Foto: stuff.co.nz
VÁLKA BOHŮ

Pověsti domorodců z korálových útesů se zmiňují o válce bohů, kteří po sobě vrhali kusy skal. To by mohlo svým způsobem odkazovat i k řádění rozběsněných živlů. Nebo také poukazovat na nějaký zásah nadpřirozených sil nebo dokonce mimozemských technologií či zbraní.

Záhadologové upozorňují hned na několik podobných nalezišť, kde stojí velké balvany, jež svým složením nemají nic společného s okolní krajinou. Jedno z nich je například na ostrově Santiago v Atlantském oceánu, kde je v ploché krajině dál od pobřeží možné nalézt zvláštní kusy skal s váhou stovek tun.

Ať už to bylo jakkoliv, jedno je jisté, tyto balvany jsou připomínkou, že se na těchto místech kdysi odehrálo něco opravdu dramatického.

Autor článku: Jiří Mareček

Foto: chicagotribune.com, stuff.co.nz,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Kdo z známých herců málem zemřel při natáčení?
epochaplus.cz

Kdo z známých herců málem...

Herectví není zrovna jednoduchá...
Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
epochanacestach.cz

Mariánské Lázně: Město hudby,...

Ten, kdo přijede do...
Jak jsem léčila kadidlem a vykuřováním
skutecnepribehy.cz

Jak jsem léčila kadidlem a...

Je strašné, když vám lékaři...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Florentýnky
tisicereceptu.cz

Florentýnky

Původ mají v Itálii, příprava je rychlá a jsou...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Perseidy: Letní nebeské divadlo
epochaplus.cz

Perseidy: Letní nebeské...

„Padá hvězda, něco si přej!“ Toto...
Unikátní track day na Red Bull Ringu
iluxus.cz

Unikátní track day na Red...

V pátek, 20. srpna 2021, se na rakouském...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...