Řecký filozof Platon ve svých dílech kolem roku 360 před naším letopočtem mimo jiné popsal také příběh o záhadné ostrovní civilizaci s názvem Atlantida. Měla to být idylická a nejvyspělejší ostrovní starověká říše.
Její obyvatelé měli být také zdatnými mořeplavci, schopnými překonávat Atlantický oceán a objevovat daleká území.
Jako měl Platonův příběh celou řadu přívrženců, stejně tak ale měl a má i několik odpůrců. V jeho podání může být buď zcela vymyšleným příběhem, ale i popisem něčeho, co má reálné kořeny v dávných dobách. Není divu, že celé řadě generací tato myšlenka nedá spát.

PARALELA
Ona se zde také nabízí určitá paralela s Homérovou Iliadou. Také si všichni po několik staletí mysleli, že město Trója z Homérovy epické ságy je mýtus. Ale to se změnilo, když amatérský archeolog Heinrich Schliemann v roce 1868 Tróju našel.
Postupoval sledováním tipů na umístění z Homérovy knihy, když byly vyřazeny nepodstatné případy například polobohů, královen krásy, nebo přemrštěné počty armády bojovníků apod.
A tak fiktivní Homérův příběh, který byl naplněn běžnými prvky ze své doby, se zřejmě mohl točit kolem skutečné události, která se ale odehrála téměř šest století předtím, než ji Homér ztvárnil.
HLEDÁNÍ ZMIZELÉHO OSTROVA
Atlantida je podle celé řady teorií umisťována do nejrůznějších lokalit. Jako ostrov měla zmizet pod vodou po řadě zemětřesení a po vzestupu hladin oceánů. Podle Homérova popisu by mohlo jít o Středozemní moře v okolí ostrova Santorini.

Podle příběhu Platona před 11 000 lety, bylo mnoho Kykladských ostrovů spojeno plochým terénem, dnes nazývaným jako Kykladská plošina. V současné době se nachází asi 120 metrů pod hladinou moře a tvořila základ velkého ostrova včetně vysokých hor.
Když jejich polohu porovnáme s Platónovým příběhem, tak mu odpovídají. Ve shodě s Platónovým popisem, se měl tento obří ostrov potopit v moři kolem roku 8000 př. n. l. Mělo se tak stát při rychlém vzestupu Středozemního moře a těsně před zaplavením Černého moře.
DALŠÍ MOŽNÉ LOKALITY ATLANTIDY
Ale nemusí to být jediná lokalita. Tak například poblíž Kanárských ostrovů se nachází místo, kde by také mohla být bájná Atlantida. Její poloha též odpovídá Platónově představě. Při sledování aplikace Google Earth si povšiml letecký inženýr Bernie Bamford neobvyklého křížení podmořských linií, které připomínají plán obrovského města, Tyto linie jsou uzavřeny jasnými hranicemi.
Při jejich pravidelnosti a rozsahu je téměř vyloučeno, aby vznikly přirozeným způsobem, jak prohlásil významný americký archeolog Charles Orser.
Případný nález, který by jednoznačně odpovídal Atlantidě, tedy stále chybí. Mohl by tak potvrdit nebo vyvrátit pravdivost příběh starověkého filozofa Homéra. Vždyť s tímto příběhem je spojovaná celá řada domněnek a dohadů o vyspělé společnosti a její kultuře.
Jako obvykle nechybí ani úvahy o jejím možném spojení s jinými, i mimozemskými civilizacemi. Ale i tak jde o vzrušující a záhadný příběh z dějin naší planety.