Domů     Záhady historie
Záhada bájné a tajemné Atlantidy
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 6.11.2021
918
Fiktivní mapa Atlantidy uprostřed Atlantiku. FOTO: Athanasius Kircher / Creative Commons / Volné dílo

Řecký filozof Platon ve svých dílech kolem roku 360 před naším letopočtem mimo jiné popsal také příběh o záhadné ostrovní civilizaci s názvem Atlantida. Měla to být idylická a nejvyspělejší ostrovní starověká říše.

Její obyvatelé měli být také zdatnými mořeplavci, schopnými překonávat Atlantický oceán a objevovat daleká území.

Starořecký filozof Platon. FOTO: Tomisti / Creative Commons/ Volné dílo Atlamtida v románu Dvacet tisíc mil pod mořem. FOTO: Rama / Creative Commons / Volné dílo Fiktivní mapa Atlantidy uprostřed Atlantiku. FOTO: Athanasius Kircher / Creative Commons / Volné dílo

Jako měl Platonův příběh celou řadu přívrženců, stejně tak ale měl a má i několik odpůrců. V jeho podání může být buď zcela vymyšleným příběhem, ale i popisem něčeho, co má reálné kořeny v dávných dobách. Není divu, že celé řadě generací tato myšlenka nedá spát.

Starořecký filozof Platon. FOTO: Tomisti / Creative Commons/ Volné dílo

PARALELA

Ona se zde také nabízí určitá paralela s Homérovou Iliadou. Také si všichni po několik staletí mysleli, že město Trója z Homérovy epické ságy je mýtus. Ale to se změnilo, když amatérský archeolog Heinrich Schliemann v roce 1868 Tróju našel.

Postupoval sledováním tipů na umístění z Homérovy knihy, když byly vyřazeny nepodstatné případy například polobohů, královen krásy, nebo přemrštěné počty armády bojovníků apod.

A tak fiktivní Homérův příběh, který byl naplněn běžnými prvky ze své doby, se zřejmě mohl točit kolem skutečné události, která se ale odehrála téměř šest století předtím, než ji Homér ztvárnil.

HLEDÁNÍ ZMIZELÉHO OSTROVA

Atlantida je podle celé řady teorií umisťována do nejrůznějších lokalit. Jako ostrov měla zmizet pod vodou po řadě zemětřesení a po vzestupu hladin oceánů. Podle Homérova popisu by mohlo jít o Středozemní moře v okolí ostrova Santorini.

Fiktivní mapa Atlantidy uprostřed Atlantiku. FOTO: Athanasius Kircher / Creative Commons / Volné dílo

Podle příběhu Platona před 11 000 lety, bylo mnoho Kykladských ostrovů spojeno plochým terénem, dnes nazývaným jako Kykladská plošina. V současné době se nachází asi 120 metrů pod hladinou moře a tvořila základ velkého ostrova včetně vysokých hor.

Když jejich polohu porovnáme s Platónovým příběhem, tak mu odpovídají. Ve shodě s Platónovým popisem, se měl tento obří ostrov potopit v moři kolem roku 8000 př. n. l. Mělo se tak stát při rychlém vzestupu Středozemního moře a těsně před zaplavením Černého moře.

DALŠÍ MOŽNÉ LOKALITY ATLANTIDY

Ale nemusí to být jediná lokalita. Tak například poblíž Kanárských ostrovů se nachází místo, kde by také mohla být bájná Atlantida. Její poloha též odpovídá Platónově představě. Při sledování aplikace Google Earth si povšiml letecký inženýr Bernie Bamford neobvyklého křížení podmořských linií, které připomínají plán obrovského města, Tyto linie jsou uzavřeny jasnými hranicemi.

Při jejich pravidelnosti a rozsahu je téměř vyloučeno, aby vznikly přirozeným způsobem, jak prohlásil významný americký archeolog Charles Orser.

Případný nález, který by jednoznačně odpovídal Atlantidě, tedy stále chybí. Mohl by tak potvrdit nebo vyvrátit pravdivost příběh starověkého filozofa Homéra. Vždyť s tímto příběhem je spojovaná celá řada domněnek a dohadů o vyspělé společnosti a její kultuře.

Jako obvykle nechybí ani úvahy o jejím možném spojení s jinými, i mimozemskými civilizacemi. Ale i tak jde o vzrušující a záhadný příběh z dějin naší planety.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.11.2021 70
O existenci tajných chodeb pod Dunajem, v blízkosti Bratislavského hradu, existuje řada zajímavých indicií v historii i nedávné minulosti. Podle některých badatelů tyto chodby vedly nejen na území rakouského města Hainburku a tamního hradního areálu Heimenburk, ale jedna z větví podzemního systému měla dosahovat až do Vídně. Co víme o údajném tajném spojení Bratislavského hradu […]
od Mirek Brát 26.11.2021 1.1tis
Ve světle nových archeologických nálezů se zdá, že starověká Římská říše měla opravdu dlouhé prsty, které sahaly až hodně daleko na sever. Tajemná opona historie, která odděluje naši současnost od antiky, se zase trochu nadzvedla. Můžeme si tak položit i troufalou otázku: Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?   Polští archeologové učinili senzační […]
od Pavel Polcar 26.11.2021 2.8tis
V nedávné době se archeologům podařilo učinit nebývalý nález, jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 […]
od Pavel Polcar 25.11.2021 3.1tis
Zaniklé město Trója se rovněž jako Atlantida pokládalo za báji a výplod něčí představivosti. Německý obchodník a amatérský archeolog Henrich Schliemann (1822-1890) však svým nálezem umlčel veškeré negativní ohlasy. Inspirací mu byl antický básník, přesněji Homér, jenž ve svém významném eposu Ilias město opěvoval. Nejdříve výsměch Přes počáteční výsměch si Schliemann se svým objevem na […]
od Pavel Polcar 24.11.2021 1.7tis
Nedaleko pyramid v Gíze byla egyptskými a japonskými archeology objevena 26 metrů dlouhá lať, jež tvořila část lodi významného egyptského panovníka Chufua nebo také Cheopse (zemřel 2566 př. n. l.) ze 4. dynastie. O existenci lodi se vědělo již od 80. let minulého století, avšak její části byly nalézány postupně. Chufuova loď je právem označována […]