reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Záhada bájné a tajemné Atlantidy
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 6.11.2021
918
Fiktivní mapa Atlantidy uprostřed Atlantiku. FOTO: Athanasius Kircher / Creative Commons / Volné dílo

Řecký filozof Platon ve svých dílech kolem roku 360 před naším letopočtem mimo jiné popsal také příběh o záhadné ostrovní civilizaci s názvem Atlantida. Měla to být idylická a nejvyspělejší ostrovní starověká říše.

Její obyvatelé měli být také zdatnými mořeplavci, schopnými překonávat Atlantický oceán a objevovat daleká území.

Starořecký filozof Platon. FOTO: Tomisti / Creative Commons/ Volné dílo Atlamtida v románu Dvacet tisíc mil pod mořem. FOTO: Rama / Creative Commons / Volné dílo Fiktivní mapa Atlantidy uprostřed Atlantiku. FOTO: Athanasius Kircher / Creative Commons / Volné dílo

Jako měl Platonův příběh celou řadu přívrženců, stejně tak ale měl a má i několik odpůrců. V jeho podání může být buď zcela vymyšleným příběhem, ale i popisem něčeho, co má reálné kořeny v dávných dobách. Není divu, že celé řadě generací tato myšlenka nedá spát.

Starořecký filozof Platon. FOTO: Tomisti / Creative Commons/ Volné dílo

PARALELA

Ona se zde také nabízí určitá paralela s Homérovou Iliadou. Také si všichni po několik staletí mysleli, že město Trója z Homérovy epické ságy je mýtus. Ale to se změnilo, když amatérský archeolog Heinrich Schliemann v roce 1868 Tróju našel.

Postupoval sledováním tipů na umístění z Homérovy knihy, když byly vyřazeny nepodstatné případy například polobohů, královen krásy, nebo přemrštěné počty armády bojovníků apod.

A tak fiktivní Homérův příběh, který byl naplněn běžnými prvky ze své doby, se zřejmě mohl točit kolem skutečné události, která se ale odehrála téměř šest století předtím, než ji Homér ztvárnil.

HLEDÁNÍ ZMIZELÉHO OSTROVA

Atlantida je podle celé řady teorií umisťována do nejrůznějších lokalit. Jako ostrov měla zmizet pod vodou po řadě zemětřesení a po vzestupu hladin oceánů. Podle Homérova popisu by mohlo jít o Středozemní moře v okolí ostrova Santorini.

Fiktivní mapa Atlantidy uprostřed Atlantiku. FOTO: Athanasius Kircher / Creative Commons / Volné dílo

Podle příběhu Platona před 11 000 lety, bylo mnoho Kykladských ostrovů spojeno plochým terénem, dnes nazývaným jako Kykladská plošina. V současné době se nachází asi 120 metrů pod hladinou moře a tvořila základ velkého ostrova včetně vysokých hor.

Když jejich polohu porovnáme s Platónovým příběhem, tak mu odpovídají. Ve shodě s Platónovým popisem, se měl tento obří ostrov potopit v moři kolem roku 8000 př. n. l. Mělo se tak stát při rychlém vzestupu Středozemního moře a těsně před zaplavením Černého moře.

DALŠÍ MOŽNÉ LOKALITY ATLANTIDY

Ale nemusí to být jediná lokalita. Tak například poblíž Kanárských ostrovů se nachází místo, kde by také mohla být bájná Atlantida. Její poloha též odpovídá Platónově představě. Při sledování aplikace Google Earth si povšiml letecký inženýr Bernie Bamford neobvyklého křížení podmořských linií, které připomínají plán obrovského města, Tyto linie jsou uzavřeny jasnými hranicemi.

Při jejich pravidelnosti a rozsahu je téměř vyloučeno, aby vznikly přirozeným způsobem, jak prohlásil významný americký archeolog Charles Orser.

Případný nález, který by jednoznačně odpovídal Atlantidě, tedy stále chybí. Mohl by tak potvrdit nebo vyvrátit pravdivost příběh starověkého filozofa Homéra. Vždyť s tímto příběhem je spojovaná celá řada domněnek a dohadů o vyspělé společnosti a její kultuře.

Jako obvykle nechybí ani úvahy o jejím možném spojení s jinými, i mimozemskými civilizacemi. Ale i tak jde o vzrušující a záhadný příběh z dějin naší planety.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 1.5tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.3tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]