Ve středověké Evropě dosáhlo pronásledování čarodějnic (ale i čarodějů) největšího rozsahu v Německu, Švýcarsku a Holandsku, ale také v našich končinách. Nevyhnula se mu ani Amerika.
Šlo o nejznámější a také specifický proces ve městě Salemu ve státě Massachussetts. Specifický byl jednak tím, že Salem byl založený v roce 1626 puritány, tedy velmi disciplinovanou a přísnou sektou, kde lze jen těžko čarodějnictví očekávat. Událost je zajímavá i tím, že celá aféra byla vyvolána dětmi.
HYSTERIE V SALEMU
Bylo to v lednu 1692, když si devítiletá dcera místní farářky Elizabeth Parrisová a její kamarádka, jedenáctiletá Abigail Williamsová, začaly obě stěžovat na záhadné stavy bolesti a horkosti v těle.
Nebyly však samy, zanedlouho se k nim přidala i další mladá děvčata. Když ani po měsíci pokusů nebyla zjištěna diagnóza, usoudil místní lékař William Griggs, že jde nejspíše o posedlost démony.

SITUACE ESKALUJE
Poté se situace dramaticky zhoršila. Děvčata, především Elizabeth, začala udávat jména lidí, o kterých prý byla přesvědčena, ze jsou původci jejich posedlosti.
Udání nejprve padlo na černošskou služku Titubu, která jim dříve vyprávěla o různých pohanských rituálech, ale také na žebračku Sarah Goodeovou a na sousedku Sarah Osborneovou. Poté začalo masové zatýkání, protože čarodějnictví bylo již tehdy trestným činem.
To však už propukla davová hysterie a do vězení šla například i čtyřletá dcera Sarah Goodeové.

SALEMSKÉ PROCESY
Během soudního procesu bylo v Salemu zatčeno celkem na 200 lidí. A začala i exekuce. Někteří lidé zemřeli během věznění, další podezřelí byli podrobování mučení a bylo na nich vyžadováno přiznání. Tehdy stačila jen vzájemná nevraživost a udání z čarodějnictví.
Lidé se začali li bát jeden druhého, nikdo nevěděl, co ho může vzápětí potkat. Soudní procesy běžely na plné obrátky a to za dohledu guvernéra Williama Phippse.
POPRAVY ČARODĚJNIC
Čtrnáct žen a pět mužů bylo oběšeno na šibenici. Jeden muž, Giles Corey, který se odmítl přiznat, byl popraven krutým způsobem, a to rozdrcením přidáváním kamenů na jeho tělo. Pět lidí zemřelo v žaláři a jako čarodějové byli popraveni také dva psy.
ZÁSAH GUVERNÉRA
Koncem roku 1692 guvernér William Phipps z Massachusetts rozhodl, že zvláštní čarodějnický soud rozpustí a nahradí jej Nejvyšším soudem. Podle oficiální verze chtěl zachránit nevinné lidi z libovůle soudců. Skutečně už obvinění z čarodějnictví začala v takovémto rozsahu být neúnosná.

Ale zřejmě toto rozhodnutí učinil poté, když i proti jeho ženě mělo být vzneseno obvinění z čarodějnictví. Nato byli nevinně zatčení lidé propuštěni.
SKUTEČNÉ POZADÍ PROCESU
A jaké bylo rozuzlení celého procesu? O čtrnáct let později jedna z posedlých dívek odvolala své svědectví z procesu a přiznala se, že si s kamarádkami celou záležitost s čarodějnicemi vymyslely a úmyslně lhaly.
Nejvyšší soud sice potom odsouzené rehabilitoval, ale popraveným nikdo už život nemohl vrátit. Celý případ ukázal, jak lze manipulovat s lidským myšlením a jak snadno lze vyvolat davovou hysterii.