3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Záhada Dogonů. Co mají společného s mimozemšťany?
Záhada Dogonů. Co mají společného s mimozemšťany?
od 24.1.2022
3.2tis
Dogonská vesnice. FOTO: Dario Menasce / Creative Commons / Volné dílo
326
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

V Mali, v západní Africe, žije v odlehlém údolí kmen Dogonů. Ten pochází z Egypta a usídlil se zde někdy kolem roku 1000 našeho letopočtu. Stalo se tak po náboženském pronásledování v Egyptě a proto byli nuceni jej opustit a přesídlit do Mali.

Ale svoji dlouhou a prastarou kmenovou tradici si zachovali dodnes. I když nemají vlastní písmo, vše uchovávají ve svých zvycích a nástěnných obrázcích. Především se mezi nimi šíří ústním předáním z generace na generaci a také festivaly masek.

Dogonské maskz. FOTO: Devriese / Creative Commons/ CC BY 3.0 Dogoni při oslavách. FOTO: H. Grobe / Creative Commons/ CC BZ-SA 3.0 Dogonská vesnice. FOTO: Dario Menasce / Creative Commons / Volné dílo

Dogonští duchovní tyto rituály, mýty a znalosti sdílejí jen s vybranými jedinci. Proto se tyto informace běžně nedostávají na veřejnost.

reklama

Přesto ve dvacátých letech 20. století se ke kmeni Dogonů vydal francouzský antropolog Marcel Griaule a etnolog Dieterlen a při dlouhodobém pobytu jim byla odhalena některá tajemství. A tak se přece jen svět alespoň něco dozvěděl o jejich životě a znalostech.

Až do roku 1930 byli Dogoni jedním z nejvíce izolovaných národů v Africe. V Mali jich žije asi 200 tisíc. Přibližně ve 14. století byli od řeky Niger postupně zatlačeni islamizací, protože se nechtěli vzdát svého náboženství.

Dogonské maskz. FOTO: Devriese / Creative Commons/ CC BY 3.0
Dogonské maskz. FOTO: Devriese / Creative Commons/ CC BY 3.0

ZNALOSTI O VESMÍRU

Ale to, co by nikdo od primitivního národa nečekal, jsou úžasné astronomické znalosti vesmíru.

Tedy o tom co se děje na obloze, o objektech vzdálených tisíce světelných let věděli mnohem více, než většina současných vzdělaných lidí ještě před pár desítkami let.

reklama

Zásadní částí jejich náboženství spočívá v tom, že jejich bůh Ama pochází ze souhvězdí Sirius, kde se také měl zrodit i egyptský bůh Usir.

Konkrétní hvězda, kterou moderní astronomie nazývá Sirius B, je menší hvězda, která obíhá kolem hlavní hvězdy nazývané Sirius A. Ale neexistuje žádné novodobé vysvětlené, jak kmen Dogonů může mít tak přesné informace o této hvězdě.

Sirius B není ze Země bez pomoci teleskopu totiž vidět. Její existence byla potvrzena až v průběhu 20. století. Normálně by Dogoni neměli mít ani tušení, ale jak o hvězdě věděli o stovky a tisíce let dříve, než naše moderní věda?

V roce 2003 byla hvězda Sirius B pozorována Hubblovým teleskopem. Zjistilo se, že je takzvaným bílým trpaslíkem, tj. částečně vyhořelou hvězdou s extrémně hustým jádrem. I když je menší než Země, má hmotnost jako váží asi tolik jako naše slunce.

reklama

Dogoni také například věděli, že Saturn je opásán „trvalým kolem“ a u Jupitera jsou 4 velké měsíce, objevené Galielem v roce 1610 s pomocí dalekohledu.

Dogoni při oslavách. FOTO: H. Grobe / Creative Commons/ CC BZ-SA 3.0
Dogoni při oslavách. FOTO: H. Grobe / Creative Commons/ CC BZ-SA 3.0

VYSVĚTLENÍ DOGONŮ

Astronomické informace o Síriu vysvětlují dogonští kněží, kteří znají tajný jazyk Síria („sigi so“) tím, že jejich předkové byli v dávných dobách přeneseni na Zemi z planety „po tolo“, tedy ze Síria B.

V dogonských pověstech se také hovoří o přesídlení obyvatel Síria B na naši Zemi. Příčinou byla hrozba výbuchu planety, ke které asi po roce přesídlení skutečně došlo.

V ústním podání se říká, že „během prvního roku života lidí na Zemi, hvězda jasně vzplála, vybuchla, a následně cca 240 let pomalu pohasínala.

Je zajímavé, že jejich mýty o dalekém vesmíru souhlasí se současnými vědeckými poznatky. Tak například, Dogoni ví, že naše Galaxie, pozorovaná ze Země jako Mléčná dráha, je „spirální hvězdný svět“, a je „nekonečná, ale změřitelná.“

Podle mínění Dogonů je Vesmír obydlen různými živými tvory, přičemž jako první se na světě objevily rostliny.

Ve svých mýtech dělili nebeská tělesa na planety (tolo gonoze), hvězdy které se pohybují (tolo) a měsíce, opisující kruhy (tolo tonaze).

Dogonské mýty však hovoří nejen o jednom, ale o více kosmických cestách. První z nich vykonal kdosi jménem Ogo, který při své třetí cestě spadl na Zemi, kde se přeměnil v Bledého Lišáka Yurugu.

Dogoni považují Sírius za trojitou hvězdu, skládající se z hlavní hvězdy „sigi tolo“ a hvězd „po tolo“ a „emme ia tolo“. Překvapivě přesně udávají dobu oběhu kolem hlavní hvězdy – 50 pozemských let (podle nejnovějších vědeckých poznatků je to 49,9 roku).

Navíc, v jejich starých mýtech se nachází i informace o tom, že hvězda „po tolo“ má nevelké rozměry, ovšem při obrovské hmotnosti a hustotě.

Informace o soustavě Sirius jsou součástí jejich rituálů a legend po mnoho generací. Museli mít tedy opravdu v dávné historii hvězdné učitele, které jak sami říkají, je všechno naučili.

Vědomosti především získali od boha, který prý měl sestoupit v arše z nebes na ohnivé vlně a přistát v bouři. Tedy podoba s dnes populárními létajícími talíři přímo ukázková.

Proto i dnes Dogoni provádí původní prastaré rituály či festivaly, kdy si nasadí velmi staré vzácné masky, a tak si znovu vyprávějí celý příběh jejich života a tak si předávají informace z generace na generaci.

Ale bližší informace jsou známy jen okruhu tzv. vyvolených, zavázaných k mlčenlivosti. Ti žijí odděleně od svých rodin a po smrti jsou nahrazováni volenými a zasvěcovanými dalšími nedotknutelnými.

Ostatně i zmiňované festivalové masky jsou uloženy na tajném místě a nesmí se jich dotknout nikdo z neoprávněných.

U Dogonů jsou ke zkoumání starých mýtů připuštěni pouze kněží „olubary“, členi tajného „společenství masek“, znalí tajného jazyka „sigi so“ (jazyka Síria). V normálním, běžném životě Dogoni používají jazyk „dogo so“ (jazyk Dogonů).

TRVAJÍCÍ ZÁHADY

V případě kmene Dagonů se nám zde tedy mísí národ s primitivním způsobem života, ale s tajemnou minulostí i přítomností, při neobyčejných znalostech vesmíru.

Protože nemají vlastní písmo, nejsou písemně doloženy žádné dějinné události, vše je jen v rovině ústního podání, kromě některých nástěnných jeskynních maleb.

Odlehlost národa, nemožnost se mísit s jinými kmeny, tajemství chráněná před cizinci, ale i před normálními příslušníky kmene, činí z Dagonů jeden z nejtajemnějších národů planety.

Je otázkou, jestli se někdy podaří prolomit mlčení Dagonů a zjistit více z jejich minulosti. A především to, zda skutečně mají něco společného s mimozemskou civilizací.

Americký astronom, Carl Sagan, je přesvědčen, že důkazem návštěvy mimozemšťanů mohou být předměty, které v té době nebyli pozemšťané schopni vyrobit. Ale mohou to být také znalosti, ke kterým primitivní lidé nemohli dojít. To by tuto teorii o vesmírných vědomostech kmene Dogonů potvrzovalo.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 351
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.1tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.5tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.1tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112