26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Záhada Dogonů. Co mají společného s mimozemšťany?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 24.1.2022
3.2tis
Dogonská vesnice. FOTO: Dario Menasce / Creative Commons / Volné dílo
326
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

V Mali, v západní Africe, žije v odlehlém údolí kmen Dogonů. Ten pochází z Egypta a usídlil se zde někdy kolem roku 1000 našeho letopočtu. Stalo se tak po náboženském pronásledování v Egyptě a proto byli nuceni jej opustit a přesídlit do Mali.

Ale svoji dlouhou a prastarou kmenovou tradici si zachovali dodnes. I když nemají vlastní písmo, vše uchovávají ve svých zvycích a nástěnných obrázcích. Především se mezi nimi šíří ústním předáním z generace na generaci a také festivaly masek.

Dogonské maskz. FOTO: Devriese / Creative Commons/ CC BY 3.0 Dogoni při oslavách. FOTO: H. Grobe / Creative Commons/ CC BZ-SA 3.0 Dogonská vesnice. FOTO: Dario Menasce / Creative Commons / Volné dílo

Dogonští duchovní tyto rituály, mýty a znalosti sdílejí jen s vybranými jedinci. Proto se tyto informace běžně nedostávají na veřejnost. Přesto ve dvacátých letech 20. století se ke kmeni Dogonů vydal francouzský antropolog Marcel Griaule a etnolog Dieterlen a při dlouhodobém pobytu jim byla odhalena některá tajemství. A tak se přece jen svět alespoň něco dozvěděl o jejich životě a znalostech.

Až do roku 1930 byli Dogoni jedním z nejvíce izolovaných národů v Africe. V Mali jich žije asi 200 tisíc. Přibližně ve 14. století byli od řeky Niger postupně zatlačeni islamizací, protože se nechtěli vzdát svého náboženství.

Dogonské maskz. FOTO: Devriese / Creative Commons/ CC BY 3.0

ZNALOSTI O VESMÍRU

Ale to, co by nikdo od primitivního národa nečekal, jsou úžasné astronomické znalosti vesmíru. Tedy o tom co se děje na obloze, o objektech vzdálených tisíce světelných let věděli mnohem více, než většina současných vzdělaných lidí ještě před pár desítkami let.

Zásadní částí jejich náboženství spočívá v tom, že jejich bůh Ama pochází ze souhvězdí Sirius, kde se také měl zrodit i egyptský bůh Usir. Konkrétní hvězda, kterou moderní astronomie nazývá Sirius B, je menší hvězda, která obíhá kolem hlavní hvězdy nazývané Sirius A.

Ale neexistuje žádné novodobé vysvětlené, jak kmen Dogonů může mít tak přesné informace o této hvězdě. Sirius B není ze Země bez pomoci teleskopu totiž vidět. Její existence byla potvrzena až v průběhu 20.

století. Normálně by Dogoni neměli mít ani tušení, ale jak o hvězdě věděli o stovky a tisíce let dříve, než naše moderní věda?

V roce 2003 byla hvězda Sirius B pozorována Hubblovým teleskopem. Zjistilo se, že je takzvaným bílým trpaslíkem, tj. částečně vyhořelou hvězdou s extrémně hustým jádrem. I když je menší než Země, má hmotnost jako váží asi tolik jako naše slunce.

Dogoni také například věděli, že Saturn je opásán „trvalým kolem“ a u Jupitera jsou 4 velké měsíce, objevené Galielem v roce 1610 s pomocí dalekohledu.

Dogoni při oslavách. FOTO: H. Grobe / Creative Commons/ CC BZ-SA 3.0

VYSVĚTLENÍ DOGONŮ

Astronomické informace o Síriu vysvětlují dogonští kněží, kteří znají tajný jazyk Síria („sigi so“) tím, že jejich předkové byli v dávných dobách přeneseni na Zemi z planety „po tolo“, tedy ze Síria B.

V dogonských pověstech se také hovoří o přesídlení obyvatel Síria B na naši Zemi. Příčinou byla hrozba výbuchu planety, ke které asi po roce přesídlení skutečně došlo.

V ústním podání se říká, že „během prvního roku života lidí na Zemi, hvězda jasně vzplála, vybuchla, a následně cca 240 let pomalu pohasínala.

Je zajímavé, že jejich mýty o dalekém vesmíru souhlasí se současnými vědeckými poznatky. Tak například, Dogoni ví, že naše Galaxie, pozorovaná ze Země jako Mléčná dráha, je „spirální hvězdný svět“, a je „nekonečná, ale změřitelná.“

Podle mínění Dogonů je Vesmír obydlen různými živými tvory, přičemž jako první se na světě objevily rostliny.

Ve svých mýtech dělili nebeská tělesa na planety (tolo gonoze), hvězdy které se pohybují (tolo) a měsíce, opisující kruhy (tolo tonaze).

Dogonské mýty však hovoří nejen o jednom, ale o více kosmických cestách. První z nich vykonal kdosi jménem Ogo, který při své třetí cestě spadl na Zemi, kde se přeměnil v Bledého Lišáka Yurugu.

Dogoni považují Sírius za trojitou hvězdu, skládající se z hlavní hvězdy „sigi tolo“ a hvězd „po tolo“ a „emme ia tolo“. Překvapivě přesně udávají dobu oběhu kolem hlavní hvězdy – 50 pozemských let (podle nejnovějších vědeckých poznatků je to 49,9 roku).

Navíc, v jejich starých mýtech se nachází i informace o tom, že hvězda „po tolo“ má nevelké rozměry, ovšem při obrovské hmotnosti a hustotě.

Informace o soustavě Sirius jsou součástí jejich rituálů a legend po mnoho generací. Museli mít tedy opravdu v dávné historii hvězdné učitele, které jak sami říkají, je všechno naučili. Vědomosti především získali od boha, který prý měl sestoupit v arše z nebes na ohnivé vlně a přistát v bouři.

Tedy podoba s dnes populárními létajícími talíři přímo ukázková. Proto i dnes Dogoni provádí původní prastaré rituály či festivaly, kdy si nasadí velmi staré vzácné masky, a tak si znovu vyprávějí celý příběh jejich života a tak si předávají informace z generace na generaci.

Ale bližší informace jsou známy jen okruhu tzv. vyvolených, zavázaných k mlčenlivosti. Ti žijí odděleně od svých rodin a po smrti jsou nahrazováni volenými a zasvěcovanými dalšími nedotknutelnými. Ostatně i zmiňované festivalové masky jsou uloženy na tajném místě a nesmí se jich dotknout nikdo z neoprávněných.

U Dogonů jsou ke zkoumání starých mýtů připuštěni pouze kněží „olubary“, členi tajného „společenství masek“, znalí tajného jazyka „sigi so“ (jazyka Síria). V normálním, běžném životě Dogoni používají jazyk „dogo so“ (jazyk Dogonů).

TRVAJÍCÍ ZÁHADY

V případě kmene Dagonů se nám zde tedy mísí národ s primitivním způsobem života, ale s tajemnou minulostí i přítomností, při neobyčejných znalostech vesmíru. Protože nemají vlastní písmo, nejsou písemně doloženy žádné dějinné události, vše je jen v rovině ústního podání, kromě některých nástěnných jeskynních maleb.

Odlehlost národa, nemožnost se mísit s jinými kmeny, tajemství chráněná před cizinci, ale i před normálními příslušníky kmene, činí z Dagonů jeden z nejtajemnějších národů planety. Je otázkou, jestli se někdy podaří prolomit mlčení Dagonů a zjistit více z jejich minulosti. A především to, zda skutečně mají něco společného s mimozemskou civilizací.

Americký astronom, Carl Sagan, je přesvědčen, že důkazem návštěvy mimozemšťanů mohou být předměty, které v té době nebyli pozemšťané schopni vyrobit. Ale mohou to být také znalosti, ke kterým primitivní lidé nemohli dojít. To by tuto teorii o vesmírných vědomostech kmene Dogonů potvrzovalo.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 646
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.0tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 893
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 1.8tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.3tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]