reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Neobjasněné události
Záhada druhé světové války: Co „zachránilo“ britský expediční sbor u Dunkerque?
Mirek Brát
od Mirek Brát 23.12.2021
3.1tis
Památník operace Dynamo v obci Zuydcoote. Foto autor
324
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Za úspěšnou evakuací britského expedičního sboru z evropského kontinentu v roce 1940 stojí operace Dynamo, heroické záchranné plavby vojenských i civilních lodí. Záhadou však stále zůstává, proč se pozemní síly německé armády zastavily v postupu a upustily od přímého útoku na pláže přeplněné spojeneckými vojáky. Byl to jen osud, šťastná náhoda stojící na straně Britů?

Skupina jezdců míjí na pláži mezi Zuydcoote a Dunkerque zbytky vraku lodi z druhé světové války. Foto autor  Pláže u Dunkerque se zapsaly do dějin na počátku i konci druhé světové války. Písečné duny v mnoha případech váhu pevností neunesly. Betonové masy se sesunuly na pláž. Foto autor Lodní vrak, pozůstatek operace Dynamo,  západně od Zuydcoote v době odlivu. Foto autor Zbytek lodního vraku z druhé světové války. Foto autor Co „zastavilo“ německé tanky před Dunkerque? Foto autor Památník operace Dynamo v obci Zuydcoote. Foto autor

Operace Dynamo proběhla mezi 27. květnem a 4. červnem 1940. Na Britské ostrovy se podařilo z pláží u francouzského přístavu Dunkerque evakuovat většinu britského expedičního sboru. Stalo se tak za cenu velkých ztrát evakuační flotily.

Britští vojáci rovněž zanechali na kontinentě svoje těžké zbraně. Přesto byla úspěšně provedená evakuace zásadní pro další průběh války.

Pláže u Dunkerque se zapsaly do dějin na počátku i konci druhé světové války. Písečné duny v mnoha případech váhu pevností neunesly. Betonové masy se sesunuly na pláž. Foto autor

Pokud by byl britský expediční sbor zničen, ocitlo by se Spojené království ve velmi svízelné situaci. Ztráta tak značné části pozemní armády by mohla hitlerovské Německo pobídnout k urychlení invaze na Britské ostrovy.

Zázrakem byla však nejen operace Dynamo, ale i fakt, že se německý pozemní útok na Dunkerque v kritické a rozhodující fázi na několik dnů zastavil.

Rozkaz Adolfa Hitlera?

Záhada „zamrznutí“ německého útoku u Dunkerque je intenzivně zkoumána již od skončení druhé světové války. Historikové a badatelé se dělí na dvě skupiny. První ukazuje na vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera, z jehož rozkazu se měl útok na Dunkerque zastavit. Důvodem prý byla Hitlerova snaha uzavřít s Anglií separátní mír.

Co „zastavilo“ německé tanky před Dunkerque? Foto autor

Dodejme, že vztahy německých pohlavárů ke Spojenému království byly komplikované. Vzpomeňme například i na pověstný let Hitlerova zástupce Rudolfa Hesse do Skotska v roce 1941. Jiná skupina historiků se zase kloní k názoru, že za odložením útoku na Dunkerque sice stojí Hitler, ale jeho důvody byly ryze praktické.

Zbytek lodního vraku z druhé světové války. Foto autor

Mohlo jít o obavu z prodlužování zásobovacích tras či snahu ušetřit dalších ztrát tankové divize. Adolf Hitler se také mohl mylně domnívat, že ke zničení britského expedičního sboru na úzkém pruhu mořského pobřeží budou stačit letecké útoky.

Opatrnost polních velitelů

Objevují se rovněž teorie, že za odložením či zásadním zpomalením útoku na Dunkerque lze spatřovat rozkazy některých opatrných německých velitelů, kterým pohled na strategické mapy hloubil pomyslné vrásky na jejich árijských čelech.

Skupina jezdců míjí na pláži mezi Zuydcoote a Dunkerque zbytky vraku lodi z druhé světové války. Foto autor

Konkrétně jsou zmiňována jména generálů von Klugeho a von Rundstedta. Usoudili, že z vojenského hlediska bude lepší útok zpomalit, síly přeskupit a doplnit. Nechtěně tak dali Britům dárkem těch několik dní, které byly rozhodujícími pro zdar operace Dynamo.

Lodní vrak, pozůstatek operace Dynamo, západně od Zuydcoote v době odlivu. Foto autor

Celkem bylo úspěšně evakuováno 338 000 britských a francouzských vojáků. Předpokladem jejich záchrany bylo i ono  záhadné a obtížně vysvětlitelné intermezzo v ofenzivním charakteru války na dohled od Dunkerque, který jinak německá armáda vždy upřednostňovala.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.7.2022 224
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.8tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]