V poslední době se v pralesích Jižní Ameriky množí zprávy o napadení dobytka i lidí upíry obecnými. Tihle netopýři ale mají být mnohem větší než obvykle. Jde jen o výmysly, nebo tam útočí skuteční krvelační obři?
Neprostupné amazonské pralesy, které zaplňují rozsáhlou oblast Jižní Ameriky, skýtají spoustu šancí pro kryptozoology. Někteří tvorové popisovaní místními indiánskými kmeny se totiž nepodobají ničemu, co je dnešní vědě známo.
Na území Peru, Brazílie, Argentiny a čas od času i jiných států jihoamerického kontinentu se údajně vyskytují upíři gigantických rozměrů. Rozpětí křídel těchto netopýrů se má pohybovat okolo dvou metrů!
SKUTEČNÍ UPÍŘI
Ve světě je známo několik stovek druhů netopýrů, z nichž se pouze tři živí krví a jen jediný si pochutnává na krvi větších zvířat. Nazývá se upír obecný a jeho domovinou je Jižní a Střední Amerika.
Jde však o poměrně drobné tvorečky, jejichž průměrné rozpětí křídel nedosahuje ani 20 centimetrů. Největší upír, který kdy prokazatelně žil, je pak upír Drákulův, známý spíše pod latinským označením Desmodus draculae.
Jeho kosterní pozůstatky byly nalezeny u brazilského města Boa Vista. Uvádí se, že tento již vyhynulý druh měl rozpětí křídel kolem 60 centimetrů.
Neznámému monstru tak spíše odpovídá kaloň malajský s rozpětím křídel až 170 centimetrů, jenže žije v jihovýchodní Asii a navíc jde o býložravce. S čím se to vlastně jihoameričtí domorodci setkávají?
DVOUMETROVÉ MONSTRUM
Upíři obecní mají neuvěřitelně ostré špičáky, které umožňují nepozorovaně proříznout kůži spící oběti, aniž by ji probudili.
Sami krev aktivně nesají, ale pouze olizují tu, co vytéká z rány. Před několika lety se prý odvážnější velký upír objevuje v argentinské provincii Jupua, kde páchá škody na místních rančích a zabíjí velké množství drůbeže.
O něco později se s ním zřejmě setkává také mezkař Meliton Juarez. „Upír prý vypadal úplně děsivě a musel ho zahnat několika ranami biče.
Juarez je přesvědčen, že ten zvláštní netopýr chtěl usednout na jeho mezka a sát mu krev,“ líčí český spisovatel Vojtěch Alberto Sláma (*1968). Očití svědkové odhadují hmotnost tvora na nejméně šest kilogramů.
To by ale podle Slámy odpovídalo alespoň dvoumetrovému rozpětí křídel. Takových rozměrů žádní známí létající savci nedosahují. Lze zřídkavým zprávám přicházejícím z deštných pralesů věřit?
Autor článku: Eva Soukupová