Panující roční období přeje zejména tajemným kruhům v obilí. Záhadné kruhy v krajině se však objevují i v zimě. Co je způsobuje a kde se mohou objevit?
Dokonalé kružnice se nedávno objevily na zamrzlé hladině slovinského jezera Bled. Okamžitě byly hledány analogie mezi Bledem a ruským jezerem Bajkal, kde jsou tajemné kruhy v ledu předmětem usilovného bádání.
Co se týká Bajkalu, jsou zde ledové kruhy vysvětlovány i teorií emisí metanu z jezerního dna. Uvolněný plyn před sebou tlačí teplou vodu, která začíná rotovat a modeluje v ledu dokonalé kružnice.
Vířivé proudy
Jezero Bled je ovšem v porovnání s Bajkalem velmi malé, navíc se jedná o turisticky značně exponovanou oblast, kde by výrony metanu jistě neušly pozornosti. Lepší teorii pro vysvětlení záhadných kruhů na zamrzlé hladině bledského jezera nabízí vířivé proudy.
Těm pomáhá například nějaký přítok do jezera, což by u Bledu mohl splňovat tamní malý potok. Otázkou ale zůstává, proč nebyly tajemné ledové kruhy na Bledu pozorovány i v minulosti.
Pilní šamani
V případě bledského jezera byly kruhy pozorovány na zamrzlé jezerní hladině jako součást souvislé ledové plochy. V jiných případech však ledové kruhy vzniknou samostatně jako obří kruhové kry obklopené volnou vodou.
To byl případ v roce 2019, kdy se ledový kruh o průměru přes devadesát metrů objevil v řece ve státě Maine v USA.
Tyto úkazy jsou dobře pozorovatelné z výšky. Dodejme, že obří kruhy ztenčeného ledu na hladině zamrzlého Bajkalu byly pozorovatelné i z vesmíru. Tento fakt dal vzniknout teoriím, že bajkalské ledové kruhy mohou být mimozemského původu.
V podezření byli i pilní místní šamani, kteří se tak prý snažili signalizovat „cosi komusi“ nahoře.