Skip to content

Obraz nalezený na střední Moravě ukazuje UFO nad hlavou Panny Marie!

Obraz s výjevem madony s dítětem není u nás nic neobvyklého. Na střední Moravě se však nedávno objevil pozoruhodný obraz s tímto námětem. Mimořádně zajímavým se stal ve chvíli, kdy jsme na něm spatřili záhadný objekt, skrývající se nad hlavou Panny Marie.

Jde o létající talíř?

Čas od času se podaří na některém uměleckém díle odhalit něco, co by tam podle všeho vůbec být nemělo. Takový výjev pak bývá předmětem mnoha hypotéz a spekulací. Na Přerovsku se nyní objevil náboženský obraz, který zachycuje jakýsi neidentifikovaný létající objekt ve tvaru disku.

Čtenářka našeho časopisu, paní Jindra, našla obraz v kůlně. Udivil ji především zmíněný předmět nad hlavami dvou ústředních postav, a tak se na nás obrátila.

Rám milostného obrazu částečně překrývající astronomický výjev dokládá jeho pozdější původ

UNIKÁTNÍ OBJEV V KŮLNĚ

Domlouváme s paní Jindrou schůzku v malé vesničce, kde bydlí, kousek od Přerova. Čtenářka vypráví: „V nedalekých Přestavlkách je barokní zámek s kaplí. A v jedné vesnické kůlně tam byly shromážděny různé věci, vyhozené ze zámku.

Mohla jsem si tam vzít, co se mi líbilo. Vybrala jsem si tedy pár obrazů, relikviáře, kříže a také tento dvojitý obraz, který byl ve velmi špatném stavu….“ Menší obraz je zástupcem tzv. milostných obrazů, které vyjadřují lásku a úctu k Panně Marii.

Podkladový, větší obraz je relativně běžným výjevem astronomické události. Avšak zajímavější je kombinace obou těchto obrazů, a především celkový význam díla celého.

JEDNÁ SE O UFO?

Dominantním motivem díla je madona. Panna Maria drží v náruči malého Ježíše Krista, oba jsou oděni v jednoduché, avšak zdobené roucho a jejich hlavy jsou ověnčeny zlatou svatozáří. Zarážející je však jakýsi příkrov nad hlavami Marie a Krista.

Neznámý objekt, evidentně trojrozměrný, vypadá, jako by byl zhotoven z kovu. Patrné je i to, že má vydutý povrch, který odráží denní světlo. To zřejmě souvisí s obrazem podkladovým, který zachycuje jakýsi nebeský úkaz, jenž je zřetelně vidět ve dne i v noci.

Co však má znamenat onen podivný, snad kovový předmět? Je to snad nějaké UFO?

Za jakým cílem směřují poutníci na podkladovém obraze?

NA CESTĚ … ALE ZA ČÍM?

Význam díla se na první pohled zdá být celkem jasný. Čtyři poutníci přicházejí k nám neznámému městu – možná je to Jeruzalém či Betlém, možná jiné město. Ve městě je snad umístěn posvátný obraz Panny Marie, případně je to významné poutní místo spojené s kultem božské rodiny.

Cestu poutníků doprovází jakýsi nebeský úkaz, který je vidět ve dne i v noci.

Zda jde o tzv. Betlémskou hvězdu, těžko říct … Co se týče stáří obrazu, podle stylu a zobrazených reálií se dá usuzovat na 18. století. Výklad díla však může být i zcela jiný. Styl obou obrazů je totiž odlišný, přičemž spodní obraz je nepochybně starší.

Madona velmi připomíná lidové obrazy stejného ražení z 19. století. Nabízí se odůvodněný předpoklad, že obraz s madonou byl domalován až mnohem později. Ovšem proč? Odpovědí by mohl být právě prapodivný objekt skrytý v pozadí.

SPATŘILI PODIVNÝ OBJEKT?

Není možné, že původní obraz zaznamenal neznámé těleso, které viselo na obloze celý den, aniž se pohnulo? Objekt je totiž zachycen přesně na hranici mezi dnem a nocí. Tomu by nasvědčoval i detail pod pravým rohem menšího obrazu, kde je znázorněn měsíc pravidelně obklopený hvězdami, avšak hvězdy nad měsícem jsou překryty rámem milostného obrazu.

Nebo se máme domnívat, že jde o (kovové) oko Boží prozřetelnosti? Spatřili tedy poutníci na své běžné cestě do nějakého přímořského města na obloze podivný, neidentifikovatelný objekt? Důvodů domnívat se, že původní obraz zachycoval něco jiného a později byl přemalován, je více než dost.

Příčina přemalování obrazu zůstává neznámá, stejně jako jeho význam.

JAKÝ JE VÝZNAM OBRAZU?

Milostné obrazy byly nejprve oficiálním, později především lidovým projevem zbožné úcty k Bohorodičce, Panně Marii. Tyto obrazy jsou staré téměř jako křesťanství samo, oblíbené byly v gotice, vrcholu dosáhly za baroka, přežily i josefínské reformy.

V případu záhadného milostného obrazu z Přestavlk ovšem zůstává mnoho nejasností, a proto se touto formou obracíme i na vás, čtenáře. Pokud znáte nějaké jiné řešení, můžete doplnit fakta potřebná k rozluštění záhady popsaného milostného obrazu, budeme rádi, když se o ně podělíte v komentářích!

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Astrofyzik Jiří Svoboda: „Horizont událostí“ české vědy je ještě daleko
21stoleti.cz

Astrofyzik Jiří Svoboda: „Horizont...

Před rokem v dubnu lidstvo poprvé spatřilo...
Pramen Křešice: Za léčivou vodou i obrazem Panny Marie
epochanacestach.cz

Pramen Křešice: Za léčivou...

Neprávem opomíjená...
Milostný skandál vyřešila útěkem?
nasehvezdy.cz

Milostný skandál vyřešila...

Bohatý milostný život má...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Mauritánská železnice: Extrémní jízda napříč Saharou
epochalnisvet.cz

Mauritánská železnice: Extrémní...

Mauritánie v Africe se pyšní velkým bohatstvím v podobě...
Jedineční a reální: Čím se tito lidé odlišují?
epochaplus.cz

Jedineční a reální: Čím se...

Dalo by se říci, že všichni lidé na světě...
Co si psal do deníčku strůjce holocaustu Heinrich Himmler?
epochalnisvet.cz

Co si psal do deníčku...

Nenápadný úřednický vzhled druhého...
Katakomby Klatovy: Historie v tajemném balení
epochanacestach.cz

Katakomby Klatovy: Historie v...

Zahoďte ostych a...
Patek Philippe představuje nový věčný kalendář
iluxus.cz

Patek Philippe představuje nový...

Manufaktura Patek Philippe je známá širokou nabídkou...
3 věci, které dali nacisté světu
epochaplus.cz

3 věci, které dali nacisté...

Během každého vojenského konfliktu pracují...
Krása i funkčnost koupelnových baterií
rezidenceonline.cz

Krása i funkčnost...

Pohledově atraktivní,...
Střevní mikroflóra překvapuje
21stoleti.cz

Střevní mikroflóra překvapuje

V lidském trávicím traktu byl identifikován...