Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

John Edward Mack: Harwardský psychiatr hájící UFO!

Jde dohromady být psychologem na americké Harvardské univerzitě, získat Pulitzerovu cenu za literaturu a zároveň propagovat takzvané únosy do UFO, v tomto případě do létajících strojů údajných mimozemšťanů?

EnigmaPlus vás provede úspěchy, zvláštnostmi a podivně náhlou smrtí jedné z nejzajímavějších osobností záhadologie!

Svléknout se na náměstí docela do naha, to by mohla být jedna z bizarních forem psychologické terapie, která se vždy snažila přimět člověka „jít s kůží na trh“. Americký psychiatr JOHN EDWARD MACK něco takového skutečně provedl.

Nebál se zostudit sám sebe jakožto váženého profesora psychiatrie na možná vůbec nejprestižnější univerzitě světa a zastat se osob považovaných za naprosté blázny – pro jejich tvrzení, že byli uneseni údajnými mimozemšťany.

Proč to udělal a co si o tom všem myslel?

MACKA ZAJÍMAJÍ TEMNÉ POCITY

„Zájem o poznání sebe sama vzešel z mého vlastního trápení (…) Byly to zvláště ty temné pocity, kterým jsem nerozuměl a o kterých nikdo nikdy nemluvil,“ vysvětluje Mack svou motivaci studovat lidskou psychiku.

Vystuduje na Harvardské lékařské škole v americkém Cambridge ve státě Massachusetts (1955; později je zde šéfem kliniky). Zkoumá hlavně sny, noční můry nebo sebevraždy „náctiletých“.

CO STOJÍ ZA FENOMÉNEM ÚNOSŮ?

V tématu možných únosů lidí do UFO je Mack původně skeptikem. Domnívá se, že u údajně unesených prokáže psychickou poruchu. „Pamatuji se, jak jsme se jednou na to téma bavili s CARLEM SAGANEM (slavný americký astronom, 1934 – 1996 – pozn.

red.), říkal, že za tím nic není,“ vzpomíná Mack. „Tou dobou se Carl zdál být autoritou ve věcech mimozemského života, tak jsem prostě tuto odpověď přijal. Dovedete si představit, jak jsem byl o nějakých 15 let později překvapen, když se ukázalo, že se Carl zmýlil a že na tom něco je.

Ve skutečnosti je na tom hodně.“ Výzkumu údajných únosů do UFO se Mack věnuje od roku 1989, kdy se pustí do studia 200 mužů a žen, kteří tvrdí, že zažívají opakovaná setkání s mimozemšťany. Mack je šokován a nabývá přesvědčení o reálnosti těchto setkání, ať za nimi stojí co chce.

Mack získává nejvyšší ocenění od svých ufologických kolegů. Na snímku s průkopníkem terapie obětí tzv. únosů do UFO Buddem Hopkinsem

PSYCHIATR, NEBO ŠÍLENEC?

Jako psychiatr tvrdí, že chování údajných obětí těchto únosů je „něčím, co se může dít jedině v případě, že se jim stalo něco skutečného a nikoli domnělého. Sny takto nefungují…“„Pokud by realita tak, jak ji známe, nebyla s to tyto zkušenosti seriózně zvážit, pak bychom potřebovali změnu v našem vnímání reality.

“ Navíc připomíná, že „u některých případů se objevuje zkušenost s vložením implantátů. Několik takových implantátů bylo vyjmuto a procházejí nyní analýzami.“ Přesto Mack netrvá na fyzické realitě bytostí nazývaných mimozemšťany a poukazuje na podobnost s mystickými a prorockými zkušenostmi některých jedinců z různých etap lidské historie.

Nezávislá svědectví však považuje za další důkaz. Vzpomíná na případ z New Yorku 1991, kdy svědkové potvrdili výpověď z hypnózy. „V tomto případě žena prošla oknem svého bytu na Lower East Side,“ vypráví. „Od té doby se přihlásila řada svědků, kteří se nacházeli mimo budovu. Viděli UFO a viděli zmíněnou ženu s malými bytostmi, jak do UFO vplouvají a jak UFO odlétá k East River …“ Kritiky ale jeho důkazy nezajímají a tvrdí, že uvěřil bludu.

Je prý neschopný dát jiná vysvětlení a podlehl kultu, který údajně kolem něj vzniká po vydání jeho knihy.

SKANDÁL NA HARVARDU

Roku 1990 je publikována Mackova kniha Únosy: Lidská setkání s mimozemšťany (u nás vyšlo pod titulem UFO – Únosy lidí). Ta vystřelí na vrchol seznamu nejprodávanějších knih a Mack se objeví v radiu a v televizi.

Harvardská univerzita se v tu chvíli rozhodne, že čeho je moc, toho je moc. Mack dostane obsílku s oznámením, že jeho práce bude přezkoumána. Je to poprvé v historii Harvardu, co je místní profesor předmětem takového vyšetřování.

Mack se rozhodne bojovat a najme si právníka jménem RODERICK MACLEISH. „Bylo otřesné, že John musel tímhle projít,“říká dnes MacLeish.

SOUD O MIMOZEMŠŤANY SE NEKONÁ…

„Učinili jsme jasno, že jestli se tu rozjede plnohodnotný soud, pak to bude velmi veřejné líčení a zavoláme všechny, kteří s Johnem pracovali,“ vypráví MacLeish. „Všechny, kteří nemají nic než chválu za jeho mimořádnou práci a oddanost svým pacientům.

A nemyslím si, že to je něco, co měl Harvard v nejmenším na mysli.“ Následuje 14 měsíců stresujících a hořkých vyjednávání. „Zkusili mě kritizovat a umlčet…“ tvrdí Mack. Říkali, že pacienty „pravděpodobně utvrzuji v deformaci nebo v klamu (…) a ubližuji jim“. Vyšetřování se dostane na přední stránky novin. Harvard nakonec vydá prohlášení, podle kterého je potvrzena Mackova akademická svoboda studovat, co si sám přeje. Mack podle něj „zůstává na Harvardské lékařské fakultě jako člen v dobrém postavení.

“ Dostal někdo strach, že by se spolu s bezúhonným Mackem dostal k soudu i samotný fenomén únosů? Pokud by byl Mackův výzkum dostatečně podložený, mohl by se fenomén únosů takovým soudem vyšvihnout z oblasti bulvárních plátků do seriózní veřejné diskuze!

DO PŘÍPADU ZASAHUJE I ROD ROCKEFELLERŮ

Zásluhu na Mackově vítězství má ale i známý americký miliardář LAURENCE ROCKEFELLER(1910 – 2004), který zaplatí Mackovi také špičkového právníka z Harvardu – DANIELA SHEEHANA. Ten má zkušenosti v takových soudních sporech, jako je známá aféra Watergate z roku 1972, kdy je odhaleno spiknutí tehdejšího prezidenta USA RICHARDA NIXONA (1913 – 1994).

Sheehan otevřeně prohlásí, že mnoho lidí není připraveno na existenci kontaktů s mimozemšťany. Rockefeller následně sponzoruje vznik Institutu Johna Macka a utratí za něj jeden milion dolarů. O Mackovi a zkušenostech jeho pacientů natočí filmová producentka a režisérka LAUREL CHITEN dokument Touched (Dotčení), který má roku 2003 premiéru.

NEČEKANÁ SMRT – JEN NEŠŤASTNÁ NÁHODA?

Nečekaně pak přijde smrt. Je pondělí 27. září 2004, 23.25. Profesor Mack je na návštěvě v Londýně. Vystoupí z metra a přechází ulici Totteridge Lane poblíž křižovatky s Longland Drive, když do něj vrazí stříbrný automobil Peugeot 306.

Okamžitě zareagují dva chodci a vzápětí i hasič, který je opodál. Řidič je zatčen a dozná vinu za „neopatrné řízení pod vlivem alkoholu“. Mack ztrácí vědomí a o chvíli později je v nemocnici prohlášen za mrtvého.

Byla jeho smrt na ulici nešťastnou náhodou, nebo měl na ní někdo zájem?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

První vodíkový vrtulník dostává obrysy
iluxus.cz

První vodíkový vrtulník...

Za duchovního otce letectví je právem...
Suché ponoření: Francouzi zkoumají vliv vesmíru na ženské tělo
21stoleti.cz

Suché ponoření: Francouzi...

Ruku v ruce s vývojem vesmírných technologií...
Pomluva všechno zničila
skutecnepribehy.cz

Pomluva všechno zničila

Nechápu, jak mohou být lidé...
Než prozřela, léta si lhala do kapsy
nasehvezdy.cz

Než prozřela, léta si lhala...

Traumatické dětství,...
LEPŠÍ.TV? Televize pro opravdové gurmány!
tisicereceptu.cz

LEPŠÍ.TV? Televize pro...

Recepty i televizní hvězdy na jednom talíři! Jako by se...
Lidé s epilepsií přestávají kvůli nemoci sportovat: Ale zbytečně
epochaplus.cz

Lidé s epilepsií přestávají...

Máte epilepsii, raději nesportujte, je to nebezpečné...
Raz, dva, tři, čtyři… The Wave!
rezidenceonline.cz

Raz, dva, tři, čtyři…...

Při pohledu z ulice Mornigside ve Venice,...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Lupénka se vyléčit nedá, ale…
panidomu.cz

Lupénka se vyléčit nedá, ale…

Pokud máte s touto nepříjemnou nemocí...
Věří i nadále svému novému partnerovi?
nasehvezdy.cz

Věří i nadále svému novému...

Ačkoli se zdá, že někdejší...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Proč komunisté přejmenovali město Zlín na Gottwaldov?
epochaplus.cz

Proč komunisté přejmenovali...

Zatímco v Sovětském svazu se v době...