Starověkou Frygii najdeme na historických mapách na území Malé Asie. V současnosti jde o území Turecké republiky.
Původní domovinou Frygů však byla Evropa, zejména oblasti jižního Balkánu, odkud se přibližně ve dvanáctém století před naším letopočtem začínají přesouvat do Malé Asie. Existují však teorie, že Frygové byly takříkajíc za našimi humny. Kde?
Frygové měli patřit mezi takzvané „mořské národy“, jejichž tažení do Egypta doslova otřáslo starověkým světem a způsobilo i vyvrácení mocné Chetitské říše.
Záhadné kamenné křeslo
Na podkladě některých archeologických nálezů byla ovšem formulována teorie, že Frygové sídlili i ve středoevropském geografickém prostoru a byli součástí lužické kultury, která se rozvíjela též na území Čech a Slovenska.
O jaké archeologické, nebo i jiné artefakty-objekty lze takovou teorii opřít? Velmi zajímavou je v tomto případě diskuze, která se týká záhadného kamenného dvojkřesla v krajině nedaleko slovenského hradu Lietava.
Křeslo bylo údajně zhotoveno italskými kameníky v roce 1788 jako vedlejší „umělecký“ produkt při těžbě kamene na stavbu mostu přes řeku Váh.
Oltář slunečního kultu?
Dr. Vojtěch Bukovinský (1916-1989), původním povoláním právník, zálibou však i nadšený amatérský speleolog a archeolog, vyslovil domněnku, že toto kamenné dvojkřeslo má souvislost s praktikováním starověkého kultu slunce.
Odkazoval přitom na podobný oltář ve tvaru křesla z lokality takzvaného Midasova města v Turecku. Pokud by se ukázala být tato teorie jako správná, znamenalo by to, že se domov Frygů nacházel mnohem severněji, než se původně soudilo.
Záhadu by pomohly objasnit další archeologické nálezy. Pak by bylo jasno, zda v kamenném dvojkřesle u hradu Lietava odpočívali utahaní italští kameníci, nebo nějaký velelekněz Frygů při neznámém náboženském rituálu.