reklama
5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Záhady historie
Záhada neúspěchů atentátů na Hitlera: Některé náhody při nich jsou až neuvěřitelné
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 26.5.2020
4.1tis
Adolf Hitler byl známý svými démonickými projevy. Byl oblíbencem temných sil, díky čemuž dlouho unikal smrti? Foto: Wikimedia Commons
165
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Během těch několika málo let, kdy je Adolf Hitler veřejně činnou osobou, si dokáže nadělat miliony nepřátel. Celé národy si přejí jeho smrt, k činům se však odváží jen několik málo statečných. Proč jsou ale jejich činy tak málo známé?

Většina lidí ví jen o jednom atentátu a tím je operace Valkýra. Hitler měl však nepřirozenou cestou přijít o život nejméně 42x!

Adolf Hitler byl známý svými démonickými projevy. Byl oblíbencem temných sil, díky čemuž dlouho unikal smrti? Foto: Wikimedia Commons Hitler byl často vystaven masovým davům, snadno se tak mohl stát cílem atentátu. Foto: Wikimedia Commons Jako kdyby Hitlera chránila vyšší moc, mnohokrát smrti unikl jen o vlásek. Foto: Wikimedia Commons V bezpečí nebyl Hitler ani při jednáních se svým vojenským štábem. Foto: Wikimedia Commons
Hitler byl často vystaven masovým davům, snadno se tak mohl stát cílem atentátu. Foto: Wikimedia Commons

Žádný z pokusů sprovodit krutovládce ze světa se ale nesetkal s úspěchem, některé pokusy byly dokonce zastaveny ještě v zárodku. Ne snad proto, že by byly odhaleny, ale často to bylo vinou podivných okolností, které se náhle v osudovou chvíli vyskytly.

Adolf Hitler (1889–1945) vzbuzuje do dnešních dní velké vášně. Přesto, že je považován za jednoho z nejhorších a nejfanatičtějších vrahů historie lidstva, je pro mnoho lidí také záhadnou a tajemnou osobností.

Skrývá se za jeho úspěchy spolupráce s „temnotou“, nebo je to jednoduše prachsprostý šílenec, kterému se z neznámého důvodu dostalo abnormální dávky štěstí? Proč jej žádný vražedný plán nedokázal zastavit?

Jako kdyby Hitlera chránila vyšší moc, mnohokrát smrti unikl jen o vlásek. Foto: Wikimedia Commons

PROČ BYLO TOLIK NEÚSPĚCHŮ?

Co zabránilo tolika odhodlaným atentátníkům stát se „tím, kdo zabil Hitlera?“ Jejich příběhy jsou přitom neuvěřitelné. Roku 1937 se jeden z bývalých členů SS pokusí zabít Adolfa Hitlera v Berlíně pomocí výbušniny.

Na připravenou řečnickou tribunu umístí nálož, kterou chce ve vhodnou chvíli odpálit. Nikdy však svůj plán neuskuteční – náhle jej totiž stihnou obrovské střevní potíže a musí na toaletu, kde je omylem zamčen až do konce Hitlerova projevu a jeho odchodu.

Snahu o zneškodnění Adolfa Hitlera má i Československo. Skupina Stoßtrupp Reichskanzlei údajně od září 1938 čeká v bytě poblíž říšského kancléřství na okamžik, kdy bude vydán rozkaz k okupaci naší země – jasné potvrzení výbojnosti Německa.

V tom okamžiku je připravena se za každou cenu prostřílet k Hitlerovi a ukončit jeho uzurpátorství. Benešova kapitulace ale údajně tento záměr zmaří a skupina se krátce nato rozpadne. K mimořádnému činu se odhodlá i Erich Kordt (1903–1969), německý diplomat a člen tajného odboje.

Je rozhodnut se 11. listopadu 1933 na schůzce v říšském kancléřství s Hitlerem odpálit. Chce nacistickou bestii zastavit i za cenu vlastního života. Není mu však včas dodána objednaná výbušnina. Není právě zde na místě položit si prostou otázku, kolik podivných náhod potřebujeme, abychom události začali nazývat osudem?

V bezpečí nebyl Hitler ani při jednáních se svým vojenským štábem. Foto: Wikimedia Commons

HITLER PROROKEM?

Zní všechny tyto příhody neuvěřitelně? I další plány na ukončení Hitlerovy krutovlády mají podobný konec. Vůdce má být zabit při přehlídce nových uniforem, ta se však nakonec nekoná, protože jejich dodávka je překažena nehodou vlaku, který je veze.

Smrt na budovatele Třetí říše čeká i na vítězné přehlídce u příležitosti porážky Francie v roce 1940. I tady jí však uniká, když z neznámého důvodu na poslední chvíli ruší svou účast na akci. Tušil, že je to past?

Plukovník Henning von Tresckow (1901–1944), který se později podílí na slavné operaci Valkýra, vpašuje do Hitlerova letadla dvě malé bomby. Ty však nikdy nevybuchnou. Naprosto nový časový spínač totiž během letu vypoví službu.

Opravdu můžeme zodpovědně a bez jakýchkoli pochybností tvrdit, že to vše je jen velká hromada náhod? Na každého ale jednou dojde. Adolf Hitler 30. dubna 1945, v den svých narozenin, spáchá kvůli porážce Německa sebevraždu.

I přesto, že svůj boj prohrál, naplnilo se jeho proroctví o tom, že nikdy nezemře cizí rukou, jak sám kdysi prohlásil!

Jitka Krulcová

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.1tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 729
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.8tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]