reklama
26. června 2016: V penzionu v obci Nedamov se poprvé projevuje zdejší poltergeist.
Domů     Záhady historie
Záhada obří vázy v Peru
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 25.8.2021
4.5tis
407
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Archeologové jsou připraveni na řadu zajímavých nálezů. Přesto některé mohou vzbudit nemalý zájem. Tak je tomu například při nálezu v peruánských Andách. Na rozlehlém území tu jsou pyramidy a různé stavby z obrovských kamenů.

Nalezeny zde byly různé umělecké předměty, například vzácné textilie, keramické výrobky, ale i mumie.

Krajina na poloostrově. FOTO: Ljuba brank / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Paracas. FOTO: J. Patrick Fischer / Creative Commons / CC BY 2.5 Pohled na město Pisco. FOTO: J.Patrick Fischer / Creative Commons / CC BY 2.5 Fotografie obří vázy. Foto: Creative Commons / Neznámý autor / Public domain

ZDEJŠÍ REGIONY

Zdejší regiony jsou v řadě případů předmětem různých teorií zahrnujících možnost života starých vyspělých civilizací, či dokonce starověkých kosmonautů.

Nálezy protáhlých lebek starých obyvatel přiváděly některé vědce k domněnce, že jde o zcela nový druh v lidském vývoji. Ale genetické studie ukázaly mnoho abnormalit, což vede k oné možnosti jejich mimozemského původu.

Kultura označovaná jako Paracas (přibližně v rozmezí let 1300 př. n. l. až 200 n. l.), byla nazvána podle svého naleziště na poloostrově Paracas, jižně od peruánské metropole Limy.

Tato kultura se vyznačovala kromě uměleckých předmětů také vyspělými technologiemi ve vodohospodářství pro zavlažování oblastí, ale i úžasnými textiliemi v nádherných barvách. Rovněž vynikala keramickým řemeslem. A právě nález obří vázy nás o tom přesvědčuje.

Obrovitou keramickou vázu objevili archeologové v oblasti Pisco Valley. Její rozměry jsou úctyhodné. V průměru měří 2 metry a je vysoká 2,8 metru. Její stěny mají tloušťku 5 centimetrů. Pracovníci v muzeu v peruánském městě Ica se domnívají, že nádoba sloužila jako nějaké silo, protože uvnitř byly objeveny zbytky fazolí a dalších potravin.

Takže patrně jejím účelem bylo uchovávání čerstvé potravy tak, že váza byla umístěna pod zemí. Odhad jejího stáří je asi 2400 let. Nerozluštěnou záhadou zůstává, kdo tuto nádobu vytvořil? A také, proč byla objevena (alespoň zatím) jen v jednom exempláři.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/66_Paracas_%2823%29.jpg/1280px-66_Paracas_%2823%29.jpg
Krajina na poloostrově. FOTO: Ljuba brank / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PROBLÉMY S KULTUROU PARACAS

Ono s tou starou kulturou v Peru je potíží více. I když byly objeveny honosné hrobky tehdejších hodnostářů, žádné zápisy se nenašly. Jako by šlo o kulturu bez vlastního písma.

Mezi zajímavé památky patří zmíněné paracaské několikametrové tkaniny. Ty sloužily k zabalení mumií nebožtíků. Výroba látek tkaním a barvením trvala zřejmě několik let. Na barvení byly používány stovky odstínů.

Ovšem je téměř jisté, že se o životě této civilizace asi již více nedozvíme. Bez písemných záznamů pro další generace si tehdejší lidé vzali svoji historii a události života s sebou do svých hrobek.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
od Pavel Polcar 26.6.2022 99
V Americe byl jeden čas populární příběh o dvojčatech Charliem a Mikeovi. Charlie byl údajně psychicky narušený a mnoho času trávil v psychiatrické léčebně. Pokaždé, když byl odveden, byl jeho bratr Mike velice smutný. „Nesnáším, když můj bratr Charlie musí být pryč,“ často vykřikoval. Nudil se Rodiče se Mikeovi snažili vysvětlit, jak moc je Charlie […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 170
Pilotka Amelia Earhartová zmizela při pokusu obletět svět se svým navigátorem Fredem Noonanem v roce 1937. Dvojice rádiem oznámila, že jim došlo palivo a zmizela beze stopy. Ačkoli mnozí věří, že zahynuli po pádu do oceánu, jiní se domnívají, že byli zajati Japonci. Neověřená teorie Jednou z nejvěrohodnějších teorií je, že Earhart a Noonan havarovali […]
od Mirek Brát 24.6.2022 98
Zvykli jsme si, že vše dokážeme vyjádřit slovy. Přesto však z lidské komunikace nemizí ani gesta a různé rituály. Pátrání po záhadách jejich původu je zároveň i cestou do vzdálené minulosti. Proč si podáváme při pozdravu ruce, proč vojáci zdraví svým specifickým způsobem? Na vaše otázky máme konkrétní odpovědi… Mezi starobylá gesta můžeme považovat například […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 2.5tis
Pokud patříte mezi milovníky strašidelných filmů, možná znáte příběhy o Bell Witch. Věděli jste ale, že filmy An American Haunting a The Blair Witch Project jsou oba založeny na skutečném příběhu? Počátkem 19. století se muž jménem John Bell přestěhoval se svou rodinou do oblasti v Tennessee zvané Red River, která je nyní známá jako […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.4tis
V minulosti lidé věřili, že za vše zlé na zemi může otevření bájné Pandořiny skříňky, kterou dívka dostala darem od bohů. Poněkud danajský dar, že? Pandóra, což znamená Všemi dary obdarovaná, byla dívka uplácaná z hlíny, kterou na Zemi vyslal Zeus a ostatní bohové jako odpověď lidem, kteří je přestali mít v úctě. Dar za […]