29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Záhady historie
Záhada obří vázy v Peru
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 25.8.2021
4.5tis
407
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Archeologové jsou připraveni na řadu zajímavých nálezů. Přesto některé mohou vzbudit nemalý zájem. Tak je tomu například při nálezu v peruánských Andách. Na rozlehlém území tu jsou pyramidy a různé stavby z obrovských kamenů.

Nalezeny zde byly různé umělecké předměty, například vzácné textilie, keramické výrobky, ale i mumie.

Krajina na poloostrově. FOTO: Ljuba brank / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Paracas. FOTO: J. Patrick Fischer / Creative Commons / CC BY 2.5 Pohled na město Pisco. FOTO: J.Patrick Fischer / Creative Commons / CC BY 2.5 Fotografie obří vázy. Foto: Creative Commons / Neznámý autor / Public domain

ZDEJŠÍ REGIONY

Zdejší regiony jsou v řadě případů předmětem různých teorií zahrnujících možnost života starých vyspělých civilizací, či dokonce starověkých kosmonautů.

Nálezy protáhlých lebek starých obyvatel přiváděly některé vědce k domněnce, že jde o zcela nový druh v lidském vývoji. Ale genetické studie ukázaly mnoho abnormalit, což vede k oné možnosti jejich mimozemského původu.

Kultura označovaná jako Paracas (přibližně v rozmezí let 1300 př. n. l. až 200 n. l.), byla nazvána podle svého naleziště na poloostrově Paracas, jižně od peruánské metropole Limy.

Tato kultura se vyznačovala kromě uměleckých předmětů také vyspělými technologiemi ve vodohospodářství pro zavlažování oblastí, ale i úžasnými textiliemi v nádherných barvách. Rovněž vynikala keramickým řemeslem. A právě nález obří vázy nás o tom přesvědčuje.

Obrovitou keramickou vázu objevili archeologové v oblasti Pisco Valley. Její rozměry jsou úctyhodné. V průměru měří 2 metry a je vysoká 2,8 metru. Její stěny mají tloušťku 5 centimetrů. Pracovníci v muzeu v peruánském městě Ica se domnívají, že nádoba sloužila jako nějaké silo, protože uvnitř byly objeveny zbytky fazolí a dalších potravin.

Takže patrně jejím účelem bylo uchovávání čerstvé potravy tak, že váza byla umístěna pod zemí. Odhad jejího stáří je asi 2400 let. Nerozluštěnou záhadou zůstává, kdo tuto nádobu vytvořil? A také, proč byla objevena (alespoň zatím) jen v jednom exempláři.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/66_Paracas_%2823%29.jpg/1280px-66_Paracas_%2823%29.jpg
Krajina na poloostrově. FOTO: Ljuba brank / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PROBLÉMY S KULTUROU PARACAS

Ono s tou starou kulturou v Peru je potíží více. I když byly objeveny honosné hrobky tehdejších hodnostářů, žádné zápisy se nenašly. Jako by šlo o kulturu bez vlastního písma.

Mezi zajímavé památky patří zmíněné paracaské několikametrové tkaniny. Ty sloužily k zabalení mumií nebožtíků. Výroba látek tkaním a barvením trvala zřejmě několik let. Na barvení byly používány stovky odstínů.

Ovšem je téměř jisté, že se o životě této civilizace asi již více nedozvíme. Bez písemných záznamů pro další generace si tehdejší lidé vzali svoji historii a události života s sebou do svých hrobek.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.2tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.5tis
Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k natolik démonickým postavám naší historie, že když 30. dubna 1945 obletí svět zpráva o jeho sebevraždě, odmítá jí řada lidí uvěřit. Mohl Hitler svoji smrt skutečně jen předstírat? A kam by se dle konspiračních teorií vypařil? Dva týdny po smrti Adolfa Hitlera (1889–1945) vyplouvá z německého přístavu několik […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Mirek Brát 26.11.2022 3.1tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.5tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]