22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Záhady historie
Záhada obří vázy v Peru
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 25.8.2021
4.5tis
407
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Archeologové jsou připraveni na řadu zajímavých nálezů. Přesto některé mohou vzbudit nemalý zájem. Tak je tomu například při nálezu v peruánských Andách. Na rozlehlém území tu jsou pyramidy a různé stavby z obrovských kamenů.

Nalezeny zde byly různé umělecké předměty, například vzácné textilie, keramické výrobky, ale i mumie.

Krajina na poloostrově. FOTO: Ljuba brank / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Paracas. FOTO: J. Patrick Fischer / Creative Commons / CC BY 2.5 Pohled na město Pisco. FOTO: J.Patrick Fischer / Creative Commons / CC BY 2.5 Fotografie obří vázy. Foto: Creative Commons / Neznámý autor / Public domain

ZDEJŠÍ REGIONY

Zdejší regiony jsou v řadě případů předmětem různých teorií zahrnujících možnost života starých vyspělých civilizací, či dokonce starověkých kosmonautů.

Nálezy protáhlých lebek starých obyvatel přiváděly některé vědce k domněnce, že jde o zcela nový druh v lidském vývoji. Ale genetické studie ukázaly mnoho abnormalit, což vede k oné možnosti jejich mimozemského původu.

Kultura označovaná jako Paracas (přibližně v rozmezí let 1300 př. n. l. až 200 n. l.), byla nazvána podle svého naleziště na poloostrově Paracas, jižně od peruánské metropole Limy.

Tato kultura se vyznačovala kromě uměleckých předmětů také vyspělými technologiemi ve vodohospodářství pro zavlažování oblastí, ale i úžasnými textiliemi v nádherných barvách. Rovněž vynikala keramickým řemeslem. A právě nález obří vázy nás o tom přesvědčuje.

Obrovitou keramickou vázu objevili archeologové v oblasti Pisco Valley. Její rozměry jsou úctyhodné. V průměru měří 2 metry a je vysoká 2,8 metru. Její stěny mají tloušťku 5 centimetrů. Pracovníci v muzeu v peruánském městě Ica se domnívají, že nádoba sloužila jako nějaké silo, protože uvnitř byly objeveny zbytky fazolí a dalších potravin.

Takže patrně jejím účelem bylo uchovávání čerstvé potravy tak, že váza byla umístěna pod zemí. Odhad jejího stáří je asi 2400 let. Nerozluštěnou záhadou zůstává, kdo tuto nádobu vytvořil? A také, proč byla objevena (alespoň zatím) jen v jednom exempláři.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7a/66_Paracas_%2823%29.jpg/1280px-66_Paracas_%2823%29.jpg
Krajina na poloostrově. FOTO: Ljuba brank / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PROBLÉMY S KULTUROU PARACAS

Ono s tou starou kulturou v Peru je potíží více. I když byly objeveny honosné hrobky tehdejších hodnostářů, žádné zápisy se nenašly. Jako by šlo o kulturu bez vlastního písma.

Mezi zajímavé památky patří zmíněné paracaské několikametrové tkaniny. Ty sloužily k zabalení mumií nebožtíků. Výroba látek tkaním a barvením trvala zřejmě několik let. Na barvení byly používány stovky odstínů.

Ovšem je téměř jisté, že se o životě této civilizace asi již více nedozvíme. Bez písemných záznamů pro další generace si tehdejší lidé vzali svoji historii a události života s sebou do svých hrobek.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.1.2022 484
Asi nejznámějším neobjeveným pokladem, který je údajně ukryt na našem území, je takzvaný štěchovický poklad. Pátrá se po něm už od 50. let minulého století a dosud jej ještě nikdo nenašel.     Poklad mají tvořit bedny plné nacistických cenností a údajně by se měl nacházet někde v oblasti Hradišťska u středočeských Štěchovic. Hlavní část […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.6tis
Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci přesvědčivé důkazy ohledně existence bájné Babylonské věže. Její reálnou existenci by měla prokázat starověká destička datovaná do dobry cca 2600 let před naším letopočtem, která údajně zobrazuje skutečnou podobu věže. S tímto tvrzením nepřišel žádný religionista, ale výzkumník zaměřený na oblast archeologie. Tajemná destička Destička je […]
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 2.1tis
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.6tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 2.7tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]