Každá země má své záhady, mýty a tajemství. Platí to samozřejmě rovněž i o našich severních sousedech. Mnoho známých legend a pověstí najdeme kupříkladu v polském městě Krakově.
Asi nejmagičtější, nejstarší a zároveň legendami opředená část dnešního Krakova je hrad Wawel.
Záhadné tunely do celého světa?
Na hrad Wawel údajně vede tajná chodba až ze Slovenska, konkrétně z tajemné Babí hory. Z té ostatně prý vedou záhadné tunely do celého světa.
Na začátku jednoho z tunelů mělo být objeveno vyobrazení Wawelu, pod kterým je zakreslen obrovský labyrint chodeb a tunelů. Kdo mohl tyto tunely vybudovat?
Náhlá úmrtí
Tajuplný, magický Wawel nám poměrně nedávno navíc odhalil další, doposud zcela nerozluštěnou záhadu, kterou je hrobka Kazimíra IV. Jagellonského (1427-1492). Když byla hrobka tohoto významného panovníka otevřena, několik účastníků náhle zemřelo…
Neznámé bakterie
Polský mikrobiolog Boleslaw Smyk (1923-2000) izoloval a kultivoval mikroorganismy, které byly přítomny v sarkofágu Kazimíra Jagellonského asi 500 let, a kromě plísní objevil i doposud neznámé bakterie a kvasinky…
Ochrana ostatků vyvolených?
Dostaly se nebezpečné patogeny do rakve náhodou, nebo je do ní někdo záměrně vložil? Mohli už tehdejší lidé znát zkázonosné účinky těchto mikroorganismů a používat je snad na ochranu ostatků vyvolených?
Jako polský Tutanchamon…
Podobná série podivných úmrtí je totiž dobře známa též z otevření hrobky egyptského faraona Tutanchamona. Archeologové tehdy objevili hliněnou tabulku s tajemným nápisem: ,,Smrt svými perutěmi ubije toho, kdo naruší klid faraonův“. A pouze několik týdnů po otevření hrobky začali umírat lidé…
Nečekaná smrt
Lord Carnarvon (1866-1923) se při holení řízl do bodnutí od komára, dostal infekci a zemřel na selhání plic. Jeho dva bratři, kteří měli doma artefakty z Tutanchamonovy hrobky, zemřeli během několika let také.
Sir Archibald Douglas Reid (1871-1924), který jako první rentgenoval faraonovu mumii, zemřel na neznámou chorobu.
Smrtící mikroorganismy jako dávná kletba?
Mohly snad plísně a neznámé organismy sehrát svou roli, stejně jako strach z dávné kletby a stres? Možná lze mnohé přičíst i pouhé náhodě, avšak není takových náhod poněkud moc najednou?
A co zcela zřejmá podobnost s náhlými, nevysvětlitelnými úmrtími v případě otevření hrobky jak egyptského faraona Tutanchamona, tak i polského krále Kazimíra IV. Jagellonského?
Však také, pravděpodobně ve snaze předejít panice, polská média o těchto znepokojujících souvislostech téměř neinformovala…