Sakkára je významná egyptská archeologická lokalita. Proslulosti jí přidal i francouzský egyptolog August Mariette (1821-1881), který zde objevil podzemní pohřebiště posvátných býků. Mělo to však háček, těla většiny zvířat byla již v dávné době zničena.
To málo, co se našlo, navíc budilo obavy. Proč?
Ve starověkém Egyptě byl posvátný býk Apis uctíván jako inkarnace boha Ptaha. Pohřebiště býků bylo však již v antice znesvěceno. Navíc, víka prázdných sarkofágů byla zatížena kameny. Z jakého důvodu?
Zničení pohřebiště
Odhaduje se, že pohřebiště býků bylo uzavřeno v římské době, a to po roce 30 před naším letopočtem. Potom se stalo něco nepředstavitelného. Celé místo, které se těšilo hluboké úctě a trvalé ochraně, se stalo dějištěm rozsáhlého rabování a plenění. Nejednalo se však o obvyklou snahu ukrást z hrobek cenné předměty.
Spíše to vypadalo, jako by se lokalitou prohnala běsnící a drancující armáda. Zmizely mumie býků, lokalita byla zásadně poničena. Jediné pozůstatky, které zde byly v 19. století nalezeny, nabývaly podoby podivného mixu rozsekaných kostí. Jaký byl důvod k takovému šokujícímu znesvěcení pohřebiště?
Bizarní kříženci
Zajímavou teorii proslovil již před lety známý badatel Erich von Däniken. Podle něho nebyli v podzemí pohřbeni pouze posvátní býci, ale i bizarní kříženci. „Nebyla to svatyně, nýbrž vězení pro zvířecí obludy, které se nesměly nikdy znovuzrodit.
Už nikdy neměly tyhle kreatury šířit strach a hrůzu mezi lidmi,“ píše se v jeho knize Vesmírné lety ve starověku.
Švýcarský spisovatel a záhadolog používá vypleněné pohřebiště posvátných býků jako argument, že v dávné minulosti ovlivňovala dění na naší planetě neznámá mimozemská civilizace. Jakým způsobem?
Bohové-mimozemšťané
Podivné zvířecí kreatury pohřbené v Sakkáře měly být propojené s těmito bohy-mimozemšťany. Nálezy rozsekaných kostí pak mohou mít souvislost s časovým obdobím, kdy neznámá mimozemská civilizace ukončila misi na naší planetě.
Teprve pak se lidé odhodlali dát průchod svému hněvu a obavám z těchto zvířecích oblud. Bylo tomu skutečně tak? Je Sakkára důkazem pro archeoastronautické teorie?