Co je to Oko Sahary? Jde o přírodní útvar uprostřed nekonečných písečných ploch v Mauritánii. Patří k místům, které zatím spatřila jen hrstka lidí.
Nejde o to, že by bylo extrémně nedostupné, ale že pozemní cestovatelé, i když se do těchto míst dostanou, nemají o nějakém „oku“ ani ponětí. Protože tento útvar se pozemním cestovatelům jeví jen jako rozsáhlé pláně zvětralé horniny.
Poprvé bylo ono Oko spatřeno astronauty z oběžné dráhy. Teprve z patřičného nadhledu se objeví kruhové uspořádání hornin. Jde o obrovský vnější kruh o průměru cca 50 kilometrů s několika dalšími vnitřními soustřednými kružnicemi.
Také z patřičné výšky je vidět barevné rozdíly. Jednotvárná plocha pouště náhle v tomto místě odráží jasnou modř, takže útvar skutečně připomíná obří oko.
Z ještě větší výšky se k dokreslení oka zapojuje také okolní krajina, která nad ním dotváří svým tvarem jakési víčko.
Cestu k Oku Sahary znali jen místní obyvatelé. Nebylo tam pro ně nic zajímavého a tak tam dosud nevede žádná silnice. Teprve po publicitě pomocí satelitních snímků se do těch míst vypravilo několik expedic.
ZÁHADA VZNIKU OKA SAHARY
Vědce samozřejmě začalo zajímat, jak tento obrovský přírodní útvar vůbec vznikl. Teorií se vyskytla celá řada. Od pádu meteoritu až k názoru, že mohlo jít o bývalou základnu mimozemšťanů, A nechyběly ani hypotézy o zaniklé dávné civilizaci apod.
Jedním z teoretických předpokladů vychází také z toho, že jde o usazeniny vulkanického magmatu, posléze stlačené do této unikátní podoby. Jenomže usazeniny ve středu oka jsou zhruba o dvě miliardy let mladší než na jeho okraji.
A tak nad vznikem oka zůstává dále řada otazníků. Také nikde na zemském povrchu se podobný úkaz nevyskytuje.
Problematice Oka Sahary se věnoval Théodore Monod. Byl také jedním z prvních, který sem dorazil. Při silné erozi z kamenů vypadává množství kostí zvířat, která zde žila před více jak 100 až 500 tisíci lety. Ale i pozůstatky nástrojů předků.
Monod zde byl několikrát, naposledy ve věku 96 let v roce 1998. V 98 letech zemřel. Tak ani jemu se nepodařilo odhalit tajemství Oka Sahary. Asi to bude úkol pro další generace, pokud se to vůbec podaří.
A tak pro obyčejné smrtelníky zůstávají úžasné záběry z družic, které vždy přinášejí zajímavé a nové pohledy.
Kruhový tvar vypadá jako gigantické oko zírající z okolní pouště, či jako díky své barvě obrovský kruh jako naplněný vodou. Soustředné kruhy struktury Richat byly poprvé zaznamenány až z oběžné dráhy, do té doby tedy o existenci tohoto jevu nikdo nevěděl.
Zpočátku se vědci domnívali, že se jedná o místo dopadu meteoritu, ale jak ukázaly nálezy na místě, jedná se o sedimenty a horniny stlačené magmatem.
Stáří Oka Sahary se pohybuje od pozdního Proterozoika, tedy 2,5 miliardy let ve středu kruhu až po pouhých 500 miliónů let staré usazeniny na okrajích z doby Ordovika.