Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byla součástí mauzolea prvního císaře dynastie Čchin.
Odborníky právem zaujaly sochy v životní velikosti. Kdo byl jejich autorem?
Terakotová armáda byla vytvořena ve třetím století před naším letopočtem. Jak již název napovídá, skulptury byly vytvořeny z terakoty – pálené hlíny. Z tohoto materiálu vytvářeli svoje díla i antičtí sochaři z civilizací okolo Středozemního moře. Proč tento fakt zmiňujeme v souvislosti s Terakotovou armádou?

„Spadla z nebes“
Navzdory vyspělosti čínské kultury ve starověku nebylo zvykem vytvářet sochy v životní velikosti. Terakotová armáda jako by „spadla z nebes“. Neměla žádné předchůdce. I v pozdějších letech se opět čínské sochařství omezilo jen na malé figurky.
Jak bylo možné vytvořit tak dokonalý a velký soubor soch, formu, která v Číně neměla tradici?

Sochařství bylo rozvíjeno na helénistickém východě, ve starověké východní Asii však hrálo jen nepatrnou roli. To byl už jen krůček od teorie, že s výrobou Terakotové armády pomohli čínským umělcům sochaři z Řecka.
Západ a Východ
Číňané se dostali do kontaktu s Řeky, potažmo Makedonci, na úseku Hedvábné stezky, která spojovala Čínu s Parthií. Do Asie se tak skutečně dostal helénismus, řecká kultura a umění.
Vládci této obrovské říše se tak mohli potkat s řeckým sochařstvím – a využít ho v čínském prostředí.

Spekuluje se, že u čínského císařského dvora možná existovala skupina řeckých sochařů, která dohlížela na výrobu Terakotové armády.
Pokud by to byla pravda, byl by to neuvěřitelný kulturní kontakt mezi Západem a Východem plných patnáct století před Markem Polem, co říkáte?!