Na izolovaném skotském ostrově St. Kilda byl zaznamenán podivný úkaz. Zdá se, že zde z nějakého důvodu pomalu vymírají černé ovce divokého druhu Soay. Nikdo si přitom nedokáže vysvětlit, proč tomu tak je. Jde o dílo evoluce? Zdá se, že právě naopak…
Na ostrově totiž došlo k nepochopitelnému paradoxu, protože z evolučního hlediska právě černé ovce obvykle bývají silnější a větší. Měly by tak mít vyšší šanci na přežití a lepší předpoklady k zachování rodu.
To je podle teorie britského přírodovědce Charlese Darwina (1809–1882) předurčuje k přežití spíše než slabší, bíle zbarvené jedince. Proč tedy vymírají?
EVOLUČNÍ ZÁHADA
Popsaný fenomén z ostrova St. Kilda se vzpírá uznávaným zákonitostem evoluce, podle níž by za daných okolností mělo silnějších černých ovcí Soay naopak přibývat.
„Je to evoluční záhada,“ přiznává v časopise Science anglický výzkumník z University of Sheffield prof. Jon Slate a dodává:
„Pokud je velikost výhodou a tmavé ovce jsou větší, pak bych předpokládal, že jich bude přibývat.“ V úvahu ovšem připadá i varianta, že nejde o evoluční záhadu, ale naopak o další z četných důkazů, které už tak dost kontroverzní Darwinovu teorii vývoje druhů podkopávají.
Jitka Krulcová